Zahrada bude za malou chvíli lákat k pořádání grilovacích večerů s přáteli. Proto je na místě začít ji zvelebovat. Nejen proto, aby se všichni pozvaní mohli kochat, hlavně, aby lahodila vašemu oku a aby se vám na ní trávil vás čas co nejpříjemněji.

Jednou z možností, jak zkrášlit svoji zahradu a udělat ji útulnější, je vybudování jezírka. Chcete-li se dovědět více, čtěte dále!

Proč si pořídit jezírko?

Jezírko, jak jsme již řekli, zaujme každého návštěvníka vaší zahrady a vytvoří krásnou atmosféru. Kromě toho si jej můžete pořídit za cílem pěstovat nádherné lekníny a jiné druhy jezírkových rostlin.

Ten, kdo má rád přírodu a zvířátka, potom ocení, že se k jezírku budou snášet ptáci, aby se občerstvili vodou; jezírko však přiláká například vážky nebo žáby. Můžete tak vytvořit místo zajímavé i pro svoje děti, které poznají nový profil přírody.

Zároveň můžete k jezírku přidat fontánku, osvětlení a jiné vymoženosti, díky kterým vytvoříte opět něco trošku jiného, tentokrát více romantického.

FotoGuelden / Pixabay

Stavba je lehčí, než si myslíte

Pokud vás děsí představa dlouhého kopání a vytváření jezírka, betonování, odměřování, zahlazování… Zažeňte všechny tyto hrůzné myšlenky! Stavba jezírka může být sice náročnější za použití folií, ale pokud zvolíte předem vytvořenou konstrukci, uděláte nejlíp. Tyto konstrukce jsou v podstatě obdobné, jako třeba vaše domácí vana, nebo zapuštěný bazén. Jde o konstrukci například z plastu, která má již svůj daný tvar a jedné, co je potřeba, ji zasadit do země.

Kam jezírko umístit

Než začnete kopat, ujistěte se, že jste zvolili vhodné místo pro stavbu jezírka. Jeho poloha by totiž měla být hlavně v dosahu pramene vody, tedy přemýšlejte, zda na zvolené místo dosáhne vaše zahradní hadice, nebo jej můžete umístit klidně pod okap, díky čemuž bude zaručena i cirkulace vody. Pamatujte na to, že při větším dešti může jezírko přetéci, proto zvažte, zda z něj voda případně nevyteče do vašeho sklepa. Nesmí ovšem ohrozit ani vaše sousedy, nebo úrodu na vaší zahrádce!

Nejlepší je pro jezírko také polostín, dbejte tedy na to, aby na zvolené místo nepražilo slunce celý den, ale zároveň aby nebylo ani celý den v úplné stínu. Chcete-li vytvořit stín stromy, varujeme vás – listy padající do vody nebudou vypadat hezky, navíc by se ve voně mohly rozkládat a tak zapáchat.

Stemya / Pixabay

Stemya / Pixabay

Údržba jezírka

S jezírkem se pojí i nějaké to čištění. Při jeho zanedbání byste brzy litovali investice a vynaložené úsilí. Pokud se vám podaří vytvořit ekosystém (rostliny, zvířata…), vyhrajete, protože se bude jezírko „čistit samo“. Nepostačí-li ovšem příroda, zasáhněte. Pravidelně odstraňujte napadaný nepořádek do vody a zajistěte, aby ve vodě nehnily žádné rostliny ani mrtvolky živočichů. Pomoci může také pořízení filtračního zařízení. Kvalitu vody potom můžete otestovat přípravky k tomu určenými, případně ji můžete upravit ekologicky nezávadnými prostředky. Zvažte, zda je nelepší používat drahý chlor nebo přípravky pro průzračně krásnou vodu. Pamatujte, že voda by měla zůstat přijatelně „zdravá“ pro rostliny a živočichy, proto upřednostněte biologické přípravky, které vodu přirozeně vyčistí, ale nezmění její potenciál.