Každý musí doma něčím topit. Někdo si proto nainstaluje tepelné čerpadlo. Jiní zase preferují konzervativnější krbová kamna. Co když se ale rozhodnete pro plynový kotel? Má jeho provoz nějaká specifika? A jak si ho vybrat správně?
Kdybychom doma netopili, pravděpodobně bychom nejpozději na Vánoce zmrzli. Ne všechny způsoby topení jsou ale ekonomické. A navíc ještě ekologické. Pořízení vhodného kotle a topné soustavy navíc nebývá zrovna levné. Proto máme tendenci hledat způsoby, jak na jejich nákupu ušetřit. Třeba i tak, že na ně dostaneme dotaci.
Jak je to ale v případě, že vám padl do oka plynový kotel? Je efektivní a snadný na údržbu? Nebo se s jeho používáním pojí více rizik a nákladů?
Na to se podíváme níže.
Plynový kotel a cena: Jaký vybrat?
Cena plynového kotle se liší v závislosti na výrobci, výkonu a na dalších parametrech. Zatímco levnější kotle lze koupit už za 20 000-30 000 korun, existují i kotle za 40 000-100 000. Ty opravdu špičkové pak mohou stát i více než čtvrt milionu korun. Proto je nutné pečlivě zvážit, který pro vás bude ten úplně nejlepší. Měl by to být kondenzační plynový kotel? Nebo něco jiného? To závisí i na typu vašeho bydlení.
Jaký do rodinného domu?
U rodinného domu je potřeba počítat s tím, že bude (s největší pravděpodobností) vytápět větší prostor. Takže by měl mít dostatečnou výkonnost. I kvůli tomu, že dům nemusí přiléhat na další budovu. Takže z něj může unikat teplo. (Zvlášť, pokud nemáte kvalitní zateplení, dobrou střechu a máte starší okna.)
Hodně lidí chce na tomto bodu šetřit, protože výkonnější kotle bývají dražší. Myslete ale na to, že kotel by měl být v první řadě spolehlivý a bezpečný. Jen tak nebudete muset řešit nízký výkon, nákladné opravy v prvních několika letech, nebo nebezpečné incidenty. Primárně se dívejte i po kondenzačních plynových kotlech.
Jaký do bytu?
I do bytu se hodí kondenzační kotel. Je ale potřeba opět brát zřetel na velikost vytápěného prostoru. Znovu by se ale nemělo šetřit na jeho spolehlivosti a bezpečnosti. Rozhodující je navíc i velikost. Ne každý byt má totiž technické zázemí. A v předsíni, v kuchyni nebo v koupelně by mohl velký kotel působit dost rušivě. Myslete také na odvod spalin a na přívod vzduchu.
Kotlíková dotace na plynový kotel
V současné době není známo, zda budou kotlíkové dotace platné i pro rok 2021. Toto rozhodnutí padne s největší pravděpodobností během podzimu.
Pokud však pokračovat budou, mohli byste na nový kondenzační plynový kotel získat až 75 % nákladů. Maximální výše dotace byla v roce 2020 stanovena na 95 000 korun. Je ale otázka, zda v případě prodloužení programu nedojde i k nějakým změnám v číslech.
Jak plynový kotel funguje
Plynový kotel funguje tak, že se v něm spalují plynová paliva. Což vytváří teplo. Tím se ohřívá teplonosná látka (nejběžněji voda). Dá se instalovat jak do velkých, tak do menších objektů. Jeho velkou devizou je navíc úspornost provozu.
Plynové kotle mohou jet na:
- Zemní plyn
- Propan
- Propan-butan
V každém moderním plynovém kotli je řídící jednotka. Některé kotle jsou dokonce schopné spustit výtop zcela automaticky. Stačí, když teplota v objektu klesne pod určitou hodnotu.
Podlahové topení a plynový kotel
Pokud rekonstruujete starší dům, možná uvažujete o tom, že si pořídíte podlahové topení. Je ale s plynovým kotlem kompatibilní? Není lepší si místo něj pořídit tepelné čerpadlo?
Na to není jednoduchá odpověď. Proto byste se měli nejprve poradit s topenářem, který má s párováním zdrojů pro podlahové topení největší zkušenosti. Obvykle se ale doporučuje kondenzační plynový kotel. (Za předpokladu, že nemáte kotel na elektřinu.)
Může z plynového kotle uniknout oxid uhelnatý?
Jelikož v kotli dochází ke spalování, může se stát, že se z kotle dostane do interiéru oxid uhelnatý. Toto riziko hrozí především v letních měsících. Teplo totiž může způsobit zhoršení tahu v komíně. Problém mohou způsobovat i rekonstrukce, během kterých je odstraněné odvětrávání kotle v koupelnách, či v jiných místnostech.
Z toho důvodu je nutné dbát na správné rozmístění všech prvků. Také nezanedbávejte pravidelnou údržbu kotle. I když vás bude něco stát. V neposlední řadě, nejlepší investicí bude speciální čidlo, které vás na případný únik upozorní. Díky čemuž vám může zachránit i život.
Jak odvzdušnit plynový kotel
Nově pořízený plynový kotel nepotřebuje prakticky žádnou údržbu. Po čase to ale přijde. Například je nutné odvzdušnění. Třeba kvůli tomu, že v rozvodu jsou drobné netěsnosti. Hodně dělá i opotřebení a stárnutí.
U kotle to funguje tak, že otočíte odvzdušňovací ventil a vypustíte z něj plyn. Tak dlouho, dokud z ventilu neteče proud bez bublin.
Jak plynový kotel zapnout (zapálit)?
V první řadě zkontrolujte, že plynové potrubí je těsné, když je plynový ventil uzavřený a otevřený. Pokud se během 10 minut od připojení všech trubek neobjeví průtok plynu, jde říct, že je všechno správně. Plyn z hlavního potrubí musí splňovat požadavky na kotel. Také se musí zkontrolovat hladina tlaku v systému a tryska. (Ke zpracování zkapalněných směsí se musí trysky vyměnit předem.) Také zkontrolujte ucpání přívodního vzduchu a výfukových trubek oxidu uhličitého.
Zkontrolujte i funkčnost ventilačního systému v místnosti. Zkontrolujte bezpečností tlakový spínač kouře. Následně u kotle, který je zapojený v síti, otevřete přívod plynu do zařízení. Zkontrolujte, zda jsou všechny ventily na vstupu a výstupu chladící kapaliny v jednotce otevřené. Nakonec otočte spínač. Poté upravte teplotu a nastavte všechny konfigurace. (Dle pokynů v návodu.)
Jak natlakovat plynový kotel?
Pokud dojde ke kolísání tlaku, kotel nepracuje v optimálním režimu. Někdy může dokonce kotel hlásit poruchu z důvodu úniku vody. Také ale můžete potřebovat doplnit do kotle vodu.
Kotel se dopouští tak, že otevřete rozvod vody a u toho otevřete vypouštěcí ventil kotle. Myslete na to, že hadice by měla být prvně naplněná vodou. Pokud tak neučiníte, můžete do topného systému pustit nežádoucí vzduch.
Máte doma plynový kotel?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plynový_kotel – Plynový kotel (česky)
5.10.2021 at 7:57
lze získat dotaci na kondenzační plynový kotel který nahradí stará akumulační elektrická kamna?
přeji pěkný den
23.10.2021 at 16:11
Dobrý den, zkuste se podívat přímo na SFŽP ČR https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/ nebo kontaktujte jejich Zelenou linku 800 260 500 (od 7:30-16:00), e-mail – info@sfzp.cz / dotazy@sfzp.cz