Kulkas zamiolistý, nebo také zamioculcas, je pokojová rostlina, jejíž pěstování si v posledních několika letech získalo značnou oblibu. Vzhledem k tomu, že nemá velké požadavky na péči, mohou ji pěstovat i začátečníci. Jak zajistit, aby vás jednoho dne potěšil její květ? Jak řešit zalévání? A kdy je vhodné přesazování?

Zamioculcas patří do čeledi árónovité, jejíž jediný druh je kulkas. Ačkoliv je sukulentní, je to vytrvalá rostlina s výraznými listy. V průběhu roku můžete zaznamenat květ a bobule, které jsou jejími plody. Přirozeně se tato rostlina nachází ve východní Africe.

I když je v exotických oblastech zamioculcas dobře znám, na našem trhu se pohybuje teprve od roku 2000. V původních zemích se kulkas zamiolistý používá v oblasti lidového léčitelství. Co se týče jedovatosti, je nevhodný pro domácnost, ve které žijí kočky.

Co dalšího byste měli o zamioculcasu vědět?

Kam ho dát?

V ideálním případě dejte rostlinu na místo, kde bude mít přiměřený přístup k dennímu světlu, nemusí na ni ale vyloženě pražit slunce. Také se snažte, aby vybrané stanoviště nebylo zcela ve stínu. Prostě, hledejte místo, kde je všeho tak akorát. V případě, že se na listech časem ukáží tmavé skvrny, znamená to, že slunce upaluje rostlině listy a je vhodné ji dát někam jinam.

Že je naopak světla příliš málo poznáte podle toho, že se listy napínají směrem ke světelnému zdroji. V takové situaci byste naopak měli rostlinu přestěhovat na světlejší stanoviště. Kvůli tomu, aby listy nebyly nakloněné jen na jednu stranu, nezapomínejte zamioculcas pravidelně otáčet.

V průběhu roku můžete místo rostliny libovolně měnit. V zimě možná bude třeba zajistit víc slunečního svitu, takže ji můžete dát na okno. V létě pak přichází v úvahu i pobyt na balkoně. Dávejte ale zpočátku pozor, aby na rostlinu nepražilo sluníčko, protože to by opět znamenalo, že se rychle spálí.

Zamioculcas a zalévání

Stejně jako ke světelným podmínkám přistupujte i k zalévání. To znamená, že vláhy by mělo být tak akorát. Ani málo, ani moc. Vzhledem k tomu, že je kulkas náchylný ke vzniku hniloby, nezalévejte ho příliš často.

Nejlepší bude, když rostlinu budete zalévat zhruba jednou týdně a v přiměřeném množství. Před zaléváním se také nezapomeňte přesvědčit o tom, že je substrát tak akorát vyschlý a nedojde k převodnění.

V průběhu zimních měsíců, kdy rostliny obvykle vegetují, se může četnost zálivky ještě o něco snížit.

Tipy pro přesazování

Jelikož jde o rostlinu, která hodně roste, počítejte s nutností pravidelného přesazování. Optimálně by ke změně velikosti květináče mělo dojít zhruba jednou za dva roky. Vždy si vybírejte jarní období.

Aby zamioculcas prospíval, substrát pro pokojové rostliny smíchejte s malým množstvím písku. V úvahu může přicházet i drenáž z kamenů, která zajistí, že při přelití nebudou kořeny ponořené ve vodě.

Na co dalšího si dát při péči o rostlinu pozor?

Péče o zamioculcas by měla zahrnovat i ochranu před nízkými teplotami a studeným průvanem, protože právě tyto věci mu nedělají ani trochu dobře. Pokud “nastydne”, poznáte to tak, že se mu začnou dělat na stonku tmavé skvrny. V případě, že na ně narazíte, dejte rostlinu někam jinam.

Jako tropická rostlina navíc potřebuje trochu vlhčí vzduch, proto je nevhodné, aby v průběhu zimy stála v bezprostřední blízkosti zapnutého radiátoru. Pokud na jiném místě nemůže být kvůli světlu, opatřete si rozprašovač na vodu, kterou ho budete průběžně rosit.

Když dojde na rozmnožování, vystačíte si s klasickým dělením a řízkováním. Díky tomu můžete dát zamioculcas i svým kamarádům a blízkým.

Jak vidíte, na pěstování zamioculcasu není nic náročného, takže si ho můžete pořídit třeba do svého prvního bytu. Když navíc zvládnete základy péče, které jsme vám představili výše, měl by vám vydržet dělat parádu po dobu několika let.

Máte doma kulkas, nebo o této rostlině slyšíte dnes poprvé? Budeme rádi, když nám své příběhy a zkušenosti napíšete do komentářů pod článkem.