Typy střech jsou různé, takže si můžete vybrat takové řešení, které bude nejvíce vyhovovat vašemu stylu a potřebám. Jedním z nich je pultová střecha, která je vhodná pro moderní bydlení. Jaký je ale sklon střechy? A hodí se pro zahradní domek?

Rodinné domy na klíč se těší v posledních několika letech značné oblibě. Kromě toho, že můžete tímto způsobem naplánovat komfortní bydlení i v atypických podmínkách, je možné významně přizpůsobovat i jeho celkový vzhled.

Tip: Co je tepelné čerpadlo?

U moderních domů jsou celkem často k vidění takzvané pultové střechy, které s jejich architekturou ladí mnohem lépe než střechy z pálených tašek. Jelikož ale možná nemáte s tímto typem střechy dosud žádnou zkušenost, chápeme, že možná máte spoustu otázek a nevíte, jestli je pro vás tato varianta vhodná.

Co je pultová střecha?

Pultová střecha je speciální typ střechy, který je vhodný pro moderní a pro pasivní bydlení. (Takže se s ní nejčastěji setkáte u nízkoenergetických rodinných staveb.) Vzhledem k tomu, že je vysoce efektivní, můžete ji dát však i na garáž, nad pergolu nebo na zahradní domek a další jednoduché přístřešky, které potřebují chránit před nepřízní počasí.

Tato střešní krytina je zajímavá i z toho důvodu, že může pozitivně ovlivnit výdaje za topení, které nejsou v dnešní době v mnoha domácnostech zrovna malé.

Přečtěte si: Proč je dobrý plynový kotel?

Výhody a nevýhody pultové střechy

Mezi největší klady pultové střechy patří cenová dostupnost, která je pro mnohé jedince hlavním kritériem výběru. Také ještě jednou připomeneme její schopnost snížit náklady za vytápění, velmi malý únik tepla, snadnou údržbu a dlouhou životnost.

Samozřejmě je nutné počítat i s pár negativy. Tím největším je fakt, že dům s pultovou střechou nemá podkroví. (Nemusíte ale řešit nákup speciálního nábytku, který bude pasovat pod snížený strop.) Také můžete mít omezený výběr z vhodných druhů střešní krytiny, než jaký byste měli u jiného typu střechy.

Tip: Na co se zaměřit při nákupu nemovitosti?

Budování a výstavba pultové střechy

I když jde o střechu, která musí perfektně sedět, určitě vás potěší, že její instalace je ve srovnání s ostatními velmi jednoduchá. (Takže si s jejím budováním dovede poradit i trochu zručnější a zkušenější kutil.) 

Hned na začátku je vhodné se podívat, na kterou stranu domu bude po většinu dne dopadat nejvíc světla. Co se týče sklonu, ten by se měl pohybovat mezi 15° a 45°. Sklon střechy pak také musí být v souladu se zvolenou krytinou. (Protože u každé existuje něco jako bezpečný sklon.) Poté byste si měli nechat zpracovat profesionální návrh.

Na pultovou střechu se celkem často používají asfaltové pásy. Pak hovoříme o tom, že jde o povlakovou krytinu. Také ale existují skládané střešní krytiny, mezi které patří tašky a plechy. Pokud je střecha nízká, povlaková krytina je vhodnější. Naopak se vyhněte keramickým taškám a betonu.

Samotné položení střechy je jednoduché, protože ji tvoří rastr krokví, které jsou osedlané na pozednici a hřebenové vaznici. Pokud však budete dělat pultovou střechu na dům, kvůli bezpečnosti je vhodné si na tento úkol najmout tým zkušených odborníků, kteří zajistí, že při používání nedojde ke škodám na životě a majetku.

Přečtěte si: Jak udělat hromosvod?

Proč je důležité profesionální provedení?

Ještě jednou připomeneme, že i když je pultová střecha celkem snadná na výstavbu a dlouho vydrží, pojí se s ní pár rizik, zvlášť, když nebude provedena odborně.

Patří mezi ně:

  • Špatně spočítaný a nastavený sklon
  • Malá efektivita použité střešní krytiny (která může být vhodná pro jiný typ střech)
  • Riziko vzniku kaluží na střeše

To vše může snížit kvalitu vašeho bydlení, také ale může docházet k různým škodám na majetku, ne-li na životech. (Skutečně nechcete stát někde, kde vám může na hlavu spadnout špatně upevněná taška.)

Jakou střechu máte na svém domě vy?