Rozhodli jste se, že si letos konečně u svého rodinného domu postavíte dřevěnou terasu, ale nechtějí se vám utrácet tisíce korun za návrhy od architekta a za samotné provedení stavby terasy? Pokud jste domácí kutil a práce se dřevem vás baví, postačí vám nastudovat si pár kroků, které ke stavbě terasy budete potřebovat. Uvidíte, že stavbu terasy hravě zvládnete svépomocí, a navíc ušetříte spoustu peněz.

Něž se pustíte do plánování a stavby

Před samotnou stavbou terasy je potřeba zvážit hned několik faktorů:

  • Finance
  • Časová náročnost
  • Zákonné předpisy a povolení
  • Detailní plánování
  • Volba materiálů

Plánování a návrh

Než se pustíte do samotné stavby terasy, vše si pečlivě naplánujte na papíře nebo v počítači. Pozorně si změřte všechny rozměry terasy, promyslete si její umístění, design a účel. Tento krok rozhodně nepodceňte, jelikož na přesném měření opravdu záleží. Terasa je skvělým relaxačním prostorem pro vaši rodinu, místo, kde se budete setkávat s přáteli, grilovat a večeřet venku. Proto než začnete se stavbou, promyslete si všechny detaily. Myslete také na správnou orientaci terasy. Pokud chcete sluneční stranu, zohledněte polohu slunce během celého dne. Sepište si také vše, co ke stavbě terasy budete potřebovat. Od nářadí, přes materiály jako je dřevo nebo beton, až po poslední hřebíček.

Výběr materiálu

Důležitým rozhodnutím je také to, z jakého materiálu bude terasa postavena. Nejčastěji se používá dřevo, případně v kombinaci s kompozitními materiály, dlaždicemi či betonem. Materiál by měl odpovídat vašemu vkusu a účelu terasy. Existuje několik druhů terasových prken, můžete vyzkoušet terasovky z modřínu, borovice, teaku nebo cedru. O správném výběru terasovek je vždy dobré poradit se s odborníkem.

Příprava místa a stavba základů

Před zahájením stavby začněte přípravou místa, kde bude terasa stát. Je nutné z povrchu odstranit trávu a celý povrch zarovnat. Ujistěte se, že je povrch opravdu rovný a pevný, teprve poté můžete začít se stavbou základů. Správné zajištění podkladu je klíčové pro stabilitu a celkovou životnost terasy. Nejběžnější jsou betonové základy, které zajišťují terase pevnou podporu. Pozor si však dejte také na to, zda ve vašem případě nebudete ke stavbě terasy s betonovým základem potřebovat stavební povolení. Mnohdy je totiž potřeba povolení od stavebního nebo obecního úřadu.

Stavíme terasu

Zvažte také, zda postavíte klasickou zahradní terasu nebo vyvýšenou terasu u domu. Na pevné základy budete muset nejdříve umístit podklad. Ten opět volte podle toho, k čemu má být terasa primárně používána. Praktické jsou například dlaždice, pěkně vypadá i dřevo. Instalace podkladu zahrnuje hned několik vrstev jako je geotextilní tkanina, drenážní materiál a teprve pak samotný podklad. Správný výběr drenáže zabrání hromadění vody a následnému uhnívání terasy. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou terasu, je potřeba správně namontovat dřevěné desky. Jednotlivá terasová prkna můžete spojit hranolem pod terasu, který zajistí pevný charakter konstrukce a zároveň skvěle doplní krásný vzhled celé terasy.

Ochrana materiálu

Jelikož se jedná o venkovní stavbu, která je silně vystavena přírodním vlivům, je velice důležité terasová prkna pravidelně ošetřovat před nepřízní počasí a hmyzem. Pokud zvažujete postavit si odkrytou venkovní terasu, nesmíte opomenout zejména ochranu terasových prken. Vhodné jsou tzv. přírodní olejové lazury, které dřevo bezpečně ochrání před větrem a UV zářením.

Doplňky a vybavení

Terasa není jen praktickou záležitostí, musí také lahodit vašemu oku. Po dokončení stavby přidejte na terasu například:

  • praktické venkovní posezení se stolkem
  • deštník nebo markýzu
  • gril nebo venkovní ohniště
  • osvětlení
  • květináče s rostlinami

Stavba terasy nemusí být pro domácí kutily příliš náročná. Než se ale pustíte do samotné práce, vše si dobře promyslete a pročtěte, ať se zbytečně nedopustíte nějakých chyb.