Pokud máte rádi pěstování aromatických rostlin, pak už jste jistě zkoušeli pěstování rýmovníku a máty. Ve svém úsilí ale můžete jít ještě dál. Stačí si obstarat sporýš lékařský, kterému se často říká verbena. Co tato rostlina potřebuje k tomu, aby se jí dařilo?

Některé rostliny jsou notoricky známé kvůli své příjemné vůni. Přesně to je případ verbeny, která se kvůli své svěžesti přidává do vonných svíček a difuzérů, či do tělové kosmetiky, která má navodit relaxaci, uvolnění a dobrou náladu.

Není proto žádným velkým překvapením, že si někteří verbenu oblíbí natolik, že se ji rozhodnou pěstovat. I přesto, že nemají zahradu, ale třeba jen menší balkon.

verbena

Pokud je to i váš případ, tak určitě pokračujte ve čtení.

Co je verbena?

Verbena (oficiálně sporýš lékařský) je bylina, která kvete v období mezi červencem a srpnem. V přírodě ji poznáte podle jejích fialových květů. V některých případech mohou být i patrně narůžovělé. V našich končinách není původní. Odborníci se domnívají, že sem byla verbena zavlečená spíše omylem a navíc jako plevel. Je to ale otázka, protože se verbeně připisovaly léčebné účinky. Někde se dokonce uvádí, že byla používána i pro magické účely. Jestli je to ale pravda, to vám bohužel nejsme schopni potvrdit.

verbena

Účinky sporýše: Pravda, nebo mýtus?

O sporýši se říkalo, že působí jako afrodiziakum. Dokonce se věřilo, že dovede ochránit lidské tělo před širokým spektrem hrozeb. Konkrétně například před letícími střelami

Lidoví léčitelé pak verbenu používali na bolest v krku, na nachlazení nebo na snadnější odkašlávání. Verbena měla v tomto ohledu využití i při problémech s ledvinami a játry, či při problémech se zažíváním. Pokud se verbena nasuší, dá se z ní uvařit i čaj. Jelikož je ale sporýš lékařský v současné době ohrožen, nedá se sbírat ve volné přírodě.

Pěstování verbeny doma

Místo toho, abyste šli lovit verbenu do přírody, podívejte se do některého většího zahradnictví, které prodává buď semena verbeny, nebo už vzrostlou rostlinu. Nikdy se ale nezapomeňte zeptat, jestli jde o letničku, nebo o trvalku. Některé verbeny vám totiž vydrží hezké jenom jeden rok.

Verbenu lze v závislosti na druhu a na dostupném prostoru pěstovat v:

  • Truhlíku
  • Závěsném květináči
  • Zemi

Dobrý pozor si dejte na sporýše zahradního, který roste hodně do šířky. Což by nemuselo být při domácím pěstování v květináči žádoucí. Do země se hodí sporýš tuhý a sporýš vzdušný. Jeho výška totiž může dosahovat mezi 40-100 cm. 

Co se týká stanoviště, kam byste měli verbenu nasadit, uděláte jí dobře tam, kde na ni bude svítit slunce. V případě, že takové místo nemáte, neuškodí jí ani místo, které bude zpola ve stínu. V době, kdy má vegetativní fázi by se měla zhruba jednou týdně hnojit. Kdo se chystá si verbenu zasadit ze semínek, neměl by tak činit dříve než v květnu.

verbena

Verbena také miluje:

  • Pravidelné zastřihávání květů (podpoříte ji ve větvení)
  • Pravidelné zalévání (zhruba jednou za tři dny)

Přezimování

Verbena často kvete jenom jeden rok, takže s přezimováním si nemusíte dělat vůbec žádné starosti. Na balkon nebo za okno si totiž další rok koupíte novou. 

Pokud ale chcete experimentovat a prohlubovat své dosavadní schopnosti, zkraťte verbenu cca o polovinu a dejte ji na slunné místo, kde se bude teplota stabilně pohybovat okolo 10 °C. Je potřeba dávat pozor na to, aby rostlina neměla vysušenou zeminu. Neměla by být ale ani přelitá. Než přijde jaro, verbenu seřízněte zhruba na pět centimetrů. V této chvíli by mělo přijít i její přemístění na místo, kde je teplota nad 15 °C. 

Množení verbeny

Množení verbeny je velice jednoduché. Stačí zaštípnout výhonky, které pak dáte zakořenit. Stačí, když je umístíte do vody a necháte je vyrašit, jak jste zvyklí normálně. Řízek by měl mít cca 15 centimetrů. Sundejte mu spodní listy. Po úspěšném vyrašení kořenů dejte řízek do směsi rašeliny, písku a perlitu.

Pěstovali jste někdy doma verbenu? 

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sporýš_lékařský – Sporýš lékařský (česky)