Každý z nás musí někde bydlet. Pokud se chystáte koupit dům, nebo rekonstruovat váš stávající, v mnoha případech přijde řeč na to, jak budete topit. Nejen kvůli tomu, že topení tuhými palivy způsobuje znečištění životního prostředí, ale také kvůli nákladům. Vyplatí se kvůli oběma důvodům přemýšlet o pořízení tepelného čerpadla?

Rekonstrukce nemovitosti je na jednu stranu radost, ale na druhou obrovská starost a zásah do rodinného rozpočtu. Hodně lidí proto hledá cenově dostupné alternativy. Například topení v krbu se zdá být mnohem méně nákladné, než instalace klasického, nebo podlahového topení. Když si ale spočítáme, kolik peněz utratíme za údržbu a za provoz, nakonec zjistíme, že v konečném důsledku utratíme stejně, nebo dokonce i více než kdybychom se rozhodli pro jednorázovou investici větší částky.

Jelikož jsou tepelná čerpadla v dnešní době velkým hitem, povíme vám, jak fungují a jak se dá na jejich nákupu trochu ušetřit.

Na jakém principu tepelné čerpadlo funguje?

Tepelná čerpadla fungují na principu toho, že odebírají teplo z okolního prostředí a následně ho využívají pro ohřev vody, nebo topení. V závislosti na tom, pro jaký typ tepelného čerpadla se rozhodnete může odebírat energii ze vzduchu, země nebo z vody

Jak se ale z pocitově studeného vzduchu, nebo vody stane energie, která hřeje? Jednoduše. Vybrané “palivo” se dostane do kompresoru, kde dojde k jeho stlačení a zahřátí. S omezenou efektivitou zvládne tepelné čerpadlo vyprodukovat teplo i v extrémně chladných podmínkách.

Jaké jsou druhy tepelných čerpadel?

Hned na začátku budete postavení před zásadní volbu. A tou je konkrétní typ čerpadla.

Vybrat si můžete:

  • Tepelné čerpadlo vzduch voda
  • Tepelné čerpadlo vzduch vzduch
  • Tepelné čerpadlo země voda

Z výše uvedeného bodového seznamu jasně vyplývá, že typ čerpadla se odvíjí od toho, co bude vaším primárním zdrojem tepla. Tepelné čerpadlo vzduch voda odebírá teplo venkovnímu vzduchu, jehož energie pak ohřívá vodu. Tepelné čerpadlo vzduch vzduch taktéž odebírá teplo z venkovního vzduchu. Jen s tím rozdílem, že uvnitř budovy ohřívá vzduch. Tepelné čerpadlo země voda nakonec odebírá energii z trubek, které jsou nainstalované pod vaším pozemkem. V některých případech lze umístit část tepelného systému čerpadla do vrtu. Speciální kapitolou je tepelné čerpadlo k bazénu, které taktéž odebírá teplo z okolního vzduchu. Rozdíl je ale v tom, že nevytápí dům, ale přispívá k ohřevu vody při koupání.

Ceny tepelných čerpadel

Nyní se dostáváme k velmi bolestivé části tohoto tématu, kterým je cena. Ta je na začátku opravdu vysoká. Pohybuje se totiž od 250 000 do 350 000. Jelikož se ale jedná (ve většině případů) o ekologický a nízkonákladový způsob vytápění, vaše počáteční investice by se vám měla vrátit v následných úsporách.

Dotace na tepelná čerpadla 2021

Jelikož nikdo z nás nemá zájem na tom, aby dýchal vzduch plný nečistot a zplodin, v rámci různých zelených programů můžete dosáhnout na dotaci na tepelné čerpadlo. Tu lze získat díky projektu Nová zelená úsporám, který běží od roku 2015. (Končit by měl na konci letošního roku.) Dotaci lze získat na veškerá čerpadla (vzduch, voda, země). O dotaci může požádat jen vlastník nemovitosti, která je v ČR. Nezáleží přitom na tom, zda jde fyzická, nebo právnická osoba. Podmínkou je vlastnění nemovitosti po celou dobu vyřizování žádosti o dotaci. Její výše se s ohledem na další faktory pohybuje od 60 000 do 100 000 korun.

Jaké jsou zkušenosti s tepelnými čerpadly?

Drtivá většina lidí je s tepelným čerpadlem spokojená. I přes počáteční vysokou investici jde o spolehlivé, ekologické a ekonomicky výhodné vytápění nemovitostí. Je ale potřeba myslet na jeho pravidelnou údržbu. Také je důležitý správný výběr výrobce. Běžně se uvádí, že životnost tepelného čerpadla je cca 20-25 let. Proto vás určitě nepotěší, když si koupíte levnější tepelné čerpadlo, které vyžaduje častý servis, nebo vám vydrží jen po dobu několika málo let. 

Máte doma tepelné čerpadlo? Nebo o jeho nákupu a instalaci teprve uvažujete?