I na dovolené se cítit jako doma. Nepřipadat si jako otravný a nevítaný turista. O tom sní během dovolené snad každý z nás. Najít takové místo totiž není jednoduché, vyžaduje to buď bohaté osobní zkušenosti, nebo někoho, kdo se s vámi o takové místo podělí. I my vám jedno takové místo poradíme. Jsou jím Mariánské Lázně.

Teď možná namítnete, že to není pravda. Tam je přeci spousta zahraničních turistů, kteří mají vždy a všude přednost. Situace se ale změnila, i našinců si tu váží. Rádi vám tu snesou skoro i modré z nebe. Nevěříte?

Mariánské Lázně jsou klenotem mezi tuzemskými lázněmi

I když historie města není nijak dlouhá, město si našlo své příznivce. A to jak mezi prostým lidem, tak mezi slavnými osobnostmi. Všichni se sem rádi a často vraceli.

 • Edward VII. si Mariánské Lázně vybral jako místo letního pobytu hned devětkrát.
 • Johann Wolfgang Goethe byl nadšený zdejšími parky, zajímal se o rozvoj lázní, věnoval se tu mineralogii. A co víc, ve svých 72 letech se tu zamiloval do mladičké Ulriky von Levetzow, které bylo pouhých 17 let. I když na svou nabídku k sňatku nedostal tu správnou odpověď, rád se sem vracel.
 • Svou lásku tu našel i Fryderyk Chopin, se sňatkem ale nesouhlasili rodiče Marie Wodzinské, Chopinovy lásky.
 • Mezi další slavné osobnosti, které si Mariánské Lázně oblíbili patří Ema Destinová, T. G. Masaryk, Mark Twain, Rudyard Kipling, I. A. Gončarov a další.

Proč jsou Mariánské Lázně tak oblíbené?

Kapesní velkoměsto, park ve městě, město v parku. To všechno jsou Mariánské Lázně. Ty vznikly na místě, kde dřív byla jen nehostinná krajina a kde vyvěrá hned několik desítek minerálních pramenů.

Právě ty jsou jedním z důvodů, proč jsou Mariánky tak oblíbené. Jejich složení je poměrně pestré, využívají se k léčení mnoha zdravotních neduhů. Mezi nejznámější patří Karolinin pramen, Křížový pramen, Rudolfův pramen, Ferdinandův pramen, Ambrožovy prameny.

Nejen na ně ale město láká. Mariánské Lázně jsou také městem zábavy, elegantních hotelů, procházek a výletů. Kam se musíte podívat?

 • Nenechte si ujít zpívající fontánu.
 • Lanovkou se svezte na Krakonoš, zajděte si do parku miniatur Boheminium, kousek od něj najdete i oboru s daňky a jeleny.
 • S faunou a flórou Slavkovského lesa vás seznámí Naučná stezka Kladská.
 • O geologické stavbě lokality se dozvíte víc v Geologickém parku.
 • Zajímáte se o historii? Určitě si zajděte do Městského muzea Mariánské Lázně.
 • Nevadí vám trochu nevábné vůně? Vydejte se na stezku Smraďoch.
 • Zachtělo se vám trochu kultury? Navštivte Městské divadlo.

Domov je tam, kde je láska. Je taky tam, kde se cítíte bezpečně a krásně. Když se do Mariánských Lázní vydáte s rodinou, bude vaše štěstí dokonalé. Když se sem vydáte sami, ničemu to nevadí. I vy se tu budete cítit vítáni.