Počasí s námi ještě pořád laškuje, ale již brzy propuknou opět letní dny plné slunce. Lidé začnou hledat útěchu ve studených nápojích, zmrzlinách a brzy se začnou na zahradě objevovat bazény. Ještě žádný nemáte? A nevíte, zda je lepší nadzemním nebo zapuštěný? Poradíme vám, co s sebou přináší oba dva typy!

Nadzemní bazén

Ajale / Pixabay

Nadzemní bazén je stále typ, který upřednostňuje většina lidí. Ať už kvůli prostoru, protože nadzemní bazén zabere méně místa na zahradě, nebo kvůli finanční stránce.

Vybírat můžete nadzemní bazény nafukovací, nebo pevné. Nafukovací jsou ze všech nejdostupnější. Na trhu je několik velikostí – od dětských bazénů až po ty, které mají průměr klidně dva metry a jsou pro celou rodinu. Často jsou to tvarem kruhy, ale sehnat lze i obdélník či čtverec. Problém nafukovacích bazénů je však v životnosti. Ne že by snad materiál byl nekvalitní, ale nafukovací konstrukce je prostě náchylnější k mechanickému poškození kamínky, pískem, nebo stačí, aby se o stěnu bazénu opřel váš pejsek či kočka a poničení je na světě.

Pevné konstrukce jsou tedy určitě stabilnější, odolnější a to proto, že jsou z oceli. Takové bazény vydrží i skákání do vody a neublíží jim ani větší vítr. Počítat však musíte s tím, že tento typ bazénů stojí více peněz. Naopak ale zase více vydrží, takže je potřeba zvážit, co se doopravdy vyplatí. Jediný problém potom mají tyto konstrukce v přístupu – k těmto bazénům je zpravidla potřeba pořídit schůdky. Ty mohou být problémem pro děti či starší lidi.

Zapuštěný bazén

gbeaty / Pixabay

Bazén v zemi vypadá rozhodně luxusněji, než ty nadzemní, problémem je však finanční náročnost jak na pořízení a stavbu tohoto bazénu, tak na jeho údržbu.

Materiálově se mohou konstrukce zapuštěných bazénů lišit a tím pádem se bude lišit určitě také cena. Vybírat můžete mezi betonovým základem (tedy přesněji řečeno železobetonovým), a základem z tzv. homogenních kopolymerů.

Při rozmýšlení je třeba zvážit, že železobeton je určitě lepší, protože má delší životnost. Opět – co je lepší, to je dražší, takže si za to budete muset připlatit. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, něco málo ušetříte a hlavně – bazény z homogenních kopolymerů lze tvarovat do různých tvarů a lze jim dodávat různé vymoženosti, jako třeba masážní trysky. Betonové bazény jsou obvykle „obyčejný“ obdélník (případně více úhelník s ostrými hranami) jehož vnitřek je obložen sklomozaikou či keramikou.

rozhodně je také potřeba se rozmyslet, zda bazén zapustíte celý, nebo jen částečně a také, zda pořídíte k bazénu zastřešení. Toto zastřešení zabrání veškerým lístkům, aby napadaly do bazénu, čímž se snižuje nutnost manuálního čištění. Díky zastřešení se také udržuje teplota bazénu, takže i při chladnějším počasí, v noci nebo za deště se můžete bez obav koupat v přijatelně teplé vodě.

Provozní náklady

Určitě je ale také na místě rozmyslet si, zda zvládnete finanční zátěž v průběhu sezóny. O bazén je třeba se starat, jinak by byla vaše prvotní, mnohdy nemalá investice k ničemu. Jako byste vyhodili peníze z okna.

Pamatujte tedy, že bazén je potřeba napustit a v případě zapuštěného bazénu se může jednat klidně o více jak 17 000 litrů vody! Propočítejte si tedy, zda se vám chce dát tolik peněz za napuštění bazénu. V případě, že by se vám navíc voda zkazila, je třeba bazén vypustit, vyčistit a znovu napustit…

Do bazénu je potřeba také pořizovat chemii, která jej udrží čistý a je nutné pořídit výkonnou filtraci, či například také vysavač do bazénů.

POZOR: Pokud se rozhodnete pro zapuštěný bazén, buďte si vědomi toho, že pro jeho výstavbu je nutné, aby se na zahradu dostal malý bagr. Ten vám může část pozemku poničit. Je tedy jen na vás, co budete riskovat a pro co se rozhodnete.