Teplé dny klepou na dveře a proto mnoho lidí uvažuje nad výlety. Brzy začne také sezóna koupališť a dovolených. Ve všech zmíněných případech doporučujeme vzít si s sebou autochladničku, s níž bude zážitek ze všedního výletu nevšední. 

Proč autochladničku?

Autochladničku si s sebou můžete vzít na výlet nebo na koupaliště z toho důvodu, že s sebou chcete mít svačinu, třeba jogurt nebo rohlík se salámem, která by v teplých dnech nemusela vydržet byť jen pár hodin v rozžhaveném autě nebo na slunci. Zajistíte si také stále příjemnou teplotu pití. Pitný režim je potřeba dodržovat, a to zejména při fyzické aktivitě v teplých dnech!

Autochladničku však využijete i na mnohem delší cesty, třeba na dovolenou. I v autě během cesty k moři potřebujete něco jíst a pít a díky autochladničce zůstane vaše občerstvení v přijatelném stavu.

Pokud necestujete ani nejezdíte na výlety, potom autochladničku stejně můžete využít, a to na nákupy. V létě je při větším nákupu ve velkém městě někdy problém s kolonami, ve kterých by jogurty, salámy, maso nebo zmrzlina mohly přijít k újmě. V autochladničce se jim však bude dařit a cestu až domů do lednice snáze přežijí.

Využití pro autochladničku najdete ale také doma, nebo třeba pod stanem či na chatě. Ne vždy je dostatek prostoru v lednici či mrazáku, tyto chladící boxy tak mohou být záchranou.

Jaké jsou možnosti?

Autochladniček, chcete-li chladicích boxů, je na českém trhu celá řada: Od těch nejjednodušších pevných tašek zajišťujících chlad až po ty nejinteligentnější modely, které umí třeba i mrazit nebo naopak ohřívat. Na výběr je také řada velikostí a tvarů, mezi kterými je potřeba si zvolit to, co bude vám samotným vyhovovat. Jinou autochladničku si vybere čtyřčlenná rodina, která ji chce jen na svačinu na koupaliště, jinou potom bude potřebovat šestičlenná rodina, která si ji vezme pod stan.

Pozor si však dejte při výběru nejen na tvar a velikost, ale také na systém, který zajišťuje chlazení. Není třeba vás zatěžovat zbytečnými technickými údaji, nicméně je potřeba uvést alespoň základní rozdělení, díky kterému budete mít lepší vizi o tom, co sami potřebujete.

Vybra tedy můžete chladicí box pasivní, nebo aktivní. Pasivní jsou ty ve formě igelitek a větších uzavíratelných tašek. Igelitky lze sehnat téměř v každém supermarketu a potraviny v něm zůstanou chladné nejkratší dobu. Igelitka zajistí, že do ní nepůjde teplo a z ní nepůjde chlad, nicméně potraviny samy o sobě začnou teplat, ať chcete, nebo ne. Po určitou dobu se však dokáží chladit navzájem. Ty větší tašky potom potřebují chladicí vložku, která je potřeba namrazit v klasické mrazničce. Do tašky se potom vloží k potravinám a díky tomu v ní je chladno. Taktéž to postačí na kratší cesty.

Aktivní boxy potom samy o sobě chladí na základě nabité baterie nebo díky připojení k elektrické energii – potom je však potřeba zjistit, jaké napájení má vaše auto a jaké má k dispozici vaše vyhlídnutá autochladnička. Tyto boxy jsou ideální na delší cesty i jako společník pod stan či na chatu. Obsah udrží v teplotě i o 20, 30°C menší, než je okolní teplota a to po dobu několika hodin – při napájení ze sítě neomezeně.

ZAJÍMAVOST: V boxu je systém, ve kterém obíhá kapalina. Ta je proháněna různými součástky, které ji zahřívají a chladí. Proto některé autochladničky dokáží obsah dokonce mrazit, nebo ohřívat.