I když je už po Vánocích, hodně z nás se právě nyní pouští to radikálnějšího úklidu, který se nemusí vyhnout ani koupelně. A speciálně pak pračce, které v průběhu roku věnujeme minimální pozornost. Dá se pravidelným zásahem odstranit zápach z pračky? A jaké všechny prostředky můžeme během její údržby vyzkoušet?

Po praní by mělo být oblečení voňavé a čisté. K tomu ale není potřeba jen dobrý prací prostředek s aviváží, ale také cílená údržba pračky, ke které přistoupíte několikrát do roka. Nikdo totiž nechce mít prádlo poničené od plísně, od vodního kamene nebo od dalších usazenin, které mohou zahrnovat i zvířecí chlupy. (Když už v tom budete, spolu s pračkou můžete preventivně vyčistit i odpad, čímž můžete předejít jeho ucpání.)

Většina smrtelníků si pro tento úkol nejběžněji vybírá čistič pračky, který se dá sehnat levněji i dráž v drogerii nebo v domácích potřebách. Vystačit si ale můžete i s běžnými domácími prostředky, které schováváte ve spíži.

Jak postupovat při čištění pračky správně? A které z babských rad má smysl vyzkoušet?

Tohle zkuste při čištění pračky

Ocet

Jednou z běžných surovin, která se při čištění domácností používá opravdu léta, je klasický bílý ocet, který se hodí vyzkoušet i během umývání oken. Na druhou stranu, ocet by se neměl na pračku používat příliš často, protože by mohl postupně poškodit gumové těsnění a další součásti tohoto spotřebiče. Proto ocet používejte hlavně ve chvíli, kdy vám jde o odstranění zápachu a pro běžnou údržbu používejte raději něco jiného.

Oil and vinegar bottles on white background

Jedlá soda

Mnohem lepší volbou bude čištění pračky jedlou sodou, která se ostatně velmi často používá i v různých čistících prostředcích. Pokud máte jedlou sodu doma, stačí ji odměřit do dvou menších hrnků, jejichž obsah pak vysypete do zásobníku na prášek. Pračka se následně pouští na dlouhý program na 90°C bez oblečení. (V průběhu roku však můžete přidávat malé množství sody do bubnu i pro lepší výsledek během praní utěrek a podobně.)

baking soda

Tableta do myčky

Pokud máte myčku, můžete vyzkoušet i alternativní použití tablety. Ta se háže přímo do bubnu (bez oblečení) a následně se vybírá program, v jehož průběhu dosahuje teplota vody alespoň 60°C. Je-li pračka hodně znečištěná poté, co se dlouho nečistila, tablety se dají použít na jedno čištění i dvě.

Kyselina citronová

Dalším dobrým prostředkem, který se hodí vyzkoušet, je kyselina citronová, která se může taktéž skrývat v nejedné české spíži. Počítejte ale s tím, že jí budete potřebovat opravdu hodně, a to alespoň 250 g. Opět se dává do prázdného bubnu pračky a volí se program na 60.

Sůl

Pokud žádný z předešlých prostředků doma nemáte, pomůže vám i obyčejná sůl. Půl šálku jí dejte do prázdného bubnu pračky a opět zvolte program praní s vysokou teplotou a s co nejdelším časem trvání.

Přečtěte si: Jak odvzdušnit topení?

Coca Cola

Tento čistič bude spíš dražší, pokud vám ale nevadí vyhazovat peníze z okna, můžete ho taktéž vyzkoušet. Tento nápoj se v přiměřeném množství nalije do bubnu a opět se zvolí program čištění pračky. Případně takový, který běží delší čas na vysokou teplotu. Cola se dá také použít na čištění toalety.

Profesionální čističe

V neposlední řadě lze sáhnout i po profesionálních čistících prostředcích na pračku, které se prodávají tekuté i v tabletách. Některé vás vyjdou v řádu několika desítek korun, cenová hladina jiných se pohybuje ve stovkách. Výhodou je, že tyto přípravky jsou pro pračku zcela bezpečné, takže se nemusíte bát, že se během vašich experimentů poškodí.

Na co dalšího myslet během čištění pračky

Handyman repairing a washing machine. The hands of a man repair a washing machine. Close-up

Aby byla pračka opravdu čistá, nemělo by se přehlédnout ani čištění gumového těsnění u dvířek. Také je moudré čas od času vyndat zásobník, do kterého se dává aviváž a prací prostředek, protože i zde se mohou udržovat usazeniny a nečistoty. Stačí ho vyndat a ponořit do kbelíku s teplou vodou a saponátem. Jakmile se nejhorší nános trochu odmočí, můžete ho odstranit kartáčkem nebo houbičkou a poté zásobník vrátit zpět. Jednou za čas je vhodné nechat vyměnit i filtr pračky.

Co se týče dalších důležitých tipů, pračce jednoznačně prospěje, když po praní budete nechávat otevřená dvířka, což umožní kvalitní schnutí součástek. 

Čistíte pravidelně pračku? Pokud ano, jaký prostředek používáte?