Jaro je ideálním obdobím pro úklid domu. Jenže, i když se nám to zdá být na první pohled možná relativně lákavé, někdy můžeme mít problém tuto náročnou misi, která nám má pomoci efektivněji využívat prostor, dotáhnout až do konce. Jak to tedy udělat konečně správně? A jakých chyb v organizaci a úklidu se vyvarovat?

Všichni se chceme ve svém příbytku cítit pohodlně a příjemně. Tomu moc nepomáhá, pokud se nám na jednom a více místech vrší komínky starých časopisů a novin, pro jistotu si doma uchováváme nejrůznější plastové krabičky od zmrzlinových dortů a salátů, a když koukáme na hromadu dalších věcí, které nemají své místo, ale zároveň jsou ideální na kumulaci nepořádku, špíny a prachu.

Přečtěte si: Jak odvzdušnit topení

Pokud jste nikdy domácnost neorganizovali, je pochopitelné, že se na úplném začátku můžete cítit poněkud bezradně. Nemusíte mít ale strach. Ve skutečnosti je cesta za čistým a dobře organizovaným domovem docela jednoduchá. Jen to chce mít správně nastavený systém.

Jak na to?

Hlavní kroky při organizaci domácnosti

jak organizovat domácnost

Aby to celé působilo trochu méně hrozivě, pořiďte si plánovač. A je jedno, jestli bude elektronický, nebo papírový. Do něj si vyhraďte dny a časy, kdy se chcete organizaci a úklidu primárně věnovat.

O něco jednodušší to celé bude, když si ještě někam bokem na papír napíšete, jakou část domácnosti budete zrovna uklízet a organizovat. K tomu si pak můžete napsat i seznam jednotlivých úkolů.

Neznamená to, že na jeden úkol padne celé odpoledne. Pokud nemáte dost času, nastavte si budík na 15 minut a během nich se podívejte na nejvíce zaneřáděné místo. Během těchto 15 minut se snažte učinit alespoň nějaké změny, které vedou ke zlepšení jeho stavu a čistoty.

Dále oceníte:

  • Inventuru všech položek (co vám neslouží, nefunguje to nebo se vám to už nelíbí, zbavte se toho)
  • Když se naučíte rychle rozhodovat (nosili jste tu věc za předchozí rok, máte něco podobného víckrát a jednu z těch věcí máte nejraději atd.)
  • Pokud máte od jednoho druhu víc kusů, třeba jen v jiné barvě, nastavíte si přijatelný limit, kolik kusů dané věci můžete mít (dobré u kreativních potřeb, bot nebo make-upu)
  • Když budete věci ze stejné kategorie uchovávat u sebe (džíny k džínám, kabely u kabelů atd.)
  • Když všechno bude mít své předem určené místo (takže pro špinavé prádlo si obstarejte například koš na prádlo)
  • Když budete věci skladovat tam, kde je používáte (kancelářské potřeby v kanceláři atd.)

Pozor na chyby

chyby při organizaci domácnosti

Mezi poměrně běžné chyby patří nákup organizérů ještě předtím, než dokončíte prvotní třídící fázi. Vždy je běžte koupit až ve chvíli, kdy víte, že už jste redukovali počet věcí v domácnosti a víte, kolik jich budete tím pádem potřebovat. Když navíc budete postupovat opačně, může vás to svádět všechen nepořádek do organizérů jen tak hodit a dál ho neřešit.

Další chybou může být, že v úložné skříni skladujete věci podle toho, jak vám přijdou pod ruku a ne podle toho, jak často po nich saháte.

Tip: Aby bylo oblečení čisté, nepodceňujte čištění pračky

Také se zamyslete nad tím, zda nutně potřebujete mít celou ledničku zaplněnou plastovými organizéry, ještě například s cedulkami. Nejen, že se do ledničky nevejde žádné další jídlo (třeba v hrnci), ale také přijdete o velké množství místa a budete muset názvy krabiček neustále měnit. (Jeden týden si sice koupíte šunku, ale co když ten další si budete chtít koupit třeba párky, které byly v akci?) Výhodné nemusí být ani nejrůznější karafy a skleničky na nápoje a omáčky, protože zbytek, který se nevejde dovnitř, budete muset někde uskladnit a v ledničce na to nebudete mít kvůli všem těm věcem žádné místo.

V takovém případě mohou dávat největší smysl například organizéry na vajíčka, pokud je máte v oblibě, nádobka na cibuli (protože nakrojená může do zbytku ledničky uvolňovat pachy) a jednoduché košíky na ovoce a zeleninu. Nic se ale nemá přehánět.

Tipy pro uklizenou domácnost

tipy pro uklizenou domácnost

Určitě vám také pomůže, když začnete věnovat zvýšenou pozornost všemu, co zatím nikam nepatří, vizuálně to vytváří nepořádek, ale z nějakého důvodu to potřebujete. Může jít například o kuchyňské potřeby. Těm můžete například navrtat závěsný systém, na který je pověsíte háčky. Papuče zase můžete mít v závěsném organizéru nebo ve speciálním koši.

Tipy pro organizaci podle AI

Udržujte osobní prostor:

  • Každý člen rodiny by měl mít svůj vlastní prostor na uložení věcí. To zabraňuje ztrátám a zmatkům.

Přehodnocujte a aktualizujte:

  • Pravidelně přehodnocujte své organizační systémy a aktualizujte je podle potřeby. Vaše potřeby se mohou měnit, a tak by se měla měnit i organizace domácnosti.

Zapojte rodinu:

  • Zahrňte celou rodinu do úklidových procesů. Společná práce může usnadnit udržování pořádku a vytvářet harmonii ve vaší domácnosti.

Vytvořte si úložné prostory:

  • Využívejte úložné prostory pod postelí, na stěnách nebo ve skříních. To vám pomůže optimalizovat prostor a udržet věci mimo dosah.

Jak organizujete svou domácnost vy?