Pokud máte rádi americké seriály a filmy, pravděpodobně jste si všimli, že většina domácností má kuchyňský ostrůvek. V českých domácnostech nebývá kvůli jejich menším rozměrům naopak vůbec obvyklý. Navíc, jde o poměrně drahou a ne nezbytně nutnou položku v rodinném rozpočtu. Dá se zařídit kuchyňský ostrůvek levně? A má jeho pořízení nějaká pravidla?

Kuchyně je místo, kde se velmi cení velký prostor. Kdo někdy vařil, ten ví, že si někam musí poskládat suroviny, hotové pokrmy, špinavé a čisté nádobí a prkénko, na kterém zrovna krájí zeleninu, maso nebo jinou důležitou ingredienci.

Samozřejmě, když nám není dáno, dovedeme si poradit i ve stísněné kuchyni, ve které je opravdu málo místa. Možná je to ale jen o jejím špatném rozvržení a při změně dispozice kuchyně by se vám do ní vešel kuchyňský ostrůvek.

Nemusí jít hned o kuchyňský ostrůvek s varnou deskou, který je výkřikem poslední módy. Někdy se hodí mít k dispozici pojízdný kuchyňský ostrůvek, který v době neužitečnosti uklidíte někam mimo dohled.

Co vše byste měli o pořízení tohoto kuchyňského pomocníka vědět?

Rozměry kuchyňského ostrůvku

Kuchyňský ostrůvek si pořizujeme obvykle kvůli tomu, že máme zájem o extra úložný prostor a o extra pracovní plochu. Je proto naprosto pochopitelné, že i malé kuchyňské ostrůvky bývají větších rozměrů.

Standardní (menší) kuchyňský ostrůvek mívá okolo 120 cm na šířku a 80 cm do hloubky. V ideálním případě by kolem něj mělo být alespoň 120 cm místa. Pokud se vám to jeví jako příliš, můžete si udělat kuchyňský ostrůvek přímo na míru. (Počítejte ale s tím, že tato varianta bude o dost dražší, než když si ostrůvek koupíte v obchodě s nábytkem.)

V případě, že budete mít na ostrůvku varnou desku, neměl by být příliš vysoký. Také se dělají kuchyňské ostrůvky se dřezem. Myslete ale na to, že těmto variantám budete muset přizpůsobit rozvody, což může být další položka, kterou budete muset zaplatit. (Navíc hrozí, že budete mít nějaký čas rozkopanou kuchyň.)

Výhody a nevýhody kuchyňského ostrůvku

Možná máte o kuchyňský ostrůvek zájem, ale nevíte, jestli je to varianta pro vás. V takovém případě vám doporučíme zhodnotit klady a zápory, které bude toto rozhodnutí mít.

Mezi výhody ostrůvku patří:

  • Extra pracovní plocha
  • Extra úložná plocha
  • Reprezentativnost
  • Možnost z něj udělat extra stůl
  • Lepší oddělení kuchyně od dalších částí bytu, nebo domu (ideální je to v situaci, kdy preferujete otevřený koncept)

Ovšem, je nutné přihlédnout i k nevýhodám, mezi které patří:

  • Zabírání místa v prostoru
  • Cena

I když je strana negativ poměrně krátká, body, které jsou v této bilanci uvedeny, jsou mnohem zásadnějšího charakteru. Pořízení kuchyňského ostrůvku tedy vyžaduje velmi dobré uvážení.

Kolik stojí?

Cena ostrůvku se odvíjí od jeho velikosti a typu. Pokud se rozhodnete nakupovat v obvykle dostupných řetězcích, základní ostrůvek seženete už okolo 7 000 korun. Větší kuchyňské ostrůvky z levnější kategorie se pak dají sehnat i za 14 000 korun. Existují ale i kuchyňské ostrůvky, které atakují hranici 20 000 korun a více.

Na tohle se vyplatí myslet

Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete na světlo nad kuchyňský ostrůvek. Pokud si při krájení neuvidíte pod ruce, je možné, že to jednoho dne neskončí dobře.

Moderní ostrůvky mohou mít dokonce zabudované elektrické zásuvky, takže na nich můžete používat své obvyklé kuchyňské spotřebiče. (Mixér, robot…) Případně si k nim můžete sednout s notebookem.

Máte v kuchyni ostrůvek, nebo je to podle vás zbytečnost?