Máte zahrádku a chcete si na ní vybudovat okrasnou skalku? Pak byste měli znát druhy skalniček, které ji mohou pomoci zkrášlit. Existují ale skalničky na přímé slunce nebo takové, kterým nedělá problém mráz? A jak je správně pěstovat?

Skalničky jsou v posledních letech mimořádně populární, protože obvykle nevyžadují mnoho pozornosti a práce. To však neznamená, že by jejich pořizování a péče o ně neměla specifické zásady. Ty mohou souviset například s tím, jaké je pro ně nejvhodnější umístění nebo jak je správně sázet a zalévat.

Tip: Jak na množení aloe vera?

Obecně se ale skalniček nemusíte bát, protože patří k rostlinám, které dovede pěstovat každý. A to i bez předchozích zkušeností. Vyhýbat se jim nemusí ani lidé, kteří se po předchozích pěstitelských neúspěších snaží dát zahradničení opět šanci.

Jak tedy na ně?

Co je skalnička

co je skalnička

Skalničky patří k trvalkám, takže si je mohou vybírat lidé, kteří nemají zájem každý rok sázet něco nového. Existují nekvetoucí druhy skalniček, ale i takové, které vás za správnou péči odmění bohatým květem. Případně také existují i plazivé skalničky, které mohou pokrýt velkou plochu skalky nebo svahu. Takové se ale mohou příliš rozpínat, proto nemusí ve svém nejbližším okolí dobře tolerovat další sousedy.

Mezi populární skalničky patří třeba:

  • Netřesk
  • Kosmatec
  • Plaměnka
  • Rozchodník
  • Zvonek

K mrazuvzdorným skalničkám pak tradičně patří například alpinky a rostliny, které rostou v horských oblastech napříč celou zeměkoulí.

Jak správně vybrat skalničku pro skalku?

jak vybrat skalničku

Stejně, jako má své podmínky sázení a pěstování lilií, zhodnocení podmínek před sázením vyžadují i skalničky.

První, co musíte udělat, je vyhodnocení toho, na jakém místě se vaše skalka nachází. Je spíš ve stínu, nebo na slunci? Bývá u ní teplo, nebo spíš zima? Každá skalnička potřebuje pro své prospívání trochu jiné podmínky, takže bychom se neměli řídit jen čistě podle toho, co se nám vizuálně líbí.

Některé skalničky navíc vyžadují rašelinný substrát, další naopak preferují neutrální půdu. Je tedy vhodné k sobě kombinovat skalničky s odpovídajícími potřebami, protože pak nehrozí, že budete muset každé kupovat něco úplně jiného.

Dále záleží i na tom:

  • Z jakého materiálu je skalka (pokud jde o vápenec, neměli byste na ni dávat kyselomilné rostliny, protože pak by došlo k neutralizaci prostředí, což by jim nedělalo dobře)
  • Jakou propustnost má substrát (suchomilné rostliny by ho měly mít propustný hodně, aby se v něm dlouho nedržela vlhkost, kvůli které by mohly začít hnít)

Jak tedy můžete vidět, skalka a její osázení vyžadují mnoho plánování a finančních prostředků pro tvorbu specifických podmínek. Nic se tedy nevyplatí uspěchat.

Nejlepší suchomilné skalničky

Máte skalku na slunném místě, na které byste rádi umístili suchomilnou skalničku? Vybrat si můžete třeba opuncii, rozchodník nebo již zmíněný netřesk. Velmi pěkný ale dokáže být i okrasný česnek. Suchomilné skalničky mohou vyžadovat obsypání štěrkem. Případně je můžete umístit na takzvanou suchou zídku.

Nejlepší stínomilné skalničky

Se stínomilnými skalničkami je to trochu náročnější, protože i když vyžadují hodně stínu, nemohou být v úplné tmě, protože jinak vám nebudou chtít růst. Také potřebují dobře odvodněnou půdu, protože chladno, tma a vlhko jim nemusí také dělat dobře. Do stínu se hodí například mitrovnička, pryskyřník nebo docela dobře známý lomikámen.

druhy skalniček

Kvetoucí skalničky

Vybíráte skalničku hlavně podle toho, aby vám během léta kvetla? Jasnou volbou pro vás bude tařička zahradní, cist krétský nebo bělotrn.

Pěstovali jste někdy skalničky? Pokud ano, jaké přesně máte?