Rekonstrukce bytu nebo domu se občas neobejde bez dodatečných stavebních prací, ke kterým někdy patří nahazování nových omítek. A právě v takové chvíli budete potřebovat cementový špric. Co to přesně je? A jak ho máte namíchat ve správném poměru?

Zatímco s ucpaným odpadem si (v lehčích případech) dovede poradit téměř každý amatér, který má doma zvon a prostředek na čištění a zprůchodnění odtoků, cementový špric je tak trochu vyšší dívčí. Je to totiž řidší nástřik na zdivo, který se aplikuje předtím, než se začne dělat omítka.

Přečtěte si: Je pultová střecha dobrý nápad?

Určitě se nedoporučuje tento krok vynechávat, protože špric dovede zajistit, aby podkladové zdivo do sebe nenatáhlo vlhkost z omítky. Jeho nanesení také podporuje lepší přilnavost, takže se vám bude omítka mnohem lépe nahazovat.

Tipy na míchání cementového špricu

Nyní se dostáváme k jádru problému. Tedy, jak cementový špric správně namíchat, aby byla jeho následná aplikace co možná nejjednodušší. Míchá se ze směsi, kterou tvoří písek a cement. A to v objemovém poměru 3:1. Zjednodušeně řečeno, na 3 lopaty písku přidáte 1 lopatu cementu. (Pokud budete potřebovat víc, tak vždy vycházejte z tohoto vzorečku, tedy 6 lopat písku na 2 lopaty cementu atd.) Také budete potřebovat vodu. Její konkrétní množství se neuvádí, jakmile budete mít řídkou kaši, je to ideální konzistence.

Další alternativou je směs, kterou vyrobíte z vápna a cementu. V takovém případě budete potřebovat 15 kg vápna a dvě nebo tři lopaty cementu. Tento typ špricu je vhodný na omítání cihel a cihlových stěn vyzděných na hlíně.

Proč se to jmenuje tak divně?

Slovo špric je odvozeno od německého překladu slova “stříkat”. Vzhledem k tomu, že má špric řidší konzistenci, nejspíš vám nemusíme dlouze vysvětlovat, proč tato směs dostala své jméno.

Přečtěte si: Tipy pro zpevnění svahu

Dá se koupit hotový?

Ano, v případě, že nechcete cementový špric míchat svépomocí, můžete na něj koupit základ ve stavebních potřebách. Počítejte ale s tím, že pytlovaná směs se vám bude kvůli rozměrům a hmotnosti mnohem lépe převážet autem.

Jak si to usnadnit?

Pravděpodobně nebudete nahazovat pouze jednu zeď, takže je jasné, že pokud byste špric dělali ručně, tak by vám asi nejspíš brzy námahou upadly. Z toho důvodu se při větších projektech doporučuje míchačka.

Do ní se nejprve nalije voda. Posléze se přidává cement. A nakonec se dodá ještě písek, který byste měli přihazovat postupně. Následně nechte obsah bubnu míchačky několik minut protočit. Kdo bude dělat špric vlastníma rukama, ten musí skutečně důkladně promíchávat obsah nádoby, jinak mu budou klesat zrníčka písku ke dnu, což není žádoucí. Povrch zdi, kterou budete nahazovat, byste pak měli těsně před začátkem práce navlhčit, protože pak se na ni špric lépe přichytí.