Ucpaný odpad je zásadní problém, který ovlivňuje chod každé domácnosti či bytového domu. I když se mu snaží většina z nás vyhnout, někdy k tomuto jevu přeci jen dojde. Co v takové situaci dělat? Na to se zaměříme níže.

Existuje tisíc zpráv o tom, co do toalety, koupelnového a kuchyňského odpadu rozhodně nepatří. Kromě použitých vložek a tamponů jde například o olej z pánve nebo friťáku, o houbičky na nádobí, zbytky jídla a podobně.

Málokdo však ví, že s toaletou může zamávat i velké množství toaletního papíru, který jste použili při vykonávání očisty po své velké potřebě. Případně můžete nechtíc spláchnout hadr na podlahu, který jste zapomněli v kyblíku se špinavou vodou.

Jaké postupy se obvykle při zprůchodňování odpadu doporučují? Na to se podíváme níže.

Manuální odstranění blokády

Tento postup se bude nejvíc hodit pro ucpané umyvadlo nebo dřez, protože u nich existuje velká šance, že se dostanete i do spodních částí odtokového kanálu. Obvykle si stačí posvítit dovnitř baterkou a podívat se, jestli někde v trubce není větší množství jídla nebo nějakého jiného nepořádku, který zhoršuje odtok vody pryč.

Nezapomínejte na to, že ve chvíli, kdy se rozhodnete odmontovat odtok, byste měli mít po ruce kýbl nebo jinou nádobu, do které budete zachytávat vodu s nečistotami.

Zvon

Pokud se problém nevyřešil, určitě byste měli sáhnout po klasickém zvonu, který by měl být součástí každé domácnosti. Podtlakem můžete odblokovat odtok toalety, umyvadla i dřezu. Stačí jen nasměrovat zvon do otvoru a krátkou chvíli pumpovat.

Prášek do pečiva a ocet

Kdo nemá po ruce chemický čistič odpadu, nebo ho nechce z nějakého důvodu použít (například kvůli šetrnosti k přírodě), ten může vyzkoušet čištění odpadu pomocí prášku do pečiva/jedlé sody a octa. Tento tip funguje především u ucpávek, které způsobil tuk a olej.

Začněte tím, že prášek nasypete (ve větším množství) do odtoku odpadu. Následně ho zalijte klasickým kuchyňským octem. Poté čekejte cca 20 minut a nalijte dovnitř horkou vodu. Následně by měla být ucpávka pryč.

Chemický čistič

Pokud je vaše domácnost dobře vybavená, pravděpodobně v ní budete mít čistič odpadu. Obvykle stačí použít několik odměrek (což se dočtete na obalu výrobku) a poté ho zalijete horkou vodou. Tímto způsobem lze odstranit z odtoku vlasy, chlupy i zbytky jídla.

Pružina

Pokud se ucpaný odpad pořád nechce hnout, můžete dále vyzkoušet pružinu, které se občas také říká instalatérské pero. Jelikož jde o náročnější techniku, vždy ji nechte na odbornících, protože v opačném případě hrozí, že na nějakém místě poškodíte trubku a dojde ke katastrofě v jiné části domu. (A to rozhodně nechcete.)

Prevence ucpaného odpadu

Jak už jsme se zmínili na úplném začátku, při práci s ucpaným odpadem je extrémně důležitá prevence. Pokud totiž děláte všechno správně, existuje jen malé riziko toho, že se někde něco pokazí. (Samozřejmě, neplatí to vždycky, ale šance, že se tak stane, se výrazně minimalizuje.)

Do odpadu určitě nepatří:

  • Dámské hygienické potřeby
  • Vlhčené ubrousky (a to i když je na nich uvedeno, že jsou rozložitelné a vhodné pro použití na toaletě)
  • Dětské pleny
  • Kondomy
  • Odličovací tampony a vatové tyčinky do uší
  • Olej
  • Potraviny
  • Houbičky a hadry na podlahu

Určitě by se nám podařilo vymyslet ještě delší seznam toho, co lidé mohou nejčastěji do odpadu spláchnout, domníváme se však, že výše uvedený průřez je tím nejběžnějším, na co instalatéři a další odborníci při čištění odpadu přijdou.

Naprostou samozřejmostí by měly být i pravidelné kontroly instalatérem, který se jednou za čas ujistí, že je s vaším odpadem vše v pořádku.

Máte nějaký osvědčený tip na čištění odpadu, který jsme nezmínili výše? Pokud ano, budeme rádi, když nám ho napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.tubshroom.com/blogs/tips/clogged-garbage-disposal – 5 tipů, jak zprůchodnit odpad (anglicky)