Zrcadlo bylo odjakživa součástí koupelny, potažmo toaletního stolku, aby se člověk mohl upravit, nalíčit, učesat – zkrátka aby viděl, kde mu co trčí a mohl to upravit, než vyrazí do práce. Moderní doba však s sebou přinesla trend dávat zrcadla i do jiných částí bytu. 

Tento trend je zcela praktický. Ne proto, že na sebe můžete pořád koukat a upravovat ale, ale díky zrcadlům lze dodat i malému bytu dostatek osvětlení, které se od něj bude odrážet i do těch nejtmavších koutů. Díky zrcadlu navíc můžete prostory opticky zvětšit, což se hodí, máte-li malou garsonku, ve které se cítíte stísněni.

Koupelna je samozřejmostí

jarmoluk / Pixabay

Kam určitě patří zrcadlo je koupelna. Zde je jeho výběr potřeba promyslet. Uvažujte, kolik na zrcadlo zvolíte prostoru, protože může zabírat klidně polovinu jedné stěny, nebo třeba pár desítek centimetrů povrchu. To, jaké zrcadlo zvolit, je nejlepší ještě před tím, než koupelnu přestavíte nebo postavíte. Měli byste se rozhodnout zavčasu, zda vám postačí zrcadlo zavěsit přes kachličky a tím pádem zvolit zrcadlo třeba s rámem, nebo s poličkami, či rovnou zrcadlovou skříňku; pokud chcete být náročnější, dopředu si vyberte variantu zabudovaného zrcadla, které vytvoří jednotnou stěnu společně s kachličkami. Takové zrcadlo nemůžete shodit, bude se vám dobře udržovat a vytvoří krásný dojem.

Také nezapomeňte zrcadlo správně nasvítit – určitě totiž nestačí jedno centrální osvětlení na stropě. Nad samotným zrcadlem by také mělo být světlo, ideální však je, kdy je nějaké osvětlení i podél bočních hran zrcadla. Jedině tak docílíte dokonalého odrazu sama sebe bez nelibých stínů.

Předsíň

ErikaWittlieb / Pixabay

Zrcadlo není špatné zvolit ani do předsíně, kde máte možnost se upravit před samotným odchodem z domu. Předsíně jsou navíc zpravidla menší, takže se tím opticky zvětší. Mnoho lidí však dělá chybu, že předsíň ozdobí zrcadlem ukazujícím horní polovinu těla. V předsíni by mělo být naopak zrcadlo delší, abyste se v něm viděli i s botami. Opět je vhodné zrcadlo umístit tak, aby bylo u okna, nebo k němu přidat dodatečné osvětlení.

Ložnice

Podle feng-shui, tradičního čínského učení, jehož snaha je navodit harmonii v prostoru, by v ložnici zrcadlo být nemělo. Ideálně by mělo být alespoň ve skříni tak, aby bylo zakryté, zavřené. Prý totiž příliš rozptyluje pozornost.

Pokud už se rozhodnete pro zrcadlo v ložnici, nemělo by být alespoň příliš velké a nemělo by být nasměrováno na vaši postel. Stačí tedy nějaké menší u toaletního stolku, nebo nějaké užší vyloženě ve skříni.

Zrcadla jinde v bytě

Pokud potřebujete rozproudit světlo i jinde v bytě a zvětšit prostor, zrcadla jako taková raději nevolte. Místo toho se doporučuje, pokud možno, zvolit lesklý materiál kuchyňské linky, která sama bude odrážet dostatek světla, a třeba i nějaký ten odraz, v obývacím pokoji je potom vhodné zvolit menší zrcadla, která lze nalepit na zeď, nebo opět pořídit lesklejší nábytek.

Zásady zrcadel v domácnosti

Nevěříte, že existují nějaké zásady ohledně vlastnění zrcadel? Ovšemže, tou nejdůležitější je, že všechna zrcadla musí být čistá. Když nebudou, naopak všechnu špínu ukáží a to je velmi nelichotivé. Budou-li špinavá, nemohou plnit pořádně svoji funkci.

Zrcadla byste také neměli umisťovat třeba tam, kde je vidět pravidelně nepořádek či nelibá místa. Určitě je nesměrujte tedy na záchod, na odpadkový koš ani tak, aby se v něm odrážely rozházené boty v předsíni.