Nákup nemovitosti rozhodně nepatří mezi činnosti, které bychom činili denně. Ne všichni mají to štěstí, že si koupí během života několikrát nemovitost. Vždy to sebou nese nemalou finanční investici. Při nákupu nemovitostí je důležité mít se na pozoru, aby nám nezůstaly oči pro pláč.

První, co musíte udělat je ujasnit si, kolik vůbec budete do nemovitosti investovat. Je pravda, že existují úvěry určené k bytovým účelům, ale nikdy vám nepůjčí celou částku. Nemalou roli pak hraje příjem a výdaje dotyčného. Tak jak obezřetně budete vybírat vhodnou nemovitost, mějte na paměti, že ukvapená rozhodnutí se nevyplácí. Potýkat se pak s nemožností splácet – by vás mohlo o byt zase připravit.

Výběr vhodné lokality

Než si vyberete svůj byt či dům je nutné vybrat i správnou lokalitu. Sebelepší nemovitost ztratí své kouzlo, pokud vás neosloví místo, kde bude stát. Místo, kde pravděpodobně strávíte následujících 15 a více let života. Klaďte si otázky, zda místo není příliš hlučné, jak daleko to máte do práce, zda je v blízkosti škola či školka. Vezměte si patřičný čas na rozmyšlenou. Zajeďte se do této lokality i několikrát podívat a projděte se tam, jak na vás působí ráno, odpoledne a večer. Což vám hodně prozradí o tom, zda se jedná o tiché či hlučné místo a především bezpečné. To je zvlášť důležité, jestliže tady budete chtít vychovávat své děti.

nemovitost

Technický stav nemovitosti

Mít peníze na koupi nemovitosti je věc jedna, ale v případě, že je potřeba i značné investice by mohl nastat problém. Při každém nákupu již použité věci vždy zkoumáme technický stav a použitelnost. Prohlédněte si okna, zkuste je otevřít, odsavač par, dveře, futra především u vchodových dveří. Na prohlídku si klidně vezměte někoho, kdo se v tom vyzná. Nejdete kupovat přece zajíce v pytli, ale nákladnou nemovitost.

K nejčastějším rizikům patří špatné rozvody, vlhkost, poškozená střecha a izolace, nekvalitní kročejová a protihluková izolace, nevhodné umístění bytové jednotky (nad garážemi, blízko strojovny výtahu atd). O špatných sousedech nemluvně – ti umí znepříjemnit život, až běda. Věnujte proto všem těmto bodům pozornost a pečlivě si vše zjistěte.

Fotografie publikována se svolením phasinphoto, iosphere Photography/FreeDigitalPhotos.net