Nové bydlení je pro mladé, ale i starší lidi stále méně dostupné. Proto se mnoho z nás uchyluje do nájmů. Tomu se ale řada lidí brání, protože nechtějí celý život platit a ve stáří mít úplně prázdné ruce. Může být řešením této krize bydlení v bungalovu?

Drtivá většina obyvatel Česka se snaží získat vlastní bydlení. Klidně i za cenu toho, že se na několik desítek let zadluží. Což není zrovna ideální, protože v současné situaci, kdy dochází k masivnímu ovlivňování ekonomiky a pracovního trhu není ani trochu jisté, co bude zítra. 

S financováním může zahýbat i úraz, nebo těhotenství ženy, po jehož absolvování je rodina odkázaná na nízký státní příspěvek. (Jehož výše sice nedávno stoupla, ale ani tak to nestačí na to, aby si lidé mohli po dobu čerpání dopřát to, na co byli zvyklí.)

Ne každý má přitom důvěru v dřevostavby, nebo se chce pouštět do časově i finančně nákladné rekonstrukce staré nemovitosti. (Jejíž cena je kvůli těmto skutečnostem obvykle o několik řádů nižší.) Proto se ptáme, zda by řešením této situace nemohlo být bydlení v bungalovu.

Co bungalov je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody si povíme v našem dnešním článku.

Co je bungalov?

Bungalov je označení jednoduchého, samostatně stojícího domku. Oproti stavbám ze dřeva, nebo z cihel má jen jedno podlaží. Což znamená, že obvykle zabírá větší stavební plochu. Také mívá velmi pravidelný tvar. Proto v něm nehledejte žádné rohy, nebo výstupky do prostoru.

Majitelé menších bungalovů pro rozšíření prostoru domu používají vestavěné půl patro. Obvykle to funguje tak, že se pod střechu instaluje arkýř. (Je tedy nutno počítat s tím, že horní patro bude nutné vybavit podle tvaru a výšky zkosených stropů a stěn.)

Kde se bungalov vzal?

Bungalovy známe především z amerických seriálů a filmů. (Často se staví i v různých extrémních přeměnách.) 

Ve skutečnosti ale nejde o jeho zemi původu. Bungalovy originálně pocházejí z Indie. Tam se o jejich popularitu postarali kolonizátoři z Anglie, kteří si upravovali místní domky podle vlastních zvyklostí. Tento trend se pak v průběhu 19. a 20. století rozšířil do dalších zemí světa, ve kterých se bungalovy stavějí až do dnes.

Kromě rychlosti stavby jsou žádané i kvůli svým vlastnostem a nízké ceně. Málokdy se na jejich stavbu používá něco jiného než dřevo.

Výhody a nevýhody bydlení v bungalovu

Ačkoliv to zní na první pohled krásně, mnoha lidem se začnou dělat na čele nepatrné vrásky. Je vzhledem ke svým vlastnostem bydlení v bungalovu výhodné? Nebo jsme jen příliš konzervativní a není se vůbec čeho bát?

Mezi výhody bydlení v bungalovu patří:

  • Cenová dostupnost
  • Veškerá potřebná výbava
  • Samostatné stání
  • Možný bezbariérový přístup (což ocení rodiče malých dětí i senioři)
  • Větší míra soukromí
  • Snadná úprava designu

Mezi nevýhody naopak patří:

  • Snazší vloupání 
  • Možná stísněnost
  • Nutnost pořídit si dostatečně velký pozemek
  • Omezený prostor pro vestavění patra

Technicky vzato, bydlení v bungalovu má mnohem více výhod než nevýhod. Zvlášť, pokud řešíte finance a plynulost pohybu vašich starých rodičů. (Případně nechcete ke stáří náročně upravovat svůj byt, nebo dům.)

Co se týče bezpečnosti, tu lze dodatečně vylepšit. Například alarmem, bezpečnostními kamerami, instalací bezpečnostních dveří a speciálními fóliemi do oken, které zabraňují rozbití/rozsypání skla. Když už nic jiného, stále jde vsadit na starou dobrou mříž.

Co si o bydlení v bungalovu myslíte vy?