Díváte se v kuchyni na ladem položené potraviny a nejrůznější nástroje a přemýšlíte o tom, že pro vás současný systém jejich ukládání moc dobře nefunguje? Nemusíte věšet hlavu. Stačí, když vyzkoušíte několik jednoduchých tipů a triků na organizaci kuchyně, které zlepší funkčnost prostoru, který navíc bude vypadat i mnohem více uspořádaně. Jak to ale udělat?

Člověk se špatně zorganizovanou kuchyní se může potýkat s řadou problémů, které ovlivňují každodenní pohodlí i efektivitu. Nejen, že můžete ztrácet spoustu času hledáním něčeho, co nemá žádné jasně dané místo. Také se můžete tímto způsobem dopracovat k vyhazování peněz z okna, protože některé věci si koupíte víckrát, nebo bude pravidelně docházet k pokažení špatně uložených potravin.

Tip: Víte, jak správně vyčistit pračku?

Dále ale můžete mít ze své kuchyně dojem, že působí neuklizeně. A riskovat můžete například i sníženou hygieničnost.

Jak tomu tedy předejít?

Nástěnné organizéry do kuchyně

nástěnné organizéry do kuchyně

Někdy bývají kuchyně velmi malé a nevejde se do nich vše, co bychom potřebovali. Ani to ale nemusí představovat žádný zásadní problém. Například již existují nejrůznější nástěnné organizéry, které nemusí čítat jen extra police na kuchařky, skleničky a hrnce.

Vhodné bývají i nástěnné lišty s háčky, které se dají koupit za pár korun v IKEA. Na ně můžete zavěsit například naběračky, nůžky, utěrky, pánve a další důležité potřeby, které chcete mít poblíž pracovní desky. (Někdo na ně věší i malé závěsné truhlíky na bylinky.)

Dále také existují speciální magnetické organizéry na zeď, které jsou jako stvořené pro efektivní ukládání nožů. Pokud tedy nemáte na lince místo na blok a nechcete mít nože v šuplíku, může jít o smysluplné řešení vašeho problému.

Vnitřní organizéry do kuchyně

vnitřní organizéry do kuchyně

Za pár korun v domácích potřebách seženete nejrůznější organizéry na naběračky, příbory, nože, vařečky a další potřeby, které většinou skladujeme v šuplících.

Abyste se v té změti vyznali, doporučujeme, aby v prvním šuplíku vždy bývaly malé čajové lžičky, škrabky, nože (pokud je nemáte jinde), otvíráky a klasické příbory. To vše bývají potřeby, po kterých obvykle saháme vůbec nejčastěji.

V dalších přihrádkách pak můžete mít například vařečky, plastové kleště na maso a grilování, kovové potřeby pro vaření či plastové náčiní. A do poslední přihrádky můžete dát třeba krabičku s vykrajovátky na vánoční pečení, silikonové formičky a další věci, po kterých saháte spíš příležitostně, vejdou se do jednoho šuplíku, ale zároveň mají společné téma, které se týká vaření a pečení.

Plastové organizéry do kuchyně

Větší přehled o potravinách budete mít, když budete používat plastové organizéry na suroviny, ke kterým patří například cukr, mouka a podobně. Jelikož jsou si ale některé z těchto ingrediencí podobné, bývá vhodné nalepit na organizér štítek s tím, co se nachází uvnitř.

Přečtěte si: Jak se odvzdušňuje topení?

Velkou výhodou těchto boxů je to, že se dají pevně uzavřít. To znamená, že se do nich snadno nedostanou například moli nebo mravenci. Také budete mít dobrý přehled o tom, kolik vám z čeho ještě zbývá (takže si ve vhodnou chvíli naplánujete nákup) a také se vám nikde nic nevysype. (Což bývá riziko originálních papírových obalů.)

Další užitečné tipy

tipy na organizaci kuchyně

Vadí vám, že máte všude rozházené koření? Vsaďte buď na kořenky, nebo koření nechte v původním pytlíku a schovávejte ho do speciálního košíčku, ve kterém bude všechno u sebe, takže budete mít perfektní přehled o tom, co můžete při vaření použít. To vše přispěje k tomu, že se významně usnadní organizace a úklid domácnosti.

Další nápady pro organizaci domácnosti od AI

Vzhledem k tomu, že umělá inteligence občas přichází s dalšími užitečnými nápady, společně se podíváme na to, co tu ještě nezaznělo.

AI doporučuje například:

  • Magnetickou tabuli nebo několik magnetů na ledničku, takže vám nákupní seznam a další úkoly nikdy nesejdou z očí
  • Používání oddělovačů do šuplíků
  • Používání závěsných organizérů na dvířka a dovnitř skříněk

Jaké tipy a triky pro organizaci kuchyně nejraději používáte vy?