Keř tamaryšek vás upoutá svou nevšední krásou. Málokdo ale ví, že tamaryšek může být skoro jedovatý. Zvlášť pro okolní rostliny. Co dalšího byste o něm měli vědět? To vám prozradíme níže.

Všichni víme, že rostliny, stromy a keře kolem nás nejsou pouhou okrasou, která je potěchou pro naše oči. Tyto organismy jsou důležité i pro ochlazování vzduchu během parných letních měsíců. Poskytují i útočiště hmyzu. A jsou důležité i pro produkci kyslíku. Ovšem, ne vše, co je na první pohled pěkné, je i bezpečné.

To je přesně příklad tamaryšku. Který se jeví vrcholně neškodně. Ve skutečnosti ale oplývá velmi nečekanými schopnostmi.

Abychom vás déle nenapínali, nabídneme vám informace, které byste o něm měli vědět.

Co je to tamaryšek

Tamaryšek je rod rostlin z čeledi tamaryškovitých. Ten zahrnuje jak keře, tak nízké stromy. Tamaryšek přitom neexistuje jen jeden. Známe například tamaryšek malokvětý, který nás během léta láká svými růžovými květy. Dále známe tamaryšek francouzský, který kvete až do října. Či exotický tamaryšek čínský

Tamaryšek se obecně vysazuje jako okrasný strom, či keř. Nejen kvůli tomu, že hezky vypadá. Ale také kvůli tomu, že relativně dobře snáší nevlídné letní podmínky. (V zimě má ale tendenci omrzat. Což je naopak jeho mínus.) 

Jak ho pěstovat

V našich zeměpisných podmínkách se nejčastěji pěstuje tamaryšek pětimužný, pro který jsou typické převislé větve. Na sídlištích se ale můžeme setkat i s tamaryškem drobnokvětým. 

Nejlepší pro vás bude, když si koupíte už trochu vzrostlý tamaryšek, který pak zasadíte na zahradě. V ideálním případě by na něj mělo dopadat slunce. Které je v podstatě jedinou podmínkou pro to, aby se mu dařilo. Ovšem, je vhodné, aby byl dál od všech ostatních rostlin. Zvlášť těch, na kterých vám záleží. Má totiž schopnost zasolovat půdu, která je v jeho bezprostřední blízkosti. Čímž si k sobě stahuje vodu. I od ostatních rostlin. Takže vám je v podstatě zabije.

Z toho důvodu není povoleno tamaryšek zasazovat bez povolení v otevřené přírodě. 

Kde ho koupit?

Tamaryšek seženete v každém lepším zahradnictví, nebo zahradním centru. Stačí se jen informovat u personálu, který má detailní přehled o celé nabídce. 

Množení tamaryšku

Množení tamaryšku probíhá jako u jiných rostlin řízkováním. Řízky si chystáme v průběhu podzimu. Odstraněný řízek pak zasadíte tam, kde se vám to líbí a máte hotovo. Žádná mezifáze s květináčem není potřeba. Z toho důvodu si můžete vypěstovat tolik tamaryšků, kolik jenom chcete.

Léčivé účinky tamaryšku

Tamaryšek se v některých zemích používal v lidovém léčitelství. Především druh Tamarix dioica. Nejčastěji se používal na otoky, které byly způsobené zánětem. Dále se používal na jaterní hepatitidu a na poruchy ledvin. 

Ovšem, stejně, jako u mnoha jiných přírodních prostředků neexistují studie, které by léčivé účinky tamaryšku na zdraví potvrdily. Nebo alespoň vysvětlily princip jejich fungování. Proto je důležité k němu přistupovat spíše skepticky a zdrženlivě. Zároveň nám chybí jakékoliv informace o tom, zda nemá na lidské zdraví negativní účinky.

Vůně tamaryšku

Pokud nemáte vlastní zahradu a zalíbila se vám vůně tamaryšku, celkem snadno seženete tamaryškovou tinkturu. Ta se dá koupit v některých zahradnictvích, nebo v prodejnách s bytovými doplňky.

Poměrně spolehlivým dodavatelem vaší tinktury z tamaryšku je také zcela pochopitelně internet. Cena za jedno balení se pohybuje do 150 korun. Tinktury k vnitřnímu použití si kupujte výhradně jen v lékárně. Také se držte informací, které jsou uvedené na obalu výrobcem.

Z bezpečnostních důvodů bychom vnitřní užití tamaryšku nedoporučovali těhotným ženám a dětem.

Máte rádi tamaryšek? Nebo ho nemůžete vystát?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1123/tamarix-dioica – Tamaryšek a zdraví (anglicky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tamaryšek – Tamaryšek (česky)