Máte zájem začít pěstovat krásné okrasné květiny, které dovedou rozzářit balkon nebo zahradu? Právě nyní je nejvyšší čas na zasazení petunie, aby vám správně rostla. Má ale jejich jarní pěstování nějaká specifika? A jaké druhy petunií vlastně existují?

Petunie patří k velmi oblíbeným květinám, se kterými se běžně setkáváme na českých zahradách, pergolách a balkonech. A existuje k tomu velmi dobrý důvod. Nejen, že jsou krásně barevné a existuje velké množství jejich druhů, ale jejich květ je při správném pěstování mimořádně bohatý. Snadno tedy docílíte perfektního výsledku.

Stejně, jako například sázení česneku, má však pěstování petunií svá pravidla. Hodně důležité je například vhodné načasování jejich vysazení venku. Proto se podíváme na to, kdy dát ven petunie, zda předtím budete muset řešit naklíčení semen a podobně.

Tak se pohodlně posaďte a pojďte se o nich dozvědět víc.

Jaké existují druhy petunií?

druhy petunií

Pokud zatím nevíte, jaké druhy petunií můžete pěstovat, vybrat si lze:

  • Multiflora (drobnokvětá, mnohokvětá, dobře odolná vůči rozmarům počasí)
  • Grandiflora (má velké květy, snadno ji ale poničí i prudší déšť)
  • Miliflora (bohaté drobné květy, vytváří keříky)
  • Surfinie (převislá petunie)
  • Million Bells (keříčková a bohatě kvetoucí)

Přečtěte si: Jak se pěstuje fíkus?

Kdy zasadit petunii?

Nejlepším časem pro práci s rostlinami je únor. Pokud tedy čtete tento článek nyní, zkuste si naplánovat tento úkol na co nejdřívější období. Když navíc budete pěstovat petunie ze sazenic, budete mít výhodu v tom, že si budete moci vybírat z většího množství odrůd a ještě na tom ušetříte.

Při sázení myslete na to, že i když jsou sazeničky opravdu malé, měly by se dávat do zeminy s dostatečným rozestupem. Jakmile rostlina poporoste, nemusela by mít v opačném případě dostatek místa pro svou existenci.

Aby petunie dobře naklíčila, bude k tomu potřebovat teplotu kolem 20 °C. A to i během noci. Proto se snažte mít sazenice před sázením venku třeba na radiátoru, nebo na jiném stabilně teplém místě. Během prvních dní nezapomínejte povrch průběžně rosit.

Po dvou týdnech můžeme snížit teplotu na 16-18 °C a sazenice přemístíme na jižně orientované okno. Svit by ale neměl trvat déle než 12 hodin. V následujících 2-4 týdnech se pak dají sazenice přemístit do květináčů.

Tip: Jak na množení aloe vera?

kdy zasadit petunii

Jak se o ně dále starat?

Co se týče zalévání petunie, to by mělo probíhat s mírou, jinak by mohlo dojít k nejrůznějším problémům. (Třeba k opadávání.) Pokud je rostlina na slunném místě, zalévejte ji zhruba jednou za dva dny. Ve stínu rostliny tolik vody nepotřebují, protože pak by jim mohly začít hnít kořeny.

Na záhoncích není potřeba petunie zalévat nějak přehnaně, protože v nich mají docela dobrou odolnost vůči suchu. Situace při pěstování v nádobách je ale jiná, proto se snažte na tyto rozdíly během pěstování víc zaměřit.

A co hnojení?

Pro petunie je ideální neutrální nebo mírně kyselé prostředí. Pokud je zemina moc zásaditá, petunie špatně roste a může mít vybledlou barvu. V případě, že nemá dostatek vápníku, může dokonce docházet k různým deformacím na listech.

Proto vybírejte hlavně hnojiva, která obsahují vápník a železo. Hnojit pak můžete zhruba jednou za týden.

Stříhání

stříhání petunie

Květy na rostlině nevydrží hezké do konce života, což znamená, že to, co už odkvetlo, jednoduše utrhnete nebo ustřihnete. Nejlépe květ uštípnete i se stopkou. Pokud se petúnie příliš vytáhnou a omezí tvorbu květů, seřízneme je tak o dvě třetiny délky a následně je i přihnojíme. 

Jak dlouho vydrží?

I když se budete o petunii opravdu dobře starat, vydrží vám pouze rok. To znamená, že příští jaro budete tento postup absolvovat zas.

Pěstujete petunie? Pokud ano, jaký je váš nejoblíbenější druh?