Určitě jste už někdy slyšeli někoho o někom říkat, že je čistý jako lilie. Lilie navíc patří k oblíbeným květinám, které se dávají do vazeb pro různé sváteční příležitosti. Co když se je ale rozhodnete pěstovat v domácích podmínkách?

Lilie má nejen v květomluvě velmi zásadní význam. Poměrně běžně se spojují například s již zmíněnou čistotou. Asi proto nikoho nepřekvapí, že se jedná o mimořádně populární květinu do svatebních vazeb. Lilií ale také potěšíte maminku a důstojně bude vypadat i na pohřbu. (Pozor, někteří lidé ji kvůli spojitosti s pohřbem nemají moc rádi, proto před případným darováním při jiné příležitosti zjistěte, jaký k tomuto tématu obdarovaní zaujímají postoj.)

Tip: Jak na řez jabloní?

Zajímavostí každopádně je, že u této elegantní rostliny, která si nás dovede podmanit svou příjemnou vůní, nedokážeme určit její původ. S velkou pravděpodobností ale pochází z oblasti Malé Asie, protože ke šlechtění této rostliny zde docházelo už zhruba před 2000 lety před naším letopočtem. Málokdo také ví, že lilie byla zobrazena na freskách v krétském Knossu a že v dávných dobách se tato rostlina konzumovala v rámci lidového léčitelství i vnitřně. Dnes jí však ale přisuzujeme spíš symbolický význam. (Dokonce byl cejch lilie v některých evropských zemích vypalován lehkým ženám na tělo, aby bylo na první pohled patrné, čím se provinily.)

V neposlední řadě, lilie se velmi uplatnila i v heraldice, protože někteří šlechtici ji měli ve svém erbu. A dobře známá je i skautská lilie.

Nelze se tedy divit, že tuto pomyslnou královnu rostlin chcete mít i u sebe na zahradě nebo doma. Jak si s ní ale poradit?

Druhy lilií

Druhů lilií existuje velké množství. Jedná se o vytrvalé cibulovité rostliny s tyčinkami, které mohou mít nejrůznější barvy. (Dohromady je známo kolem 100 až 120 druhů.) Mezi běžně viditelné druhy v Česku patří třeba lilie zlatohlavá, se kterou se můžeme setkat například i v lese. Na pahorkatinách zase roste lilie cibulkonosná. K cizokrajným, ale oblíbeným druhům pro pěstování, pak tradičně patří i lilie bělostná či lilie královská.

Přečtěte si: Tipy pro pěstování kurkumy

Pěstování lilií

pěstování lilií

Vzhledem k tomu, že se lilie před zimou většinou stáhnout zpátky do cibule, můžete je v mnoha případech pěstovat i na své vlastní zahradě nebo v truhlíku.

Prvním krokem, který vás dovede k úspěchu, je ale nákup cibule lilie, pro kterou půjdete do většího zahradnictví. Tam se můžete ještě s personálem dodatečně poradit, jaký druh lilie pro vás bude nejvhodnější. Aby se lilii dobře dařilo, cibule by se měla do země zasadit už během podzimu. Nejlépe si tedy sázení načasujte na září nebo na říjen. Pokud jste to nestihli, v zahradnictví se dají sehnat i některé druhy, kterým nevadí ani jarní sázení. Předtím je ale vhodné cibule ošetřit fungicidem.

Nezávisle na tom, kde budete lilii pěstovat, byste jí měli nabídnout hlinitopísčitou půdu, která může být buď neutrální, nebo mírně kyselá. Průběžně pak můžete lilie hnojit kompostem nebo rašelinou.

Co se týče zalévání lilie, tato rostlina nemá ráda extrémy. Proto se snažte, aby nebyla půda kolem ní vyprahlá, ale ani úplně přemokřená. Prostě zlatý střed.

Kam ji umístit na zahradě?

kam na zahradě umístit lilie

Možná vás to překvapí, ale lilie se dobře hodí na vyvýšené záhonky a vůbec jí nebude vadit ani to, když ji dáte na menší svah. Naprosto nesnášet ale bude místa, kde se dlouhodobě drží chladno a mráz. Také se vyhněte hodně podmáčeným místům.

Dalším pravidlem pro úspěch je i hlubší sázení cibulí. V ideálním případě byste měli vykopat jamku, která je až trojnásobkem jejich délky. Má to ale význam, protože v takové hloubce v zimě cibule vydrží i mrazivé počasí. Skupinka stejných lilií by pak měla čítat zhruba 5-10 rostlin.

Jak je to se sluncem?

Opět platí, že lilie vyžaduje pro své prospívání zlatý střed. Dobře jí dělá přístup ke slunečnímu svitu, ale dokáže zvládnout i rozumné množství polostínu. Se stejnými podmínkami počítejte i v případě, že se rozhodnete lilii pěstovat v květináči na balkoně nebo na terase.

Tip: Kdy a jak stříhat levanduli

Přiměřené by mělo být i množství vody, které této rostlině pravidelně dopřejete. Půda by neměla být suchá ani moc mokrá.

Tipy po odkvětu

tipy po odkvětu lilie

Lilie většinou dělají parádu během letních měsíců. Jakmile odkvetou, nožem zkraťte jejich lodyhu těsně nad zemí. Z dusíkatého hnojiva pak v této chvíli přejděte na draselné, které pozitivně působí na cibule před vegetačním klidem.

Zkoušeli jste někdy pěstovat lilie? Pokud ano, jak to dopadlo?