Fíkus malolistý (ficus benjamina), fíkus pryžodárný (ficus robusta) a fíkus lyrový (ficus lyrata) jsou oblíbené pokojové rostliny, které najdeme v mnoha českých domácnostech, kde dovedou dělat parádu. Problém je, když musíte řešit opadávání listů nebo situaci, kdy fíkus neroste tak, jak byste si představovali. Proto se podíváme na to, jak o fíkus pečovat, aby mu u vás bylo dobře. 

Než se pustíme do nějakého konkrétního návodu, měli bychom si ujasnit, že je fíkus jedovatý. Z toho důvodu by si ho neměli za pokojovou rostlinu vybírat jedinci, kteří mají doma zvířata a menší děti, které rády neustále strkají něco do pusy. V lepším případě může kontakt s fíkusem způsobovat podráždění pokožky, ani to vám ale za ty problémy v domácnosti nestojí. (Ve vzácných případech totiž může způsobit zvracení a anafylaktický šok, který může být i smrtelný.)

Pokud žádné rizikové faktory v domácnosti nemáte, pak můžete dát pěstování fíkusu jednoznačně zelenou. Dejte si ale pozor na nejčastější chyby, kterým své rostlině nevědomky škodíte.

Jak pěstovat fíkus?

Fíkus (nebo také fíkovník) je oblíbená pokojová rostlina, protože má velmi dobrou životnost. Kromě jiného, hraje důležitou roli při čištění vzduchu.

V ideálním případě by měl mít fíkus dobrý přístup k dennímu světlu. Určitě ho tedy nedávejte do temné chodby. Na druhou stranu, neměl by přijít do přímého kontaktu se slunečními paprsky, protože by za to mohl zaplatit popálením listů. Naprosto jasným znakem je padání listů. V takovém případě jde o signál, že máte dát fíkus na jiné místo. (Protože na tom současném se mu nelíbí.)

Jelikož jde o teplomilnou rostlinu, fíkus potřebuje stabilní teplotu, která se pohybuje v rozmezí 20-28 °C. Také se snažte, aby nestál v místě, kde je pravidelně průvan. Kritický moment při pěstování fíkusu nastává ve chvíli, kdy dojde k náhlému teplotnímu šoku, který může rostlinu dokonce zahubit.

Co se týče zalévání, nejlepší doba je pro něj ve chvíli, kdy je dostatečně proschlá půda. Voda, která se dostane do misky, by v ní měla zůstat nejdéle hodinu, pak ji vylijte. Když to budete se zaléváním přehánět, dočkáte se žloutnutí a opadávání listů, kořenové plísně a úhynu.

Množení fíkusu

Stejně jako u jiných rostlin je vhodné, abyste fíkus přesazovali před začátkem jara, kdy panují nejlepší podmínky. Také se orientujte podle toho, zda kořeny fíkusu začínají přerůstat z květináče ven. Pokud ne, na přesazování máte ještě čas. Pokud ano, měli byste k němu v dohledné době přistoupit.

Při přesazování myslete na to, že nový květináč by neměl být moc velký. V opačném případě si rostlina nedokáže poradit s extra zálivkou, kterou jí pošlete do květináče, což může zvyšovat riziko hniloby kořenů a následného úhynu.

Velké fíkusy, které nelze z technických důvodů přesazovat, můžete obstarat tak, že každý rok odeberete část horní vrstvy zeminy a nahradíte ji novou. To by mělo jejich prospívání bohatě stačit.

Fíkus a množení

V neposlední řadě se podíváme i na to, jak probíhá množení fíkusu, díky kterému můžete postupem času získat úplně nové rostliny. Ty pak můžete mít doma nebo je můžete někomu darovat.

Stejně, jako je tomu u jiných rostlin, fíkus se taktéž rozmnožuje řízkováním. Pokud jsou řízky dřevité, budete potřebovat stimulátor, který zajistí, že rostlina bude mít nejlepší podmínky pro růst nových kořenů. Když je kmínek zelený a měkký, stimulátor obvykle nepotřebuje a můžete ho vynechat. Stačí, když ho dáte do sklenice s vodou a mělo by to jít prakticky samo.

Na co si dát pozor?

Fíkus roní v místě řezu latex. Jelikož jde o potenciální alergen, který může způsobovat podráždění pokožky, je více než žádoucí, abyste při práci s ním používali kvalitní pracovní/zahradnické rukavice, které vás před kontaktem s ním spolehlivě ochrání.

V případě, že se dotknete fíkusu holou rukou, z důvodu jedovatosti vám naopak doporučíme, abyste si hned poté důkladně umyli ruce.

Také je důležité, abyste v případě, že dítě nebo domácí mazlíček pozře část fíkusu, zavolali odborníka, který vám poradí, jak máte dítěti/domácímu mazlíčkovi poskytnout správnou první pomoc.

Máte doma fíkus? A pokud ano, daří se mu u vás?