Pokud jste se někdy dívali na pořady o luxusním bydlení, nebo jste byli na dovolené v lepším hotelu, víte, že součástí koupelny může být kromě toalety i bidet. Jelikož u nás ale nemá velkou tradici, podíváme se, co vše vám může jeho případná instalace nabídnout.
Na toaletu chodíme všichni. Po vykonání potřeb se pak očistíme toaletním papírem. Někde jsou ale ještě o krok dál. A po použití toalety používají k očištění bidet. Když se ale podíváme do průměrné české koupelny, bidet najdeme jen málokde. Jde spíš o takový výstřelek, který často ani neumíme použít.
Pokud byste ale chtěli, jak na to jít správně? A dá se nějak použít bidet i v případě, že jste právě na cestách a není vám k dispozici na místě?
Na to se podíváme níže.
Co je to bidet?
Bidet je druh umyvadla, které je umístěné v bezprostřední blízkosti toalety. Je součástí pokročilé intimní hygieny. Využívá se jak po vykonání malé, tak velké potřeby. Využijí ho ale i ženy, které mají periodu a mají tím pádem zvýšené nároky na osobní čistotu. Některé hi-tech toalety mohou mít bidet zabudovaný v sobě. (Nejsme ale v Japonsku, takže to u nás není příliš běžné.)
Největší tradici bidetu v koupelně mají v Řecku, Itálii, ve Francii či v Portugalsku. V Japonsku je dokonce dostupný i na veřejných toaletách.
Jak se správně používá: 10 snadných kroků
Jelikož se u nás s bidetem setkáte spíš vzácně, v případě, že byste ho chtěli doopravdy použít, mnohdy nevíte, jak na to. Proto vám dáme pár tipů, jak to zvládnout s grácií.
Poté, co použijete toaletu, použijte klasicky toaletní papír. Poté nasedněte na bidet. Nesedáte si na něj tak, že sedíte otočení ke zdi. Ale tak, že sedíte na míse naproti kohoutku. Díky tomu budete moci lépe ovládat tok vody a její teplotu.
Teplotu vody na bidetu lze regulovat prostřednictvím páčky. Takže si zvolte takovou, která je vám příjemná.
Dále:
- Si podřepněte, tak, aby vám voda omývala místa, která chcete očistit (můžete na něm sedět, nebo být v podřepu)
- Se osušte
- Opláchněte bidet
- Umyjte si ruce
Bidet rozhodně nepoužívejte bez toho, abyste nejdřív použili toaletní papír. Také nikdy vodu z bidetu nepijte. K tomu není toto zařízení určené. Také zvažte, zda chcete bidet použít, pokud se nacházíte v podmínkách, ve kterých nemáte jistotu zdravotní nezávadnosti vody. Zvlášť ženy by mohly zareagovat na tuto skutečnost dost citlivě.
Jakou vzdálenost mít mezi bidetem a WC?
V ideálním případě by měla být vzdálenost mezi toaletou a bidetem alespoň 60 cm. Velikost koupelny by měla být tedy alespoň 165 cm a více. Prostor se může ještě zvětšovat v závislosti na tom, zda je v okolí i nějaké další zařízení.
Kombinace bidetu a WC
Na místech, kde není pořízení bidetu kvůli prostorovým dispozicím reálné, se dají použít speciální zabudované bidety, které jsou pod sedátkem toalety. Na boku mají obvykle páčku. Takže se dají velmi snadno obsluhovat v sedě. Ideální jsou pro malé koupelny, ale i pro byty seniorů a dalších osob s omezenou pohyblivostí.
Přenosný bidet
V případě nejvyšší nouze se dá za pár korun sehnat i přenosný bidet. Někdy má podobu balonku s se sprchou. Takže se dá vzít i na cesty. Jindy má podobu speciální sprchy, která je připevněná v bezprostřední blízkosti toalety. Je tedy na vás, kterou z těchto alternativ vyhodnotíte jako lepší.
Máte doma bidet, nebo si myslíte, že je to zbytečná investice navíc?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bidet – Bidet (česky)
Napsat komentář