Plánujete, že si na své zahradě postavíte pergolu, která nejenže zkrášlí váš domov a zahradu, ale zároveň vám poskytne ochranu a stín před sluncem? Stavba pergoly je rozhodně ambiciózním projektem, který byste si měli velice dobře promyslet, než se do ní pustíte. Vše si nejdříve naplánujte krok po kroku na papír, aby vás pak při stavbě nic nepřekvapilo.

Začněte návrhem

Plánujte! Na samý začátek si promyslete, kde by měla vaše pergola stát a jak by měla vypadat. Dnes jsou na internetu dostupné různé plánovací aplikace, ve kterých si sami jednoduše můžete pergolu navrhnout. Pokud si na to netroufáte, zkonzultujte své nápady s architektem, nejlépe tím zahradním, který se přesně na tyto stavby zaměřuje. Samotná stavba pergoly s dobrou přípravou není zas tak složitá, a pokud jste alespoň trochu manuálně zruční, tak ji určitě hravě zvládnete i vy!

V prvé řadě začněte detailním návrhem, včetně nákresu a seznamu všeho, co ke stavbě budete potřebovat. Důkladně propočítejte stavební materiál, včetně šroubků a nářadí. Obhlédněte si ceny a vypracujte si přehledný rozpočet, abyste přesně věděli, na kolik vás stavba pergoly vyjde. Nezapomeňte připočítat i nějakou rezervu navíc. Pokud vám zbyde, můžete ji využít k nákupu dekorativních rostlin, které vám pergolu zkrášlí.

Jak je to se stavebním povolením a kolaudací?

Než se pustíte do samotné stavby, zjistěte si veškeré informace o stavebním povolení ve vámi zvolené lokalitě a následné kolaudaci, abyste se nedostali do problémů. Každá lokalita má totiž trochu jiné místní předpisy, které souvisí se stavebním povolením. Obecně ale platí, že o stavební povolení byste měli žádat, pokud pergola přesahuje velikostní limity, které jsou stanovené pro danou lokalitu, budujete betonové základy nebo se nacházíte v historické oblasti, kde vám úřady mohou stanovit, jak přesně má pergola vypadat, abyste neporušili místní ráz krajiny. Pro získání stavebního povolení budete muset na stavební úřad donést veškeré plány, výkresy, včetně všech rozměrů a použitých materiálů.

Sežeňte nářadí

Ač to zní banálně, je opravdu dobré si nejdříve sehnat všechno nářadí, které ke stavbě pergoly budete potřebovat, jelikož pak se může stát, že vám něco bude v kritickém okamžiku scházet. Dnes mnoho obchodů nabízí také službu půjčování nářadí, a proto pokud nejste zrovna domácím kutilem, můžete tuto službu využít. Kromě stavebního dřeva a materiálu na základovou desku, budete potřebovat:

  • Hmoždinky
  • Šrouby
  • Vodováhu
  • Přesná měřidla a úhelník
  • Pilník
  • Pilu
  • Vrtačku
  • Vruty
  • Hoblík a další případně nástroje na opracování dřeva

Zvolte správný materiál

Není dřevo jako dřevo, a proto se nad jeho výběrem opravdu pečlivě zamyslete. Každý druh dřeva má své vlastnosti, výhody a nevýhody, které je potřeba zvážit. Zvolit byste měli zejména takové dřevo, které je odolné vůči nepřízni počasí. Nejčastěji se pro venkovní stavby používá dub, borovice, modřín a cedr, a to právě díky tomu, že dobře odolávají venkovním vlivům. Dub je tvrdé, odolné dřevo, které skvěle odolává povětrnostním vlivům a vydrží vám opravdu dlouho. Navíc má také krásnou texturu, není potřeba jej tedy přebarvovat. Cedr je také oblíbeným dřevem pro stavbu pergol, jelikož odolává hnilobě a hmyzu. Práce s cedrovým dřevem je navíc snadná i díky tomu, že se jedná o lehké dřevo, se kterým se snadno manipuluje. Dub i cedr jsou však poměrně drahé, cenově dostupnější je například borovice. Ta má také docela dobou odolnost vůči vlivům počasí, je dobré ji ale ochránit nátěry, aby se zvýšila její životnost (to platí i pro ostatní druhy dřeva). Udržování dřeva pomocí ochranných nátěrů je opravdu nezbytné, aby vám pergola déle vydržela.

