Štve vás, že vám sousedé neustále koukají až do talíře? Řešením pro vás může být koupě speciálních rolet a fólií, které zabraňují pohledům zvenčí. Ty ale bývají velmi nákladné a jejich koupě se nemusí například v nájemním bytě vyplatit. Místo toho si pořiďte cenově dostupnější záclony. Pojďte se podívat, jak si vybrat takové, které budou plně vyhovovat vašim potřebám. 

I když by se mohlo zdát, že věšení záclon už dávno odzvonilo, není to až tak úplně pravda. Lidé byli a jsou zvědavá stvoření. Když mají příležitost, čas od času nakouknou do vašeho soukromí, aniž byste o tom mohli cokoliv vědět. 

Nedávno zveřejněné průzkumy přišly s tím, že lidé nejraději sledují, jak se jejich sousedé převlékají a hádají. Pokud to jde, mnoho z nich pozoruje i váš sexuální život. Z bydlení na sídlišti, nebo v hustě zastavěném vnitrobloku se pak může celkem lehce stát peklo, ve kterém ví každý na každého všechno. 

Jenže, jak správně vybrat záclonu do interiéru, tak, abyste si nepřipadali jako v muzeu? A mají záclony nějaké další výhody, kvůli kterým byste o nich měli přemýšlet? 

To se dočtete v následujících řádcích. 

K čemu jsou záclony dobré? 

Možná se budete divit, ale záclony mají mnoho nepostradatelných funkcí, které ve vašem bytě zastanou. 

Mezi ty nejdůležitější patří: 

 • Clonění před zvídavými pohledy 
 • Dekorativní funkce 
 • Ochrana před hmyzem 

Buďme k sobě upřímní. Okno bez záclony není v Čechách ani na Moravě příliš obvyklé. Fakt, že jsme na ni zvyklí potvrzuje i to, že pokud vyjedeme do zahraničí (třeba do Švédska), kde záclony nejsou běžnou normou, cítíme se nepříjemně a nesví. Kdokoliv z ulice totiž vidí úplně všechno, co se uvnitř děje.  

Když tedy zohledníme tradiční českou zvědavost, investice do tohoto kusu okenní textilie se vám bohatě vyplatí. 

Další nespornou výhodou záclon je fakt, že chrání místnost před lezoucím i polétavým hmyzem. Ne sice úplně dokonale, ale zvyšuje se šance, že se ráno neprobudíte s fleky od krvelačných komárů. I pohyb včely nebo mouchy se při boji se záclonou značně omezí. Do té doby můžete nezvané hosty vyprovodit ven bez toho, aniž by proletěli dál. 

V neposlední řadě nesmíme opomenout ani funkci estetickou. Vypraná bílá záclona je ještě stále vizitkou dobře udržované domácnosti. Také pomůže dotvořit příjemnou a útulnou atmosféru v jinak prázdném pokoji. 

Druhy záclon 

Nyní se pomalu ale jistě dostáváme k praktické části tohoto článku. A tou je, jaké druhy záclon vlastně máme. (Je jich dost, ale vybereme alespoň ty, které se používají nejvíce.) 

V základní sekci rozeznáváme záclony: 

 • Bavlněné 
 • Polyesterové 

Dále si můžeme vybírat záclony: 

 • Krajkové a vyšívané 
 • S barevným motivem 
 • Francouzské 
 • Plisované 
 • S řasením 

A mnoho dalších. 

V současné době se těší velké oblibě záclony z polyesteru. Za nás je však vhodnější investovat do záclon z kvalitní bavlny a případně i s decentním vzorem. Takové záclony budou vypadat vždycky o trochu lépe. 

Na co si dát při výběru pozor? 

Protože záclony nekupujeme každý den, nemáme v jejich pořizování takový cvik, jaký by byl pro tuto disciplínu potřeba. To s sebou nese i množství různých chyb. Žádná z nich sice není život ohrožující, na druhou stranu byste si mohli vyčítat zbytečnou ztrátu peněz. 

Při nakupování určitě myslete na: 

 • Šířku okna 
 • Délku okna 
 • Vhodný vzor 
 • Vhodný materiál 
 • Odpovídající barvu 

Mezi nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí patří to, že si koupí příliš malou záclonu. Ta pak zakryje třeba jen polovinu délky okna. Dalším neduhem bývá zase buď příliš krátká, nebo naopak příliš dlouhá záclona. (Dlouhá se dá ustřihnout a založit, budiž. U krátké to ale nejde.) 

Také není od věci se zamyslet nad tím, jak hustý vzor by měla záclona mít. Čím hustší bude, tím je menší pravděpodobnost, že se vám bude někdo koukat do oken.  

Určitě popřemýšlejte i nad tím, zda je nutné pořizovat si záclony se spoustou kanýrků a výšivek. Vám se možná budou líbit, ale partner je dost možná bude od prvního okamžiku nesnášet. Špatně zvolená barva záclon pak může narušit celkovou harmonii vašeho domova. (Proto volte nejlépe bílé, krémové, šedé nebo béžové.) 

Jaké jsou vaše preference při nákupu záclon? Napište nám do komentářů.