Katastrální úřad je správní úřad, který má na starosti správu katastru nemovitostí České republiky. Mezi jeho hlavní úkoly patří vklady a záznamy. Také opravuje chyby, přidává poznámky a podobně. V neposlední řadě také rozhoduje o změnách hranic katastrálních území a mnoho dalších. Jelikož s ním možná někdy přijdete do styku, mrkneme se, jak probíhá nahlížení do katastru nemovitostí a jaké nástroje můžete použít.

Katastr nemovitostí vás nemusí za normálních okolností téměř zajímat. Když ale kupujete dům, hodláte kupovat pozemek nebo si chcete ověřit, kdo je vlastníkem nějaké konkrétní nemovitosti, mohl by se vám hodit iKatastr nebo nějaká jiná služba, která vám během krátké chvíle umožní získat informace nebo je změnit.

Mnoho lidí se domnívá, že kvůli běžným úkonům, jako je například kontrola vlastnictví pozemku, musí běhat na úřad. Spoustu věcí ale lze v dnešní době (k našemu velkému potěšení) zařídit online. V mnoha případech dokonce zdarma.

Katastr nemovitostí ČÚZK

Vaše první kroky mohou směřovat na portál Katastru nemovitostí ČÚZK, o který se stará Státní správa zeměměřictví a katastru. Výhodou je, že při nahlížení nepotřebujete předchozí registraci a náhled do něj je možný zcela zdarma. Některé služby jsou ale zpoplatněny, například kompletní výpisy z katastru. Pokud si ale potřebujete zjistit, zda na nemovitosti neleží zástavní právo, dozvíte se to bez nutnosti předem něco hradit.

Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro dálkový přístup do katastru, musíte se dopředu registrovat a bude vás čekat poplatek. Pokud ale takovou možnost nepotřebujete z profesních důvodů, tento krok pro vás nejspíš nebude mít význam.

Jak funguje vyhledávání?

Výhodou hledání online je to, že nemusíte o nemovitosti prakticky nic vědět, stačí, když ji dokážete najít na mapě. Můžete si tedy vybrat, jestli chcete zadat přímo název parcely, nebo se rozhodnete pracovat s již zmíněnou mapou Česka, kde vyhledáte místo, ulici a pozici domu/pozemku. V případě, že jde o bytový dům, k dispozici najdete seznam bytů, které se v něm nachází.

iKatastr

Dalším poměrně oblíbeným nástrojem pro vyhledávání je iKatastr. Po vstupu na něj se před vámi objeví mapa Česka, která umožňuje jednoduchou orientaci a vyhledávání. Katastrální mapy se v ní objeví po přiblížení mapy na úroveň ulic. Další podrobné informace dostanete poté, co kliknete na jednotlivé objekty/parcely. Také se dozvíte, jestli jde o ornou půdu a podobně. Asi vás nepřekvapí, že i o tento portál se stará ČÚZK. Z toho důvodu nemá význam se fungování iKatastru věnovat nějak podrobněji, protože vše podstatné bylo uvedeno výše.

Existují i jiné?

Katastrů nemovitostí, které najdete online, existuje velké množství. Narazit můžete například na katastr.net a na katastr.cz. Osobně ale vždy preferujeme služby a aplikace, za kterými stojí oficiální (státní) instituce. Z toho důvodu bychom si vybírali stránky, o kterých jsme hovořili výše, a na které máte už v tuto chvíli odkaz.

Výpis z Katastru nemovitostí Czech POINT

Pokud si s online vyhledáváním v katastru nemovitostí nevíte rady, můžete jít na nejbližší pobočku Czech POINT (obvykle jde o Českou poštu, ale může být i na vašem úřadě a podobně, poznáte podle cedulky na zdi budovy/na přepážce). O výpis může požádat kdokoliv, počítejte ale s tím, že je tato služba zpoplatněna. První list vás bude stát 100,- a každá další strana 50,-.

Výpis z Portálu občana

Kdo se začíná trochu orientovat v internetovém rozhraní státní správy, ten ví, že existuje Portál občana, do kterého se lze přihlásit Identitou občana (bankovní identita…) nebo Datovou schránkou.

Na tomto místě můžete sledovat své nemovitosti, zjistíte tu, kdo nahlížel do vašich údajů (a za jakým účelem), zjistíte, kolik máte trestných bodů při řízení, jaké máte všechny oficiální doklady a jaké jsou na nich údaje a podobně. Získáte tedy poměrně komplexní přehled o všem důležitém, co se pojí s vaší osobou.

Některé služby na Portálu občana mohou být zpoplatněny, v takovém případě se to ale vždy dozvíte předem. Jen nezapomínejte na to, že v mnoha případech vám výpis přijde do datové schránky, kterou musíte se svým Portálem občana nejprve spárovat. Jinak to nebude fungovat.

Potřebovali jste někdy nahlížet do katastru nemovitostí?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Katastrální_úřad – Katastrální úřad (česky)