Monstera v posledních několika letech trenduje na sociálních sítích. Řada z nás si ji však pamatuje ještě z dřívějších dob, protože bývala běžnou výbavou nejednoho úřadu, knihovny či školy. Je náročná na pěstování? A jaké druhy monstery vlastně známe?

Monstera není jedna rostlina. Ve skutečnosti jde o rod rostlin z čeledi árónovité, což jsou veskrze dlouhé liány, které se vyskytují v tropických oblastech amerického kontinentu. Mezi jejich typické znaky patří děrované listy, které mají i vzrostlé monstery. Plod těchto rostlin jsou většinou bobule. Pozor, monstera patří mezi jedovaté rostliny, takže nemusí být vhodná pro domácnosti se zvířaty a dětmi!

Mezi nejoblíbenější druhy monstery, se kterými se lze v našich končinách setkat, patří monstera skvostná, která u pěstitelů jednoznačně převažuje. V mnohem menším počtu jsou pak pěstovány i její další druhy, ke kterým patří třeba monstera Peru, která má temně zelené listy se zajímavou strukturou povrchu. Do menších bytů se naopak chodí monstera Dubia, která je menšího vzrůstu. Potřebuje ale prostor pro šplhání, proto k ní po koupi umístěte prkno, tyčku nebo nějakou jinou konstrukci.

Menší monsterou je pak také typ adansonii. Její výhodou je, že je velmi nenáročná na péči, takže po ní mohou sáhnout i začátečníci. V podstatě je tedy obdobně vděčná, jako třeba šanta kočičí.

monstera druhy

Co dalšího byste ale měli o pěstování monstery doma vědět? Na to se podíváme níže!

Základem je světlo

Pěstování monstery vám půjde bez větších problémů, když ji umístíte na dostatečně slunné místo. Například za oknem nebo malý kousek od něj. V létě ale dávejte pozor na to, aby na ni slunce nepražilo příliš, protože by mohlo dojít k nežádoucímu popálení listů. Regulaci světla lze zajistit i roletami nebo závěsem.

Také se seznamte s tím, jak zalévat monsteru, protože její spokojenost závisí i na četnosti a správném množství zálivky. Určitě by se neměla přelévat. Mnohem lepší je, když její substrát před dalším zaléváním trochu proschne. To znamená, že k zalévání můžete přistoupit zhruba jednou týdně.

Abyste si byli jistí, že v obal není nacucaný vodou, před zalitím se ještě doporučuje udělat jednoduchý test vlhkosti zeminy, kdy do ní jednoduše zaboříte prst. 

Tip: Nejlepší venkovní skalničky na vaši zahradu

Pozor na přebytečnou vodu

monstera zalévání

Monstera nemá ráda, když musí stát v podmisce, která je plná vody. Při zalévání se tedy snažte vychytat množství tak, aby přebytečná tekutina neskončila v podtácku. Pokud se tak stane, vodu z něj vylijte pryč. U větších rostlin to ale může být problematické a pro tento úkon bude potřeba využít síly několika lidí.

Rosení listů

Nezapomínejte na to, že tropické rostliny jsou zvyklé na zcela odlišnou míru vlhkosti vzduchu. Proto ničemu neuškodí, když jednou za nějakou dobu vezmete do ruky rozprašovač a trochu jí orosíte listy. Případně můžete dát do její těsné blízkosti zvlhčovač vzduchu, ze kterého si bude brát vlhkost pro svou potřebu.

Tipy pro hnojení

monstera hnojení

Stejně, jako mnoho jiných rostlin, i monstera má hlavní vegetační období od jara do podzimu. Během něj je možné ji hnojit asi jednou za měsíc. Nejlépe jí dělají kapalná hnojiva, která jsou určená pro zelené rostliny. V zimě není hnojení potřeba, takže ho můžete přerušit.

Do čeho ji zasadit?

Při sázení monstery je životně důležité správně vybrat druh zeminy, do které ji postavíte. Nejlepší je pro ni provzdušněná podsaditá půda. I když je možné si substrát namíchat v domácích podmínkách z běžné zeminy, zeminy pro orchideje a perlitu, jednodušší bude, když si ho koupíte už hotový.

Jak často přesazovat?

Jednoho dne bude monstera vyžadovat přesazení do většího květináče, protože do malého se už prostě nevejde. Nemusíte s tím ale spěchat, uvádí se, že jako optimální se jeví přesazení jednou za 2-3 roky. Květináč by měl být vždy alespoň o třetinu větší, než ten předchozí.

Zmlazení

Rostoucí monstera bude někdy potřebovat zmladit a zbavit přebytečných listů. Vždy tak čiňte těsně u země ostrým nožem. Co se týče množení, postupujte standardním řízkováním.

Jak se zachovat při problémech

Proč nemá monstera děravé listy? Například proto, že je ještě moc mladá a díry na listech se objeví až časem. U vzrostlých rostlin může jít o projev nedostatku světla, nedostatku živin, vody či vlivem chladu.

Také doma pěstujete monstery?