Nadešel čas pořídit před zimou nová garážová vrata a vy nevíte, kde začít? Nestačí se spoléhat jenom na líbivý vzhled nebo chytré ovládání. Garážová vrata jsou jednou z nejpodstatnějších částí vašeho domu. Reprezentují, ale také chrání. Na co je tedy potřeba se u nových vrat zaměřit?

Kdy je změna nevyhnutelná?

Musíme vyměnit garážová vrata. Tuhle větu možná se štěstím řeknete párkrát za život, ale někdy se může přihodit, že přijde na pořad dne dříve, než byste mohli čekat. Prvním z důvodů je estetická stránka, která zní možná rozmarně, ale přitom je velmi důležitá. Jakmile garážová vrata přestanou ladit s nově natřenou fasádou nebo vyměněnými okny, víte, že je potřeba vše sladit. A to může přijít v dobu, kdy už vaše původní vrata dosluhují. Většinou totiž majitelé mění okna i dveře na celém domě zároveň.

Podstatnějším důvodem k výměně vrat je omezení nebo naprosté poškození jejich funkčnosti. Viditelné problémy jako jsou různá prolomení, praskliny nebo rozklížení materiálů mohou doprovázet nepříjemnosti se zavíráním a těsněním. Taková vrata vám přidělají vrásky na čele z estetického důvodu, ale mohou způsobovat také obtížnou manipulaci. A stále máte ještě jeden větší důvod k obavě – zloději. Nefunkční garážová vrata jsou náchylným a oblíbeným cílem nenechavců.

Na co se zaměřit?

Vybrat správná, a především funkční garážová vrata, není vůbec snadné. Prvně si stanovte, o jaký typ máte zájem, které se vám hodí k domu a vyhovují prostoru, jenž máte k dispozici. Budou to vrata posuvná, dvoukřídlá, rolovací či sekční? Základní rozdíl není pouze v jejich vzhledu, ale mají také odlišné vlastnosti a využití. Pokud váháte a nechcete jednoduše sáhnout do prázdna nebo strávit desítky hodin bezhlavým čtením příruček, obraťte se raději na odborníky.


Dejte si také stejný pozor na to, jaké odborníky kontaktujete. Spoléhat se na teleshopping, malé pochybné firmy nebo naopak velkoobchody, se vám nemusí vyplatit. Kontaktujte renomované prodejce, kteří se na trhu pohybují dlouhodobě a mají důvěru zákazníků – pátrejte po recenzích a zajímejte se o to, zda jsou bývalí zákazníci spokojení nejenom s výrobkem, ale také jednáním prodejce. A nebojte se ptát. Zajímejte se o to, jaké jsou bezpečnostní a tepelně-izolační vlastnosti vrat, nechejte si systém ukázat a ptejte se také na to, jaká jsou vaše záruční práva. Správný obchodník se nevymlouvá a na vše dokáže odpovědět.

Mějte na paměti hlavně to, že nejlevnější varianta není vždy nejlepším řešením. Investujte raději do kvalitních materiálů a technologií, díky kterým budete v bezpečí na dlouhá léta.