Zámková dlažba je velmi oblíbený povrch. Kromě toho, že je cenově dostupný, vypadá i pěkně na pohled. Pokud tedy chcete upravit okolí vašeho domu, potřebujete si udělat parkovací místo na zahradě, nebo prostě chcete jen hezký chodníček na svém pozemku, je pravděpodobné, že sáhnete zrovna po něm. Jak ho ale položit svépomocí? Na to se podíváme níže.

Zámková dlažba je ve své podstatě taková skládačka. Pokud znáte správný postup, existuje velká pravděpodobnost, že její pokládku zvládnete i bez přítomnosti odborníka. Na druhou stranu, všichni víme, že skládačka jsou i parkety, nebo plovoucí podlaha. A zrovna v jejich případě jejich pokládka ne každému jde.

Proto se níže podíváme na to, jak pokládku zámkové dlažby hravě zvládnete.

Příprava a pokládka povrchu

Pokládka zámkové dlažby a její výsledná podoba

Stejně jako v mnoha jiných případech si budete muset na zámkovou dlažbu nejprve připravit povrch. Bez toho hrozí, že vám zámková dlažba dlouho nevydrží. Začít můžete tím, že si kolíky a provázkem vyznačíte místo, kam přesně chcete zámkovou dlažbu pokládat. (Jednoduše tedy uděláte obdélník na parkovací stání, načrtnete si trasu chodníku atd.) Poté vezměte lopatu a vyhloubejte dostatečně hluboký základ. V ideálním případě byste měli jít 30 cm pod povrch.

Hned poté vyplňte základ kamennou drtí, kterou udusáte vibrační deskou. Vrstva kamenné drti by měla být asi 20 cm.

Aby byl prostor hezky upravený, nyní nainstalujte kamenné lišty, které budou oddělovat povrch se zámkovou dlažbou od hlíny a trávy. Pokud je nemáte, můžete použít i hranaté dlažební kostky.

Jakmile dojde k zatuhnutí povrchu, na kamennou drť dejte asi 5cm vrstvu písku. V úvahu pro vás může přicházet i hodně jemný štěrk, nebo směs jemného štěrku a jemného písku. Poté vezměte stahovací lať a povrch důkladně uhlaďte. Nakonec začněte pokládat zámkovou dlažbu. Nezapomínejte na spáry, které by měly mít 3-5 mm. Poté zameťte do spár písek a nakonec znovu udusejte povrch vibrační deskou.

Pokládali jste někdy zámkovou dlažbu? Pokud ano, povedla se vám hned na první pokus?