Pokud máte dům se zahradou, nebo nějaký jiný pozemek, je vysoce pravděpodobné, že kolem něj budete mít plot. Zatímco většina z nás si vystačí s laťkovým, nebo tím ze dřeva, existují mezi námi i lidé, kteří preferují betonové ploty. Mají oproti těm ostatním nějakou jasnou výhodu, nebo jde jen o znouzectnost? 

Snad nikdo nechce, aby se mu po pozemku promenoval dav úplně cizích lidí. Také ale můžete chovat domácí zvířata, či pěstovat ovoce, zeleninu nebo jiné druhy zeleně a nemáte v úmyslu u vás nechat řádit škodnou. 

Abyste se tedy nemuseli každou noc budit s děsem v očích, kdo se plíží kolem vašeho domu, nebo vám přišel plenit zahradu, budete si muset pořídit kvalitní plot. V ideálním případě by měl něco vydržet a zároveň vám poskytovat jistou míru soukromí. 

Takže se možná rozhodne pro stavbu plotu z betonu. Jde ale opravdu o dobré řešení?

Typy betonových plotů

Betonové ploty nejsou všechny stejné. (Ačkoliv tak mohou v očích neznalců na první pohled vypadat.) Stejně, jako u (skoro) všeho jiného je rozdělujeme na několik podtypů.

V současné době se můžeme setkat s kombinací:

  • Beton a dřevo
  • Cihla a beton
  • Beton a kámen

Ať už si vyberete kteroukoliv z těchto variant, určitě vás potěší, že betonové ploty dokáží poměrně věrně imitovat jiné typy materiálů. (Například již zmíněné cihly, nebo kámen.) Kromě toho, že se s nimi lépe manipuluje při stavbě mohou dodat vašemu domu tradičnější ráz. (Takže si nemusíte po vstupu připadat jako v přísně střeženém a neosobním prostoru.) 

Výhody a nevýhody betonových plotů

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, posvítíme si trochu na to, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. A kdo ví? Třeba vám tento malý přehled pomůže se rozhodnout, zda je pro vás betonový plot okolo domu, nebo zahrady opravdu to pravé.

Výhody betonových plotů jsou:

  • Vysoká odolnost
  • Snadná údržba
  • Cenová dostupnost
  • Různé formy provedení
  • Schopnost pohlcovat hluk
  • Vyšší míra soukromí

Mezi jejich nevýhody naopak patří: 

  • Minimální variabilita
  • Nutnost kvalitního základu
  • Neosobní vzhled

V případě, že nehodláte s plotem v budoucnu nijak hýbat v prostoru (případně se nechcete věnovat jeho náročné údržbě) a zároveň si můžete na začátku dovolit větší investici do budování základů a do nákupu materiálu, bude pro vás betonový plot tím správným řešením. 

Jak ho postavit?

Jak už bylo řečeno na začátku článku, betonový plot nelze (v jeho jakékoliv podobě) postavit bez pořádných základů. Připravte se tedy na spoustu vyměřování, kopání, odvážení hlíny a betonování základů. Jakmile jsou hotové, můžete začít se samotnou stavbou. (Může jít o pokládku betonových cihel, nebo betonových plátů.)

Nezapomeňte, že beton musíte nechat dostatečně uschnout. Proto vám doporučujeme, abyste se do této aktivity nepouštěli za špatného počasí.

V případě, že si v této záležitosti příliš nevěříte, určitě neuděláte nic špatného, když si koupíte už hotový betonový plot od některého z výrobců, nebo si pro jeho instalaci najmete zkušené řemeslníky, kteří vám s jeho stavbou pomohou. I když to pro vás bude investice navíc, určitě je to lepší, než mít plot, který neslouží zamýšleným účelům.

Jakým typům plotů dáváte přednost vy? Dejte nám vědět své preference do komentářů pod článkem.