V posledních několika letech hýbe internetem trend, kterému se říká betonová stěrka. Jde o typ úpravy a dekorace zdi, při které se používá beton. Výsledkem je surově vypadající stěna, která zajímavě oživí jinak upravený interiér. Jaké jsou její výhody? A jak se dá betonová stěrka v obýváku vyrobit svépomocí?

Možná přemýšlíte o rekonstrukci nemovitosti a snažíte se přijít na to, co by se vám líbilo. A tak se posadíte k internetu a díváte se, jak to mají udělané ostatní. Kromě tapet, bílých zdí a stěn, které jsou přeplněné obrazy a plakáty, na vás odevšad vyskakují šedé betonové zdi, které dodávají každému prostoru mírně industriální nádech.

Tento typ úpravy má navíc poměrně široké spektrum použití. Betonová stěrka v kuchyni dokáže celkem snadno nahradit klasické kachličky. (Které se navíc nechtějí nikomu lepit, protože musí být dokonale rovně.) Někdo má dokonce betonovou stěrku v koupelně.

Betonová stěrka na stěnu svépomocí

Pokud pro ni zahořelo i vaše srdce, níže vám nabídneme pár informací a tipů, které byste měli o betonové stěrce u vás doma určitě vědět.

Co je betonová stěrka?

Jako betonová stěrka se označuje typ dekorace stěn, a někdy také podlah, které imitují beton. Nejčastěji se používá šedá betonová stěrka, ale setkat se lze i s jejími dalšími odstíny. I když je betonová stěrka doménou interiérového designu, v některých případech se používá i ve venkovních prostorách.

Aby betonová stěrka v interiéru vydržela dělat parádu co nejdéle, měla by se zafixovat speciálním PUR lakem. Díky němu získá odolnost proti působení vody, či mastnoty. (Proto je vhodná i do kuchyně, či do koupelny.)

Výhody betonové stěrky

Betonová stěrka na stěnu svépomocí

Než se pustíme do návodu, jak udělat betonovou stěrku svépomocí, mrkneme se na to, jaké jsou její výhody.

Mezi ty nejhlavnější patří:

  • Absence spár (což v kuchyni a v koupelně dozajista oceníte)
  • Odolnost
  • Design
  • Údržba
  • Nízká pořizovací cena
  • Neokoukanost
  • Modernost

Pokud tedy máte rádi moderní vzhled a zároveň hledáte ne tak pracné a cenově dostupné řešení pro vaše interiéry, betonová stěrka by vám mohla vyhovovat ve všech myslitelných ohledech.

Betonová stěrka svépomocí

Podklad

Beton nemůžete začít nahazovat na zeď bez předchozí přípravy. Samotné práci s betonem proto předchází příprava podkladu. Klíčovým faktorem je čistota zdi. Někdy to vyžaduje třeba seškrábnutí starého nátěru. Nerovnosti zdi je zase potřeba důkladně zbrousit.

Penetrační nátěr

Dalším krokem je penetrační nátěr, který zarovná zeď a minimalizuje znečištění. Také sníží savost podkladu. Aby byl výsledek opravdu bezchybný, při nákupu nátěru se řiďte tím, co doporučuje výrobce betonové směsi.

Čas s lepenkou

Nyní je to podobné jako u malování zdí klasickou barvou. Vezmete papírovou malířskou pásku a obkroužíte s ní všechno, co nemá přijít do kontaktu s betonem. Určitě si takto zalepte spodní a horní lišty, rámy dveří, zásuvky a vypínače.

Práce s betonem

Betonová stěrka na stěnu svépomocí

Následně si rozmícháte beton podle instrukcí a začnete aplikovat betonovou stěrku na vybranou zeď. Beton nanášejte rovnoměrně a průběžně ho zahlazujte stěrkou. Následně nechte zeď uschnout do druhého dne a poté aplikujte druhou vrstvu.

Dokončovací práce

Druhá vrstva betonové stěrky je ta finální, takže byste si na ní měli dát záležet (například, co do hladkosti a podobně). Po nanesení poslední vrstvy navíc nesmíte zapomenout na lazuru, která se obvykle nanáší na hadr, kterým se pak přejede celá plocha zdi.

Máte doma betonovou stěrku, nebo vás tento trend minul?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Betonová_stěrka – Betonová stěrka (česky)