Sprchový kout walk-in vypadá velmi elegantně. Nemusíte řešit žádné nádržky, nebo jiné prvky, které by mohly narušit vzhled interiéru. Ovšem, tenhle druh sprchy má svá specifika. Proto se na ně podíváme v našem dnešním článku.

Snad každý sní o krásném a esteticky vyladěném bydlení. Někdy ale dosažení ideálu vyžaduje náročnou rekonstrukci celých místností. Nezřídka mezi ně zapadá i koupelna, která nevyhovuje vašim estetickým, ale i specifickým potřebám. (Například u seniorů nepřichází v úvahu, aby lezli do vany.) 

Právě v takové chvíli se můžete rozhodnout pro instalaci walk-in sprchy. Kolik ale taková vymoženost stojí? A existují k ní nějaké vhodné alternativy?

Čtěte dál a dozvíte se to.

Co je to walk-in sprcha

Sprchový kout walk-in je řešení, které nevyžaduje vaničku. A mnohdy dokonce nemá ani žádnou zástěnu, která by oddělovala sprchový kout od okolního prostředí. To má samozřejmě mnoho výhod. Kromě toho, že se nemusíte smiřovat s ne zrovna estetickými prvky sprchy jde o variantu, která je vhodná pro méně pohyblivé seniory, nebo lidi na vozíku. 

Pozitiva a negativa walk-in sprchy

Walk-in sprcha má mnoho výhod, ale bohužel i nevýhod, na které si při jejím zařizování často vůbec nevzpomeneme. Proto jsme vám udělali jejich menší přehled. 

Mezi pozitiva patří:

  • Čistý design a elegance
  • Snadnější přístupnost pro seniory
  • Snadné čištění

Na straně negativ pak najdeme:

  • Nutnost větší koupelny
  • Kluzkost
  • Přístup studeného vzduchu

Pokud je walk-in sprcha instalovaná v domě, kde žije senior, je určitě vhodné mu pořídit speciální protiskluzovou podložku, která omezí riziko pádu.

Jaká je běžná cena walk-in sprchy?

Cena této sprchy se odvíjí od toho, jakého si vyberete poskytovatele. A také od ceny práce. Někdy je dokonce nutné provést úpravu odpadů a podobně. Což může cenu walk-in sprchy ještě navýšit. Obvykle se ale cena za toto řešení pohybuje mezi 5 000-10 000 korunami.

Walk-in sprcha, nebo vana step-in?

Někteří lidé se neradi sprchují. Ale vstup do vany je pro ně kvůli jejímu zvýšenému okraji moc náročný. Co v takové situaci dělat? Je to jednoduché. Na trhu existují speciální vany, ve kterých jsou umístěná dvířka. Takže se do nich pohodlně dostanou i senioři. Stačí jen udělat krok, zavřít dvířka a posadit se. 

U step-in vany ale myslete na to, že nelze otevírat dveře ve chvíli, kdy je ve vaně voda. Jinak hrozí, že si vyplavíte byt, či dům. Také nejde o optimální řešení pro lidi na kolečkovém křesle. Pro ně je mnohem lepší jet s ním do walk-in sprchy.

Odkud čerpat inspiraci na walk-in sprchu

Fotek s walk-in sprchou je plný internet. Takže si stačí zadat tento termín do vyhledávače a počkat, co vám nabídne. 

Pokud se vám to jeví jako plýtvání časem, můžete se podívat přímo na stránky prodejců. Kromě toho, že uvidíte cenu a rozměry se můžete spojit s pracovníky obchodu a zjistit další podrobnosti. 

Případně je možné, že vám na základě vašich požadavků upraví walk-in sprchu na míru. Což se hodí třeba u netypicky řešených koupelen. 

Určitě se také zamyslete nad tím, kde hodláte skladovat sprchové gely, ručníky a další nezbytnosti, které jsou součástí vaší hygieny. Nejlepší budou závěsné systémy, poličky a případně i samostatně stojící skříňky.

Jaký je váš názor na walk-in sprchy a step-in vany? Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte v komentářích pod článkem.