Houpací křeslo mnozí znají jenom z pohádek. Případně ho vídali o návštěvách dědečka a babičky. Sami o sobě ho ale považují za kus nábytku, o jehož nákupu neuvažují. Je houpací křeslo přežitek? A pokud ne, jak si správně vybrat to, které si odvezete domů?

Houpací křesla mají pro mnoho z nás příchuť nostalgie. Kromě toho, že v nich sedávaly pohádkové babičky v nich možná nalézal útočiště dědeček, který koukal z okna a u toho si vychutnával zapálenou dýmku.

Málokdo z nás si ale umí představit, že by měl podobnou věc doma. Snad jen v období uspávání miminka, které vyžaduje stereotypní druh pohybu, aby mohlo spát. Abychom jeho postradatelnost ve vašem životě vyvrátili a zároveň vám pomohli vybrat si to pravé, sepsali jsme pro vás tohoto menšího průvodce.

Důvody, proč si koupit houpací křeslo

Houpací křeslo bychom mohli připodobnit k houpací síti. Ačkoliv není nutně potřebná k životu, spousta lidí se do ní s velkou chutí položí. 

To samé platí o houpacím křesle. Možná neuvažujete o tom, že ho potřebujete. Jakmile se ale do něj posadíte, už z něj nebudete chtít vylézt. Protože na vás padne příjemná únava a pohyb dopředu a vzad vám způsobí uspávající lenost. Může jít tedy o dobrý způsob, jak se zbavit napětí a stresu a trochu se uklidnit po náročném dni. (Kdo netrpí kinetózou, ten si může v houpacím křesle klidně číst.)

Nákup houpacího křesla

Ještě předtím, než se vydáte do obchodu s houpacími křesly, pořádně si ujasněte, kam své houpací křeslo dáte. Bude venku? Nebo u krbových kamen? Případně třeba někde v rohu u čtecího koutku?

Také se zkuste zamyslet nad tím, z jakého by mělo být materiálu a jak by mělo vypadat. Zatímco někdo chce barevné houpací křeslo tradičního designu, někdo jiný požaduje i u takto konzervativního kousku nábytku moderní a nenápadný vzhled.

Materiál, ze kterého je křeslo vyrobené, vybírejte podle:

 • Pohodlnosti
 • Odolnosti (zvlášť, pokud bude houpací křeslo někde venku, kde na něj bude třeba pršet)
 • Údržby
 • Toho, jak se bude materiál křesla chovat v průběhu času
 • Váhy
 • Ceny
 • Toho, jak se křeslo houpe (jde to lehce, těžce, nebo tak nějak normálně?)
 • Dalších dodatečných faktorů (opěrka na ruce, výška zádové opěrky…)

V případě, že se rozhodnete pro klasické houpací křeslo ze dřeva, mějte na paměti, že už ze své podstaty by nemělo být stále jenom venku. Například v zimě, nebo za deště. (V takové situaci je dobré myslet na to, že to křeslo budete muset čas od času někam uskladnit.) 

Variantou může být ještě to, že si koupíte dřevěné houpací křeslo s venkovní úpravou, která mu pomůže přečkat nepřízeň počasí. Hodně lidí dnes vsází i na vyplétaná houpací křesla. Ta lze umístit výhradně jen ve vnitřních podmínkách, jelikož je velmi snadné je i menší neopatrností poškodit. 

Kdo touží po moderním designu, ten patrně sáhne po houpacím křesle z plastu. Takové křeslo ale nemusí být za každých okolností úplně pohodlné. (A to i přesto, že u něj vítězí jednodušší údržba.) Abyste se nemuseli trápit rozlámaným tělem, bude lepší, když si do něj koupíte pohodlný textilní podsedák.

Barva houpacího křesla – je důležitá?

Hodně lidí spoléhá na to, že primárním účelem houpacího křesla je kvalitní odpočinek a zhoupnutí. Případně již jednou zmíněná cena a materiál, ze kterého ho někdo vyrobil. Úplně rezignovat byste ale neměli ani na jeho barvu.

Ta je důležitá kvůli:

 • Tomu, jak bude křeslo ladit s vaším interiérem
 • Tomu, jakou vám bude dělat radost
 • Tomu, aby si každý poznal to svoje (někteří lidé kupují víc houpacích křesel, které dávají na terasu, nebo na zahradu a sedí v nich se svou rodinou, či hosty)

Aby vám nic nechybělo, ke křeslům kromě podsedáků dokupte podkládací polštářky a deky. Uvidíte, že váš zážitek z houpání bude díky těmto tipům ještě lepší.

Máte doma houpací křeslo? Případně, měl houpací křeslo někdo z vaší rodiny?