Obývací pokoj je hned po kuchyni srdcem každého bytu či domu. Právě sem vodíme všechny návštěvy a vykonáváme v něm i nepřeberné množství volnočasových aktivit. Jak ale zařídit, aby byl obývací pokoj nejen funkční, ale ke všemu designově povedený?  

Většina lidí nechce o službách bytového architekta slyšet ani slovo. Byt či dům si přeci dokáže zařídit každý. Tak proč platit někomu za to, že se na prostory dvakrát, třikrát podívá a pak vymyslí něco, co bude fungovat jen na papíře. 

Jenže, mladí lidé dnes nechtějí přebírat zvyky svých rodičů, pro které bylo naprosto běžné, že bydlení zařizovali vzájemně neladícími kusy nábytku. (Čili tím, co bylo zrovna k dispozici.) Naopak touží po harmonii a co možná nejjednotnějším designu a stylu.  

Pokud je designově zařízený obývák i vaším snem, je potřeba si přiznat, že bez potřebných zkušeností (či alespoň citu pro detail) to nebude vůbec jednoduchý úkol. Není ale potřeba házet flintu do žita. S několika tipy a trochou cviku vám budou přátelé i rodina váš obývák nepokrytě závidět. 

Takže, jak na to? 

Začátek projektu 

Než se do renovace či zařizování obýváku pustíte, je potřeba si odpovědět na několik důležitých otázek.  

Mezi ty patří: 

  • Do jak moc velkých experimentů se chci pouštět? 
  • Zvládnu zařizování svépomocí, nebo budu pro realizaci některých nápadů potřebovat firmu? (Třeba pro nalepení tapet, elektrikáře…) 
  • Jakou částku si mohu dovolit investovat? 
  • Je moje řešení použitelné jen pro tento interiér, nebo bude v případě stěhování fungovat i jinde? 
  • Musím řešit nějaké specifické vlastnosti místnosti? (Kuchyně spojená s obývacím pokojem…) 

Když si na tyto otázky odpovíte, měli byste přejít k alespoň hrubému návrhu celé realizace na papír. Pokud hned nevíte, co byste chtěli, není nic jednoduššího, než si sednout k internetu a strávit několik hodin prohlížením inspirativních fotografií. Ty si pro jistotu ukládejte do jedné složky, abyste se k nim mohli průběžně vracet. 

Jestli trpíte tím, že jsou vaše představy o interiéru značně roztříštěné (což se stává často), zkuste se zamyslet nad prvky, které mají všechny fotografie a obrázky společné. Můžete přijít na to, že vás láká industriální styl v kombinaci s tradičními prvky, nebo preferujete spíš hodně rozdílných barev, textur a vzorů.  

Také si během tohoto průzkumu nezapomeňte udělat čas na procházení internetových obchodů a bazarů. Uděláte si představu, zda se věci, které hledáte dají vůbec sehnat, nebo zda je nejde zakoupit o něco levněji. 

Designové tipy 

Nábytek a rostliny 

I když byste mohli namítat, že nejdůležitějším prvkem interiéru jsou podlahy, koberce a další vlastnosti pokoje, ve skutečnosti vše stojí a padá s nábytkem. Zvláště pak v případě, že se rozhodnete v místnosti ponechat ten, který v něm máte už teď. 

Jestli si můžete dovolit ten luxus koupě nové pohovky, určitě volte spíše takovou, kterou je možné jednoduše rozložit a proměnit v lůžko pro několik lidí. (Hodí se hlavně přes svátky a pro další návštěvy.) Do malého pokoje se určitě nepokoušejte vměstnat co největší sofa. Řešením pro vás mohou být pohovky na nožkách, které pokoji dodají potřebnou vzdušnost. Úplně mimo nemusí být ani pohovky s výraznou barvou či vzorem, pokud na ně budete brát ohled při zařizování zbytku pokoje. Starou pohovku naopak oživíte plédy či snímatelnými potahy. 

S dalším nábytkem to v pokoji nepřehánějte. Důležitý je maximálně konferenční stolek (prosklený, dřevěný, kovový, vintage…), několik ukládacích prostor (např. na dokumenty, CD, filmotéku, bar…) a skříňka pod televizi (nemusí být v případě volby závěsného systému). Celkový dojem z obývacího pokoje pozvednete i větší pokojovou rostlinou a několika promyšleně umístěnými květináči. (Třeba s kaktusy.) 

Světlo 

Dalším důležitým prvkem v pokoji je světlo. Kromě centrálního lustru by vám v místnosti neměly chybět alespoň dvě další lampy. Jedna větší stojací (třeba pro čtení knih) a druhá menší, která bude fungovat jako eventuální náladové osvětlení. 

Zdi a obrazy 

Design místnosti výrazně ovlivníte barvou zdí. Ty mohou být čistě bílé, ale vhodná je i tapeta. Ta se bude nejlépe vyjímat v oblasti za televizí či u dveří. Tapetování celé místnosti se pro jistotu vyhněte. Co se týče barev, do obývacího pokoje se hodí tóny krémové, béžové, teplé šedé, žluté, teplé modré a láhvově zelené 

Monotónní vzhled zdi posléze rozbijte kontrastním obrazem. (Tzn. na modrou zeď např. žlutý či oranžový atd.) Moderní jsou repliky klasických uměleckých děl, abstrakce a panorama měst a přírody. Naopak se vyhněte obrazům, na kterých je klasické zátiší a ovoce. 

Tkaniny 

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na koberce, polštáře a závěsy. Závěsy by měly být spíše neutrální (v případě, že je jediný výrazný prvek gauč je naopak zkuste sladit). Polštáře jsou vhodné, ale rozhodně to nepřehánějte s jejich množstvím, kdy se pak na gauči nedá ani sedět. Dobrou volbou mohou být polštáře s různými texturami a délkami vlasu v tlumených i kontrastních barvách. Kobereček řešte jen v případě, že necháte odhalenou podlahu. V jeho výběru se meze příliš nekladou. 

Preferujete u obývacího pokoje pouze jeho funkci, nebo si potrpíte i na estetiku a sladěnost? Napište nám do komentářů.