V poslední době se naše pozornost obrací k ne tak vzdálené Skandinávii, která nám nadělila několik zajímavých trendů. Kromě švédského lagom, které je slovem označující zlatou střední cestu a umírněnost, známe dánské hygge, pro které je typické pohodlí a domácí pohoda. Jak dostat hygge i k vám domů? Na to se zaměříme v následujících několika odstavcích.

Domov by měl být pro každého bezpečný přístav, kde se může oddávat snění, odpočinku a setkávání s blízkými. Ne u každého doma to ale vypadá skutečně příjemně, takže můžeme mít tendenci z našeho příbytku spíš utíkat. (Ne vždy to ale jde, což jsme si vyzkoušeli během několika měsíců omezení pohybu.)

Právě tato situace motivovala lidi k tomu, aby se začali věnovat zkrášlování svého životního prostoru. Co když to ale zrovna u vás nějak nedopadlo? Případně, co když byste chtěli povznést vzhled svého domova na vyšší úroveň?

V tom případě je pro vás styl Hygge jako stvořený.

Co znamená Hygge?

Hygge styl domova v ložnici

Hygge (čti hýge), je dánské slovo, které znamená všechno, co je pohodové a příjemné. (Nejde tedy o nějakou konkrétní věc.) Ve své podstatě je to filozofie, která lidi učí, aby si na všem dokázali najít něco krásného, i když je to vlastně docela obyčejné. 

Hygge si ve velké míře pohrává s atmosférou v prostoru, kterou dokresluje několik druhů osvětlení, s potěšením, i kdyby jím měl být jen malý šálek kávy, s pocitem útočiště a s pohodlím.

Tipy pro Hygge domov

Neutrální barvy

Hygge není dramatické, takže tomu odpovídá i obvyklá paleta barev, která se pohybuje v rovině béžové, šedé, krémové a podobně. Hodně oblíbené jsou i minimalistické vzory a přírodní materiály. Tyto klidné barvy by ve vás měly snadno navodit pohodovou a klidnou atmosféru. (Spíš, než nějaká vrcholně kubistická a hodně barevná malba, která vám bude viset nad červenou pohovkou a jasně zeleným kobercem.)

Pohodlí

Pohodlí každý definuje jinak, každopádně, existuje pár triků, jak ho udělat dostupné takřka všem. Pokud hodláte sedět, mělo by vám být pohodlně. Zapoměňte tedy na designové, ale jinak příšerně tvrdé a studené, židle. Pokud jsou vaše židle staré, opatřete jim pohodlné látkové podsedáky s výplní.

Atmosféru pohodlí také dokreslují strategicky rozmístěné polštáře a deky, umělé kožešiny a podobně. (Třeba na podlaze, která nebude ráno po probuzení tak studená, když na ni stoupnete bosou nohou.)

Náladové osvětlení

Hygge miluje pohrávání si se světlem v prostoru, takže se nebojte investovat do několika kvalitních lamp. Dále můžete nakoupit větší množství svíček a svícnů, nebo můžete nakoupit větší množství světelných řetězů.

Textura

Hygge si všímá i takových detailů, ke kterým patří textura použitých materiálů. Kromě vlněných přehozů a dek (které mohou mít hrubší pletený vzorek) jsou hodně trendy i teplé ponožky, svetry a další “hygge tkaniny”.

Domácí spa

Proměnou v Hygge stylu může projít i vaše koupelna, která může po důkladnějším zásahu připomínat lázně. Investujte do kvalitní (a hlavně barevně ladící) koupelnové předložky, vyměňte závěs u sprchového koutu, kupte si speciální závěsné držáky na toaletní potřeby (které se dají sehnat za pár korun a dostanou do koupelny extra úložný prostor), kupte si pár košíků (na kolíčky na prádlo a další drobnosti) a podobně. Skvělé jsou i nejrůznější kartáčky a stojany do vany, na které si můžete dát knihu a nápoj.

Porcelán

V neposlední řadě si kupte alespoň jednu hezčí sadu hrníčků, kterou budete používat na odpolední čaj/kávu/čokoládu. Nenechávejte ji na “lepší” příležitost, protože i obyčejný nápoj vám bude z hezkého hrníčku mnohem více chutnat.

Zaznamenali jste styl Hygge, nebo to jde zcela mimo vás?

Zdroje informací

https://www.ftd.com/blog/share/hygge-decor-ideas – 7 tipů pro hygge domov (anglicky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hygge – Hygge (česky)