Koupelna v podkroví bez okna představuje pro mnoho kutilů opravdovou výzvu. Věděli jste ale, že i malá koupelna v podkroví má nějaká svá specifika, na která musíte brát při její stavbě ohledy? Pokud nevíte, kde byste měli začít, vše důležité vám nabídneme v našem dnešním článku.
Koupelna je prostor, který slouží nejen k očistě těla, ale také k relaxaci. I když máme v domácnosti obvykle jen jednu, když přijde řeč na rekonstrukci domu, nebo na přístavbu nového obytného patra, druhá koupelna může zaujímat značný prostor stavebního plánu.
Ovšem, stavba koupelny v podkroví může být dost problematická. Nejen kvůli odpadu, ale také kvůli tomu, že musíte řešit zkosený strop, kvůli kterému není možné v místnosti normálně stát.
Proto jsme tu my s našimi několika tipy.
Tipy a rady – Jak úspěšně zařídit podkrovní koupelnu?
To, že si v hlavě malujete obrázky jak bude vaše podkrovní koupelna vypadat ještě neznamená, že to tak nakonec bude. Než totiž začnete něco stavět, natož vymýšlet, do jakého rohu postavíte vlhkomilnou kytku, musíte vyřešit řadu technických požadavků, které by měla koupelna v podkroví splňovat.
Pokud bude podkrovní koupelna součástí nového patra, myslete na to, že musíte splnit:
- Výšku místností alespoň 230 cm
- Výšku místnosti v bodě zkosení alespoň 160 cm
- Napojení na rozvody
- Stupačku, jejíž vzdálenost od toalety je maximálně 150 cm
Tyto parametry jsme si nevycucali z prstu, ale jsou stanoveny stavebním zákonem. Pokud se jich nebudete držet, může se snadno stát, že neprojdete kolaudací. Proto se před zahájením prací pořádně seznamte s normou ČSN 734301.
Pokud tyto požadavky splňujete, mělo by pro vás být stavění podkrovní koupelny o dost jednodušší.
Také nezapomínejte na to, že při práci ve stísněných prostorách musíte mít všechno správně naměřené. Včetně koupelnového vybavení. Proto mějte neustále po ruce metr, tužku a notes a všechno si důkladně přeměřujte. Jinak se může snadno stát, že ve vaší (zkolaudované) koupelně nebude k hnutí.
Tipy na podkrovní koupelnu
Pokud chcete koupelnu v podkroví opticky zvětšit, určitě se podívejte po sprchách bez vaničky. V podstatě jde o walk-in sprchy, které mají hodně dobře upravený odpad (takže voda neteče všude po koupelně). Chybějící vanička navíc vizuálně zvětší prostor.
To samé platí o závěsném umyvadle a o závěsné toaletě. Tím, že nebudou zasahovat do podlahy bude podkrovní koupelna působit mnohem prostornějším dojmem.
Dále bychom vám při zařizování nové koupelny v podkroví doporučili:
- Nedávat do ní pračku, ani sušičku (tyto spotřebiče vás oberou o podstatnou část už tak malého prostoru)
- Pořídit do koupelny několik úrovní osvětlení (lustr, bodovky…)
- Vše co půjde zavěsit na zeď (poličky, věšáky…)
- Pracovat se zrcadly (budete se divit, ale při správném umístění a nasvícení dovedou prosvětlit, ale i opticky zvětšit malý a tmavý prostor)
Pravděpodobně budete muset v malé podkrovní koupelně oželet bidet. Především proto, že bidet by měl být dál od toalety i od sprchy, či vany a umyvadla. V malé koupelně tedy pro něj nebude s největší pravděpodobností místo.
Pokud chcete mít za každou cenu podkrovní koupelnu s vanou, za určitých okolností (které zahrnují dostatečně velký prostor) lze uvažovat o té rohové. Jinak bychom vám spíš doporučili samostatně stojící vanu, která může být pod zkosením stropu. Tam to nebude tak vadit.
Stejně jako u každé jiné koupelny pak myslete na to, že se hodí mít:
- Dobře vybraný držák na toaletní papír (nejspíš bude lepší ten, který se instaluje na zeď)
- Držák na ručníky (k dostání jsou háčky, ale i speciální věšáky, které se přivrtají na zeď)
- Protiskluzovou podložku, která bude měkká, snadno udržovatelná a dostatečně velká
Prádelní koš mějte ve větší koupelně v přízemí, nebo v technické místnosti, kam umístíte pračku. (A případně i sušičku.) To samé platí o úklidových prostředcích. Druhá koupelna u ložnice, či druhá koupelna pro hosty by měla být především o odpočinku a relaxaci. Nikoliv o připomínání každodenních povinností.
Budovali jste někdy koupelnu v podkroví? Pokud ano, narazili jste při její stavbě na nějaké komplikace?
Napsat komentář