Když někdo začne mluvit o kurkumě, většinou má na mysli jasně žluté koření, kterému se připisuje široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus. Věděli jste však, že kurkuma může být kromě jiného i pěknou pokojovou rostlinou? Pokud ne, v tomto článku se podíváme na vše, co byste měli o této disciplíně vědět.

Kurkuma je rostlina, která má domov v oblasti jihovýchodní Asie. Ne nadarmo to byli právě obyvatelé tohoto kontinentu, kteří ji začali hojně využívat v lidovém léčitelství. Dnes známe například zlaté mléko, které se používá při nachlazení a při bolesti v krku. Kurkuma je také součástí kari koření a podobně.

Jak už ale bylo řečeno, kurkuma se nemusí pěstovat jen kvůli svému kořeni, který se používá k výše uvedeným účelům. Velmi pěkná je i rostlina, která z něj vyrůstá do výšky.

Něco o kurkumě

Květ kurkumy je opravdu dost vysoký, v dobrých podmínkách může vyrůst až do výšky 90 cm. V průběhu pěstování navíc uvidíte, jak se svinuté listy postupně narovnávají, a květ kurkumy začne nabírat na kráse. Určitě to bude zábava, protože stvol rostliny bývá dost silný a květů bývá hodně. V případě, že chcete mít jistotu, že se vám pěstování kurkumy jako pokojovky povede, cíleně si vybírejte druh Curcuma alismatifolia, se kterým pěstitelé dosahují nejlepších výsledků.

Zajímavostí je, že tento druh kurkumy pochází z Thajska. Kvůli tomu, že jeho květy jsou opravdu krásně barevné a bohaté, často se mu říká thajský tulipán.

Co od vás bude potřebovat?

Kurkuma sice nepatří mezi rostliny, které by dokázaly růst bez jakékoliv vaší pomoci, na druhou stranu by její pěstování nemělo být ani extra náročné.

Nejlepší podmínky pro pěstování bude mít, když:

  • Bude na teplém stanovišti
  • Bude mít vysokou vlhkost vzduchu
  • Bude mít v květináči drenážní vrstvu
  • Bude mít písčitohlinitý substrát
  • Bude mít dostatek světla

Co se týče teploty, za ideální se považuje cca 25 °C. Jakmile ale odkvete, stejně jako mnoho jiných rostlin bude potřebovat přesunout na chladnější místo, na kterém nebude teplota okolního vzduchu přesahovat 7 °C.

V průběhu jarních a letních měsíců nezapomeňte kurkumu pořádně zalévat, jinak se jí nebude moc dařit. Po odkvětu opět zálivku omezte, cílem je pouze to, aby nedošlo k vyschnutí cibulky. V případě, že nebudete zalévat, mějte po ruce rozprašovač, kterým budete kropit její listy.

Hnojení a množení

Od jarních měsíců až do odkvětu kurkumy se doporučuje hnojit cca každých 14 dní. V ideálním případě mějte po ruce klasické tekuté hnojivo. Pokud si nejste jistí správností výběru, doporučujeme se informovat u pracovníků nejbližšího (většího) zahradnictví, kde vám dobře poradí.

Kdo chce kurkumu namnožit, ten tak může učinit dělením kořenů.

Tohle kurkumě neprospívá

Kurkumě se nebude moc dařit, pokud nebude v dostatečně teplé a slunné místnosti. V opačném případě nebude tak bohatá na květ. Navíc, květ po rozvití krátce na to uvadne. Pokud tedy chcete pro svou kurkumu něco udělat, opravdu si dejte dobrý pozor na to, na jakém stanovišti jí najdete její stálý domov.

V neposlední řadě také dávejte pozor na to, aby pravidelné zalévání nezpůsobilo uhnívání kořenů. Ani to totiž nedělá kurkumě moc dobře.

Zkoušeli jste někdy pěstovat kurkumu, nebo jí dáváte přednost ve formě exotického koření? Budeme rádi, když nám své názory napíšete do komentářů pod článkem.