Protože už přišlo jaro a s ním teplé počasí, je jen otázkou času, kdy i vy začnete s úpravou zahrady. Tato úprava však nezahrnuje starost o záhonek, trávník či stromy, zahradu můžete upravit i jinak – můžete některou část vydláždit, můžete ji oplotit, a můžete jí zkrátka dodat potřebný šmrnc, aby sousedi jen záviděli. K tomu vám pomůžou gabiony. Ptáte se o co jde, k čemu vám to bude? Na to vám za moment odpovíme!

Co jsou to gabiony?

Jsme přesvědčeni, že jste gabiony už někde viděli, i když jste doposud nevěděli, že to nese právě toto označení. Gabiony jsou totiž drátěné konstrukce, které mohou mít tvar krychle, ale také kuželu či jakéhokoliv jiného tvaru dle potřeb. Tato konstrukce je vyplněná kamením. Tím vzniká pevná stěna, která dokáže izolovat hluk, ale hlavně je velmi stabilní a používá se k podpěře převýšení či schodů. Někdy lze vidět gabiony pouze samostatně, jako sloup. Nic nenesou, nic nedrží, jen dělají parádu!

Variace konstrukcí

Jak jsme již řekli, typickým tvarem gabionů je krychle. Tento tvar je velmi ideální a pro stavu takového gabionu lze pořídit předem svařený gabionový koš, u kterého není potřeba nic dále upravovat. Nicméně nezoufejte! Gabionovou síť můžete sehnat samostatně, k tomu potřebné příslušenství, jako například gabionovou spirálu nebo gabionové táhlo, a postavit si tak gabion přesně podle potřeb. Na internetu lze dohledat firmy, které se stavbou gabionů zabývají a nabízí formuláře, do kterých stačí napsat potřebné parametry a zpátky vám poté bude dodáno přesné zhodnocení toho, kolik bude konstrukce stát peněz a co vše je na ni přesně potřeba.

Výplně gabionů

Abychom se ale příliš nepozastavovali jen nad konstrukcemi, které jsou sice naprostým základem, ale nedělají tu pravou parádu, budeme dále pokračovat o výplních. O výplni gabionu je potřeba popřemýšlet dopředu, protože i podle ní se vybírá vlastní pletivo. To by totiž mohlo mít příliš velké otvory pro štěrk, ale zbytečně malé otvory pro žulu.

Popřemýšlejte, jakým vnějším vlivům bude gabion čelit, a podle toho vyberte ten správný kámen. Naštěstí se nabízí hned několik kamenů, jako je například čedič, gneis, žula, křemen, mramor nebo andezit a další, a tak můžete vybírat i dle stylu kamene, aby se vám krásně vyjímal ve vaší zahradě mezi rostlinami či poblíž terasy, odkud na něj všichni uvidí.

Výhody a nevýhody

Vše má světlé a stinné stránky a my vám povíme, jaké výhody a nevýhody může gabion mít. Zaprvé zmíníme ty kladné stránky: Gabiony jsou vysoce stabilní a konstrukce dokáže přežít i sto let beze změny; zákazníci oceňují široký výběr výplní; gabiony lze využít pro odstínění hluku z rušné silnice, která vám vede kolem zahrady; lze je využít pro popínavé rostliny a naposledy – mnoho lidí zaujmou!

Nevýhodou může být jejich pořizovací cena, která je celkem vysoká – gabiony totiž ještě pořád nejsou tak rozšířené, jako například obyčejné ploty. K negativním stránkám patří i instalace, protože musí být provedena správně. Není-li gabion odborně postaven, nelze předpokládat jeho výdrž a kvalita.