Život v garsonce je realitou dnešních dní. Ne každý si ji vybere k žití zcela dobrovolně. Dnešní situace na realitním trhu však pronájmům a nákupům garsonek přímo nahrává. Pojďte se spolu s námi podívat na to, jakým způsobem si lze garsonku zařídit tak, aby vám v ní nic nechybělo. 

Život v garsonce bere řada lidí jako nutné zlo. Mohou za to především rostoucí ceny nemovitostí i samotných pronájmů. Někteří lidé však garsonky vyhledávají cíleně. 

Může jít o mladé studenty, pro které je tento typ bydlení startovací čárou do jejich dospělého života. Proti často nejsou ani velmi vytížení muži a ženy bez rodin, kteří se chodí domů prakticky jen vyspat. 

Ať už žijete v garsoniéře z jakéhokoliv důvodu, ukážeme vám, jak do ní dostanete vše potřebné bez toho, aniž byste se museli nějak výrazně vzdávat svých standardů. 

Jste připraveni? 

Výhody života v garsonce 

Možná si myslíte, že život v garsonce má mnohem více záporů než výhod. Když se však na celou věc podíváme důkladně, faktem je, že život v malém bytě vám přinese i něco dobrého. 

To pozitivní je například: 

  • Rychlejší úklid 
  • Nemožnost střádat zbytečné věci 
  • Chytré řešení prostoru 

Pravdou je, že omezený prostor k žití může mít dobrý vliv i na toho, kdo v něm žije. Ať už bydlíte kdekoliv, rozhlédněte se kolem sebe a zodpovědně si řekněte, zda potřebujete a používáte opravdu vše, co doma máte. Najednou zjistíte, že ze všech věcí používáte zhruba třetinu. Zbytek předmětů se vám podařilo nastřádat v průběhu času a máte je doma bez nějakého hlubšího záměru. 

S tím se pojí i fakt, že v menších prostorách (ve kterých je logicky méně věcí) je i úklid mnohem snadnější. K tomu přispívá i promyšlená volba nábytku a dalších vychytávek, díky kterým nepřijdete o tolik cenný prostor. 

Vybavení bytu 

Nyní se podíváme na to, jaké vybavení by vám ve vaší garsonce nemělo (ideálně) chybět a bez čeho se naopak zvládnete obejít. 

Určitě nezapomeňte na: 

  • Úložné prostory 
  • Klasický sporák 
  • Místo na pračku 
  • Rozdělení bytu do několika zón 

Naopak vyřaďte: 

  • Masivní nábytek 
  • Přebytečné oblečení 
  • Přebytečné dekorace 
  • Staré papíry a dokumenty (např. ty ze základní školy) 
  • Serepetičky od příbuzných, které nesnášíte 
  • Rozbité věci 

Nápady do malého prostoru 

V tomto modulu se podíváme na několik praktických řešení, která z vaší garsonky udělají palác, na který budou všichni závistivě koukat. 

Úložný prostor 

Asi nejvíc diskutovaným bodem bydlení v garsonce je úložný prostor. Úplně nejlépe uděláte, když se vám podaří do bytu dostat vestavěné skříně 

Pokud to ale nejde, zkuste si pohrát s nejrůznějšími poličkami a věšáky. Právě zdi jsou pro ukládání předmětů ideálním místem. Ať už jsou to knihy, hry, nádobí, věci do práce nebo spotřebiče, co jde, to uložte do poliček nebo pověste na závěsný systém. Tím, že tak učiníte získáte spoustu extra místa. 

Postel 

Často se v malých bytech řeší i tak velký kus nábytku, jakým bývá zpravidla postel. Způsobů, jak ji do prostoru dostat je hned několik. 

Jako první, i když trochu méně časté řešení je vysouvací postel. Ta se obvykle instaluje do skříně, nebo do nějakého výklenku, do kterého se ráno opět “uklidí”. Výhodou je, že takto uložená postel vám nezabere žádné místo v prostoru. Další variantou je rozkládací gauč, který se hodí v případě, že k vám chodí návštěvy a chcete je mít na co usadit. V tomto případě však dbejte na to, aby byl gauč maximálně pohodlný a moderně řešený. Poslední a stále častější variantou je také postel na sloupcích, pod kterou lze umístit například pracovnu, nebo již zmíněný gauč. (Realizace je ale možná jen v bytech s vyšším stropem.) 

Ostatní nábytek 

Co se týče dalšího nábytku, neuděláte zle, pokud si vyberete takový, kterým lze vidět na druhou stranu (například otevřené policové systémy, které mohou vytvořit vizuální předěl místnosti). Velmi inovativním řešením je také skládací nábytek. Ten se hodí místo běžného jídelního stolu a lavice. Stačí, když zvednete prkno stolové desky, které zapřete o příslušný díl (stejný postup je i u sedacího systému) a nábytek okamžitě slouží své funkci. Když už ho nepotřebujete, jednoduše ho složíte a máte opět místo. 

Máte se životem v garsonce vlastní zkušenost? Napište nám své postřehy do komentářů.