Levandule nás pravidelně okouzluje svými drobnými fialovými květy, které ze sebe vydávají magicky opojnou vůni. Ne náhodou se ji lidé rozhodnou pěstovat v domácích podmínkách, protože kromě příznivého vlivu na spánek dovede odpuzovat komáry. Víte však, jaké jsou zásady jejího stříhání? A jak ji správně usušit? Na to se podíváme níže.

Levanduli má mnoho lidí spojenou s romantickou Provence, kde se této rostlince vyloženě daří. Někteří lidé také vědí, že levandule se pěstuje v jihomoravských Starovičkách, kde se nachází pořádně velké fialové pole.

Žijí mezi námi ale i nejrůznější podnikavci, kteří mají zájem pěstovat si levanduli sami. (Na čemž samozřejmě není vůbec nic špatného.) Na druhou stranu, špatné zacházení s levandulí může sabotovat úspěch vašeho snažení, proto se podíváme na vše, co byste měli v souvislosti s jejím stříháním a sušením vědět.

Kdy a jak stříhat levanduli

Stejně jako u jiných bylinek platí, že i levandule má nejlepší čas pro stříhání. (Které by mělo probíhat několikrát ročně.) V průběhu jara si vybírejte týdny v březnu a v dubnu. V průběhu léta byste měli zase cílit na období mezi červnem a srpnem. Pokud to jinak nejde, je přípustné levanduli stříhat i v srpnu a září.

Pokud se rozhodnete pro stříhání levandule na jaře, můžete si dovolit být s nůžkami více detailnější, protože v tomto období má levandule dobré podmínky pro regeneraci. Nezapomeňte ale na to, že doporučená velikost střihu je maximálně ⅓ délky. Že to děláte dobře poznáte podle toho, že budete stříhat jen k dřevnaté části, ale na levanduli zároveň zůstanou nové pupeny.

Při stříhání levandule v době květu byste měli nechat rostlinu pořádně rozvít, v opačném případě nebude její vazba vypadat dobře. Pokud nechcete vázat okrasné květiny, můžete se stříháním počkat až do chvíle, kdy levandule odkvete. Při stříhání před odkvětem ale můžete podpořit bohatější květ.

Při stříhání levandule na podzim pak postupujte podobně, jako při stříhání na jaře.

Sušení levandule

V případě, že chcete levanduli sušit pro další použití, nemůžete nechat levanduli kvést příliš dlouho. V této situaci se totiž musí květy sbírat těsně předtím, než se úplně rozvinou. Sbírat byste navíc měli jen takové květy, které mají krátký stonek.

Mezi další tipy pro sbírání patří:

  • Použití ostrých zahradnických nůžek
  • Sbírání levandule za slunného dne

Sbírání levandule za hezkého počasí je zásadní, protože pokud bude levandule vlhká, neusuší se, ale místo toho vám rychle shnije. (A to určitě nechcete.)

Samotné sušení levandule je poměrně dost jednoduché. Nachystejte si čistý pečicí papír, na který rozložíte utržené stonky levandule. Papír s levandulí dejte někam, kde bude sucho, ale zároveň tam bude dostatečný přístup vzduchu. Také nezapomínejte stonky levandule průběžně otáčet, protože tím docílíte nejlepšího výsledku.

Pokud se vám tenhle způsob nelíbí, můžete svázat levanduli do menších svazečků, které pověsíte květy směrem dolů. V nejhorším případě lze levanduli sušit i v sušičce na ovoce, její teplota by ale neměla přesáhnout 35 °C.

Pěstujete doma levanduli? A pokud ano, zkoušeli jste ji někdy usušit?