Začněte stavět

Na pergolu, která vám vydrží i několik let, budete potřebovat v prvé řadě vybudovat pevné základy, na kterých bude pergola stát. Můžete využít například betonové pilíře, které jsou zahloubené do země, nebo ploché betonové desky. Velikost základní desky se především odvíjí od velikosti a tíhy samotné pergoly. Určitě ale v žádném případě nepodceňte tento krok, jelikož až začnete se samotnou stavbou, k základové desce se jen těžko dostanete.

Následně začněte se stavbou dřevěné konstrukce, a to přesně podle stavebního plánu, který jste vytvořili na začátku projektu. Připravte si trámy, sloupky a nosníky. Pečlivě je změřte, ohoblujte, případně do nich rovnou vyvrtejte potřebné dírky. Pokud si chcete ušetřit tuto práci, nechte si ohoblovat hranoly či fošny na zakázku, nebo vyzkoušejte KVH hranoly. Poté sloupky pergoly připevněte velkými šrouby a hmoždinkami k základové desce. Nezapomeňte pravidelně používat vodováhu, aby bylo vše krásně rovné.

Následně upevněte nosníky k horním částem sloupů tak, abyste nejdříve vytvořili rám samotné pergoly. Dalším krokem je připevnění trámů na vrchol nosníků. Tyto trámy pak budou tvořit střechu. I stavba střechy se samozřejmě odvíjí od její velikosti a sklonu dle vašeho návrhu. Posledním krokem jsou finální úpravy a drobnosti, které povedou k vaší celkové spokojenosti. Dřevo nezapomeňte nalakovat ochranným lakem proti hnilobě, hmyzu a vlivům počasí. Díky tomuto laku prodloužíte své pergole životnost o několik let.

Ochrana a údržba dřevěné pergoly pro zachování stálé krásy

Aby vaše pergola vypadala stále tak, jako když jste ji postavili, je nutné se o ni dobře starat. Pergolu pravidelně čistěte od nečistot, pavučin a prachu, a to měkkým kartáčem nebo hadříkem, abyste zbytečně neponičili ochranný lak. Pro důkladnější očištění můžete použít i horkou vodu s trochou mýdla. Dřevěná pergola je náchylná k tomu, že se v ní často usazuje hmyz. Pokud zde zjistíte přítomnost mravenců, vos či jiného hmyzu, okamžitě pergolu postříkejte vhodnými insekticidy. Pergolu pravidelně natírejte ochrannými nátěry proti hnilobě a povětrnostním vlivům a pečlivě kontrolujte jednotlivé spoje a celkovou stabilitu pergoly. V závislosti na aktuálním počasí a místě kde žijete, zvolte i zimní ochranu. Dnes již existují i přípravky na ochranu dřeva před námrazou.

Dekorace – čím lze ještě okrášlit pergolu?

Jak již bylo psáno výše, samotná volba dřeva pro stavbu pergoly je velice důležitá, jelikož je dřevo skvělým dekorativním prvkem. Nejčastěji se lidé vydávají přírodní cestou a kolem pergoly sázejí zejména popínavé rostliny, které dokáží pergolu zkrášlit. Nejvhodnější rostliny jsou například:

  • Vinná réva
  • Wisteria
  • Hortensie
  • Clematis
  • Chmel
  • Růže
  • Jasmín

O rostliny se však musíte dobře starat, pravidelně je zalévat, stříhat je, abyste udrželi jejich tvar, zdraví a krásu. Kromě popínavých rostlin můžete svou pergolu zkrášlit:

  • Lampičkami
  • Světýlky a světelnými řetězy
  • Svícny
  • Truhlíky
  • Macramé závěsy
  • Zavěšenými křesly s polštářky
  • Zahradní nábytek – Alternativou, která je zcela nejlevnější, jsou staré palety, které můžete ke stavbě nábytku také využít.
  • Fantazii se meze nekladou…

Tak co? Postavíte si svou vysněnou pergolu i vy?