Prostorný dům s velkou zahradou a vlastním bazénem je snem mnoha lidí, kteří chtějí pro svoji rodinu to nejlepší, a vlastně i pro sebe. I mladí si po letech v panelákovém bytu s rodiči představují, jak vyrazí do světa a rovnou jim spadne do klína prostorný domov s nejmodernějšími vymoženostmi. Ne každému se ale poštěstí mít velký dům, mnohdy tohoto snu nedosáhne ani za celý svůj život a tak se uchýlí do menší garsonky. Ta se zdá být neútulná, těsná… I garsonka však může být díky těm správným trikům prostorným královstvím!

Barvy otevřou prostor

Nic nedokáže zmenšit prostor tolik, jako špatně zvolené barvy. Pokud si představujete, jak svůj malý byteček vymalujete tmavými barvami, stoprocentně zmaříte všechny možnosti, jak opticky prostory zvětšit. Vzdušnost totiž vaše pokoje získají díky světlým barvám, případně pastelovým. Pokud si přeci jen představujete, že někam dostanete své syté tmavé barvy, dobře, možnost tu je. Vždy je ale doplňte ke světlým odstínům a soustřeďte je jen na jedno místo. Mohou být využity pro vytvoření pruhu na jedné ze zdí, nebo jednu z menších stěn, třeba za televizí nebo gaučem, touto sytou barvou namalujte.

Vyzdobte byt, ale nepřeplácejte

I garsonku si můžete vyšperkovat dekoracemi! Dekorace jsou téměř nezbytností, dodají prostoru vždy ten pravý šmrnc. Dejte ale pozor, abyste se v nich v malém prostoru neutopili a nepřehnali to. Nekombinujte příliš mnoho dekorací, zaměřte se na ty nejhlavnější. Zvolte zajímavý koberec, závěsy nebo třeba výrazný obraz. Doplnit prostor mohou i květiny, polštářky, fotografie…

Touha po úložném prostoru

Pamatujte, že v malém bytě není místa nazbyt, proto v něm neschraňujte žádné starožitnosti, staré časopisy, knihy… To by vedlo jedině k tomu, že byste časem nevěděli, kam si složit hlavu. Všechny nadbytečné věci, které nemáte kam uložit, si projděte a protřiďte je. Vyhněte se přílišnému sentimentalismu. Máte-li schované staré sklenice, které jste nepoužili několik let, jednoduše je někomu prodejte, darujte, nebo se jich zbavte jinak.

Až budete řešit, kam vše uložit, úložný prostor se vždy nějak najde. V malých garsonkách se doporučuje vše schovávat přehledně do krabic, které jsou popsané. Využijte pro uskladnění všechna zákoutí. Díky designovým krabicím s různými potisky můžete své maličkosti schovávat klidně uprostřed obýváku!

Dalšími prostory, kde se nejčastěji dá využít i ten nejmenší prostor, je místo pod nebo v posteli, nad skříních, nejsou-li až ke stropu, nebo třeba na policích podél zdí nad ostatním nábytkem, třeba nad postelí.

Máte-li finanční možnosti, můžete dokonce zkusit vyvýšenou podlahu, pod kterou se vleze také spousta věcí. Staré knihy, časopisy, nebo třeba přikrývky, polštáře. Tato přestavba však vyžaduje konzultaci s architektem a musíte posoudit, zda by vám nevyšlo levněji pořídit si větší byt. Veškeré větší přestavby a konzultace mohou přijít totiž mnohem dráž. Zároveň není vždy jisté, že vám majitel – nejste-li majitelem bytu vy – tuto přestavbu s cílem mít více úložného prostoru, dovolí.