Mravenci v domě obvykle představují vážný problém. Ačkoliv s nimi v přírodě v mnoha případech sympatizujeme, jakmile se nám začnou procházet po spíži, jejich přítomnost je nám vyloženě na obtíž. Jak zlikvidovat mravence v domě jednou provždy? A existuje nějaká prevence proti výskytu mravenců v budoucnu?

Mravenci jsou drobný hmyz, o kterém všichni dobře víme, že je extrémně pracovitý, žije ve velkých mravenčích koloniích a dovede unést i několikanásobek vlastní hmotnosti. Problém je v tom, že jakmile spatříte jednoho, existuje velká pravděpodobnost, že na daném místě nebude sám.

Vzhledem k tomu, že si mravenci dělají speciální cestičky, které následují i ostatní, je jen otázkou času, kdy jednoho dne zjistíte, že máte mravenců plný byt či dům. Jednou z metod může být odpuzovač mravenců, ten ale na ně nemusí vždy stačit. Další lidé zase hledají způsoby, jak na mravence bez chemie, tím spíš, pokud se jim producírují po kuchyni a nemají zájem o kontaminaci již nakoupených potravin.

Jelikož je v takové situaci každá rada drahá, mrkneme se na to, co vše můžete při jejím řešení vyzkoušet.

Odkud přicházejí?

Aby byla vaše mise úspěšná, měli byste se nejprve snažit zjistit, odkud mravenci přesně lezou. Kromě toho, že jich na tomto místě bude větší koncentrace, snáze jim odříznete cestu. V některých případech mohou lézt přes půdu, nebo skrze nějakou skulinu ve zdi, které jste si na první pohled vůbec nemuseli všimnout. Zkontrolujte také dveře a okna, protože si kolem nich dovedou prokousat cestičky.

Jak bojovat s mravenci bez chemie

V případě, že chcete nejprve vyzkoušet metody, které nevyžadují použití agresivní chemie, můžete otestovat několik domácích tipů a triků. Hned na úvod je ale třeba říct, že ne všechny tyto metody jsou srovnatelně účinné.

Bylinky

Mravenci jsou hodně citliví na nejrůznější pachy. A zatímco některé vůně jim dělají vyloženě dobře, další nemohou z hloubi své duše vystát. A právě tyto pachy si vezmeme při boji s nimi na pomoc.

Mravenci nemají rádi pach:

  • Kari
  • Skořice
  • Cibule
  • Citronové šťávy

Pokud těmito pachy kontaminujete místo, kterým pronikají dovnitř, mělo by to začít po krátké chvíli fungovat.

Křída

Dalším oblíbený trik bude vyžadovat, abyste si obstarali obyčejnou křídu. Bílá křída obsahuje látky, které opět nedělají mravencům příliš dobře. Pokud tedy označíte bílou křídou místa, kudy proudí mravenci do vašeho obydlí, opět by se měli samovolně stáhnout.

Pepř

Snadný způsob představuje i umístění kuliček kajenského a černého pepře na místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují. I to by mělo začít brzy fungovat.

Chemie proti mravencům

Postřik

Když žádná z předchozích metod nepomáhá a mravenci se stále nechtějí vzdát, nejspíš se to neobejde bez speciálního chemického postřiku. Sprej proti mravencům obvykle účinkuje okamžitě a snadno se používá, z toho důvodu ho můžete používat i dlouhodobě. Je ale nutné dodat, že tyto spreje jsou nejlépe funkční pouze při použití v interiérech.

Granule

Další možností, jak si s mravenci poradit chemickou cestou, jsou speciální granule proti mravencům. Tyto metody naopak dobře fungují při aplikaci ve venkovním prostředí.

Mravenčí bufet

Tato metoda je opravdu velmi brutální. Mravenec přijde do kontaktu s vysoce účinným roztokem, kterým může kontaminovat a vyhubit celé mraveniště. Pokud je to na váš vkus moc kruté, vyzkoušejte některou z předchozích metod.

Prevence mravenců v domácnosti

Mravenci se mohou ve vaší domácnosti vyskytnout v průběhu celého roku. Zatímco v zimě se můžete setkat s malými faraony, jejichž největší motivací je úkryt před chladným počasím, mezi jarem a podzimem se můžete setkat s klasickými černými mravenci, kteří se často dostávají dovnitř okolo zárubní a po fasádě.

V případě, že už nechcete mravence ve své domácnosti řešit, nejlepším opatřením je opravdu důkladný úklid vašeho osobního prostoru.

V kuchyni pak používejte speciální uzavíratelné nádoby na:

  • Cukr
  • Strouhanku
  • Mouku

Mravenci často hledají potravu a když je to nutné, kusadly si dovedou udělat průchod i skrze papírový sáček. Kromě toho, že vám tím způsobí nepořádek, dojde i ke znehodnocení uložených potravin a k dalšímu výskytu mravenců.

Řešili jste někdy, že máte doma mravence? Pokud ano, která z výše uvedených metod vám pomohla se jich zbavit?