Nevíte, jak to pravé vybrat? Zkuste si zavzpomínat, v jaké posteli jste se cítili nejpohodlněji a probudili se skutečně odpočatí. Vybavujete si to? Kde se vám dobře usínalo, jaké bylo povlečení? Pak gratulujeme, právě jste objevili svůj styl.

Nezáleží totiž jen na materiálu, ale také na barvě, zapínání a velikosti. Právě s prostěradlem přichází naše pokožka do styku nejvíc. Proto bychom jeho výběr neměli podceňovat.

Zaměřeno na materiál

Výběr je široký, vybírejte podle svých preferencí a zdravotních požadavků. Alergik si určitě nelehne pod povlečení, ve kterém se bude potit a které bude dráždit pokožku. Vsaďte na praktičnost, důvěřujte svému hmatu, zohledněte roční období.

Klasická bavlna

Povlečení našich babiček. Vzpomínáte si na prázdniny u babičky, nadýchané peřiny, vůně léta a pořádný odpočinek? Připomeňte si tyto chvíle doma, s bavlněným povlečením. Je měkké, prodyšné a dobře saje pot. Na výběr je z mnoha barev a designů. Jednu nevýhodu ale má – musí se žehlit. Takže hospodyňky, které nesnášíte žehlení – bavlna pro vás není.

Flanel

Vyrábí se z hustě tkané 100% bavlny vyšší gramáže. Tkanina je česaná, proto se na povrchu nachází jemný vlásek a povlečení bude hřát. Při správné péči vás potěší hebkostí, měkkým dotykem a vysokou hřejivostí. Tu oceníte hlavně v zimě.

Krep

Získává stále více příznivců, a to i přesto, že nemusí každému hned sednout. Je pro něj typické střídání jemné a zvrásněné části v pravidelných pruzích. To má za důsledek nežehlivost materiálu. Je třeba si pohlídat složení. Krep ze 100% bavlny je hebký na dotek, zatímco krep ze směsi tkanin nebo polyesteru je hrubší, neprodyšný a můžete se pod ním potit.

Mikrovlákno

Jemná, příjemná tkanina ze 100% polyesteru, která i si i po mnoha vypráních zachová barvu i tvar. Na dotek připomíná hedvábí, a i když je z polyesteru, nemusí se ho bát ani alergici. I jeho údržba je velmi jednoduchá – rychle schne a nemusí se žehlit.

Satén

Kdo miluje dotek luxusu, bavlněný satén je jeho druhé jméno. Vyrábí se z kvalitní česané bavlny, která se leskne. Saténové povlečení vás pohladí po těle, v létě ochladí a v zimě zahřeje. Dejte si pozor na údržbu – pečlivě dodržujte doporučení výrobce a perte ho naruby. Hlídejte si také složení. Na trhu kromě bavlněného saténu najdete ještě hodně lesklý satén z polyesteru. Ten se hodí na léto, kdy bude pěkně chladit.

Zaostřeno na zapínání

Tady se řiďte jen svými potřebami. Někomu vadí zip, jinému knoflíky a dalšímu zase vadí, když se peřina svléká z povlaku.

Pravdou ale je, že zip může škrábat (hlavně špatně zapnutý zip), knoflíky mohou upadnout a malé děti je mohou spolknout. Na druhou stranu, ne každý zvládne založit povlečení tak, aby se nehnulo z místa.

Jak je to s barvou?

Ty tam jsou časy, kdy povlečení bylo bílé nebo s drobnými kytičkami. Dnes je výběr široký a barev není třeba se bát. Oživte svou ložnici, rozzařte ji barvami. Ovlivní to nejen váš spánek, ale i celkový duševní stav.

A co velikost?

Než se vydáte do obchodu nebo brouzdat po internetu, změřte polštář i peřinu. Obzvlášť, pokud používáte třeba francouzské peřiny, které mohou mít různé rozměry. Co potom s povlečením, do kterého povlečení nenacpete, nebo se vám v něm naopak úplně ztrácí.