Každý z nás se musí do něčeho oblékat. Navíc, to, co si vezmeme na sebe je otázkou příležitosti a venkovního počasí. Je proto pochopitelné, že na rok nevystačíme jen s jednou bundou, jedněmi kalhotami nebo jednou sukní. Co když ale má vaše rodina málo úložného prostoru? Může to vyřešit vestavěná šatna v ložnici?

České byty a některé domy nebývají dostatečně prostorné na to, aby v nich architekt myslel na šatnu. Tak nějak se počítá s tím, že si v nich lidé pořídí velké šatní skříně. Jenže, ty nemusí vždycky vypadat přesně podle vašich představ. Případně vám nesedí jejich rozměry a rozvržení.

Lidé tento problém řeší různým způsobem. Od pořízení komod přes ukládání šatů do improvizovaných šatních systémů. Což není zrovna ideální. Proto se mnohdy rozhodnou pro velkou investici do prostorné vestavěné šatny v ložnici.

vestavěná šatna

Můžete tak postupovat i vy?

Klasické vestavěné skříně

Pokud vám to prostor umožňuje, můžete si najmout firmu, která vám udělá vestavěné šatní skříně do ložnice na míru. Jde o to, že máte v pokoji skříň, která je zapuštěná do zdi. Při případném stěhování si ji tedy nevezmete s sebou.

Na druhou stranu, oproti klasickým šatním skříním, které jsou dostupné v řetězcích s nábytkem, bude vestavěná šatní skříň respektovat prostor, ve kterém je umístěná. Bude tedy tak akorát široká a tak akorát vysoká a hluboká. I její vnitřní rozvržení může být přesně podle vašeho gusta. 

Pokud už se pro tohle řešení rozhodnete, vyplatí se myslet na to, že podobné řešení byste měli mít i v dětském pokoji. Jinak hrozí, že si váš potomek nebude mít kam ukládat šatstvo a další nezbytnosti, které se pojí s jeho celoročním odíváním. (Znáte to. Když není místo, věci dětí se obvykle přesunou do skříní rodičů.)

Vestavěná šatna v ložnici – jde to i jinak?

vestavěná šatna

Pokud máte to štěstí, že máte v ložnici nějaké místo navíc, které byste mohli postrádat, můžete si udělat šatnu jako samostatnou místnost. A je to vlastně docela jednoduché.

Podle toho, jaké jsou vaše finanční možnosti a potřeby se můžete rozhodnout pro sádrokartonovou příčku, která oddělí prostor budoucí šatny a ložnice. Šatna nemusí mít okno, stačí, když bude buď nekompletně stavebně oddělená (tedy, nebude to úplně uzavřená místnost se zavíracími dveřmi), nebo v ní budete mít LED/elektrické osvětlení. 

Do takto nachystaného prostoru pak můžete nainstalovat:

  • Věšáky na oblečení
  • Police
  • Komody
  • Stojany na boty
  • Stojany na šperky, klobouky a pásky
  • Držáky na kabáty

Někteří lidé mají v šatně pro větší praktičnost i napařovací systém na rychlé žehlení skladů na oblečení, nebo zrcadlo. V podstatě jde o místo, které je určené výhradně pro oblékání, udržování oděvů v dobré kondici a pro ukládání všeho, co nemá člověk zrovna oblečené na sobě.

Úplně oddělená šatna

vestavěná šatna

Pokud bydlíte ve starých městských bytech, velmi dobře víte, že některé z nich mívají i speciální kumbál, nebo místnost, ve které dříve bydlela služka. (V několika takových bytech jsme už byli.) 

Pokud z této místnosti nehodláte udělat místo pro ukládání všeho možného (včetně mopu na podlahu, nebo vysavače), dobrým řešením je udělat společnou rodinnou šatnu právě z této místnosti. S tím, že v ostatních místnostech už nebudete muset řešit další skříně. Leda jen ty, které tam mít doopravdy chcete. (Třeba v kuchyni na jídlo atd.)

V závislosti na tom, jak je extra místnost velká do ní můžete dát i pračku, nebo sušičku, takže vám nebudou tyto spotřebiče ubírat cenný prostor v koupelně. V takovém případě ale musíte myslet na zdroje elektrické energie, na přívod vody a na odpady. Což by mohlo šatnu prodražit. (Někdo navíc bude kontrovat, že umístěním pračky a sušičky v šatně budou trpět další oděvy.)

Šatnu lze v tomto případě vybavit úplně stejně, jako extra šatnu v ložnici. Tedy, různými policovými systémy, věšáky a držáky. Plusem určitě budou úložné boxy, které popíšete podle toho, co je v nich uskladněno. Hodí se to například při ukládání sezónního oblečení.

Máte doma vestavěnou šatnu v ložnici, nebo se spokojíte s obyčejnými šatními skříněmi a věšáky?