Všichni máme rádi, když to někde příjemně voní. Tím spíš, pokud je tím místem náš domov, ve kterém hledáme útočiště před okolním světem. Vůně nás dovede uklidnit a dovede v nás navodit příjemné pocity. Vůně se dokonce spojují se vzpomínkami, takže je vhodné začít přemýšlet o tom, jak je správně zakomponovat do svého životního prostoru. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je pořízení vonných svíček a difuzérů.

Svíčky a difuzéry jsou v poslední době celkem v módě. Nejde ale jen o dodatečný zdroj tlumeného osvětlení a o způsob, jak docílit větší vlhkosti vzduchu. Řada produktů obsahuje éterické oleje a parfémy, které dovedou významně ovlivnit vůni okolního prostoru. Vzhledem k různým variacím navíc nemusí váš dům, nebo byt, vonět vždycky stejně.

Jaké má používání svíček a difuzérů benefity? Na to se podíváme níže.

Benefity svíček (nejen) při práci z domova

Pandemie koronaviru nás zamkla v našich domovech, ze kterých se mnohdy stalo i naše pracovní místo. Zatímco řada lidí se vrátila zpět do kanceláře, v mnoha případech se pracovníci domluvili se zaměstnavatelem buď na trvalé, nebo alespoň na občasné práci z domova. (Například jednou, nebo dvakrát do týdne.) Možná budete tímto zjištěním překvapení, ale když si pořídíte několik svíček, může se to pozitivně odrazit na vašem pracovním výkonu.

Když se vrátíme zpět na začátek, parfémované svíčky mají pozitivní vliv na redukci stresu a na zlepšení nálady. Díky tomu můžete při jejich pálení při práci podávat o něco lepší pracovní výkony. Samozřejmě to ale platí jen o některých vůních, takže je důležité výběru správné svíčky věnovat zvýšené množství času.

Například vůně máty dovede podpořit naši koncentraci a bdělost. Ylang-ylang nám zase dodává pocit štěstí a lehkosti. Jasmín podporuje pozitivní pocity a také má dobrý vliv na to, kolik máme energie. Kdo má úzkosti, tomu bude vyhovovat vůně citronu, gerania, rozmarýnu a heřmánku.

Proč mít doma difuzér?

Pokud na svíčky moc nejste, možná by vám mohl vyhovovat domácí difuzér. A je vlastně docela jedno, jestli půjde o ten klasický s dřevěnými tyčinkami, nebo o parní aroma difuzér, do jehož nádržky nalijete vodu a nakapete do ní několik kapek esenciálního oleje, který se s párou uvolní do okolního vzduchu.

Mezi pozitiva difuzérů patří:

  • Efektivnější relaxace
  • Zvýšení pocitu klidu
  • Zlepšení koncentrace
  • Zlepšení nálady

Některé vůně dokonce dovedou podpořit uvolnění dýchacích cest. Typicky jde o například o eukalyptus, mátu a tea tree. Další vůně se zase spojují s podporou trávení a s podporou klidného spánku. (Všichni jsme už něco někdy slyšeli o obyčejné vůni levandule.)

Správná vůně také dovede:

  • Podporovat člověka ve zdravějším životním stylu
  • Usnadňovat rozhodování
  • Redukovat pocit hladu (pokud je způsoben hormonálním výkyvem)

Jak si vybrat difuzér?

Pokud máte rádi moderní technologie a chcete střídat vůně podle nálady, nejlepší volbou pro vás bude ultrazvukový, nebo elektrický difuzér. Ultrazvukový difuzér neohřívá vodu, místo toho ji atomizuje. Díky tomu nedochází ke znehodnocení vonného oleje. (Což by se mohlo dít u elektrických difuzérů.)

Pokud nemáte mnoho peněz na rozhazování, připadá pro vás v úvahu i používání speciálních vonných sprejů, které ve vhodné chvíli vstříknete do okolního prostoru. Případně si kupte menší aromalampu, pod jejíž nádržku budete dávat malé čajové svíčky. Jen dávejte pozor na pravidelné doplňování vody, jinak hrozí, že se vám vonný olej speče.

Používáte bytové vůně, nebo jste jim zatím nepřišli na chuť?

Zdroje informací

https://www.travelandleisure.com/style/shopping/benefits-of-candles – Benefity svíček při práci z domova (anglicky)

https://homesick.com/blogs/news/16-essential-oil-diffuser-benefits – 16 benefitů difuzérů (anglicky)