Ať už hodláte rekonstruovat obývací pokoj, dětský pokoj nebo ložnici, či si jen hodláte koupit novou pohovku, nebo vázu, vždy byste měli dbát na vhodnou barevnost. Samozřejmě, šedá a černá je ryze praktická, ale někdy není od věci si trochu pohrát a sáhnout po pastelových barvách. Víte jak a proč?
Češi jsou poměrně konzervativní národ, který nemá ve zvyku hrát si s barvami. (Výjimku snad představují jen lidové kroje.) To je ale trochu škoda, protože kdykoliv přijdete k někomu na návštěvu, nemůžete se ubránit pocitu, že to všude vypadá skoro na chlup stejně. Šedivě, účelně, fádně a nudně.
Přitom, mnohdy stačí málo a i z nudného obýváku vznikne opravdu reprezentativní prostor, ve kterém je radost pobývat. To se ale neobejde bez toho, abyste použili trochu barev. Nemusí jít o křiklavé odstíny růžové, nebo zelené. (Zvlášť, pokud je nesnášíte.) Ale třeba i o nějaké tlumenější pastelové tóny světle modré, nebo světle žluté.
Jaké mají pastelové barvy vliv na naši psychiku a jakým způsobem je lze zakomponovat do interiéru vašeho domu, nebo bytu si povíme v následujících několika odstavcích.
Psychologie pastelových barev
Jako pastelové barvy označujeme všechny tlumené tóny barevného spektra. Řadíme sem světle oranžovou, světle žlutou, světle šedou, světle fialovou, světle zelenou, světle modrou, světle růžovou a kteroukoliv další “vybledlou” barvu, která vám přijde v této chvíli na mysl. (Pastelové barvy jsou hodně spojované s obdobím jara, kdy se všechno zelená a kvete.)
Pastelové barvy byly velmi módní v 80. letech minulého století, kdy se daly sehnat téměř na všem. Populární ale byly i v období zvaném Art Deco (začátek 20. století). Ačkoliv tomu tak nebylo všude (typickou Art Deco barvou je zlatá, černá, bílá nebo lahvově zelená), trend pastelových barev se uchytil třeba v Miami. Co se týče pocitů, které umí pastelové barvy v člověku vyvolat, jde především o uvolněnost, hravost, veselost a klid.
Tipy, jak dostat pastely do vašeho interiéru
K pastelovým barvám lze přistoupit kreativním způsobem. Nejprve je ale důležité si všechno dobře promyslet.
Pastelové barvy lze aplikovat:
- Na stěny
- Na nábytek
- Ve formě koberce
- Ve formě dekoračních předmětů
Pokud u vás doma převládá čistě bílý nábytek, který se ztrácí na pozadí bílých stěn, vezměte si do ruky balení barvy a vymalujte si zdi nějakou kontrastnější barvou. Do dětského pokoje pro holky se hodí světle žlutá, nebo světle růžová barva. Chlapecký pokoj zase snese světle modrou, nebo zelenou. (U těchto barev, stejně jako u světle fialové, si dávejte dobrý pozor na to, aby výsledek nepůsobil stísňujícím dojmem.)
Jde-li o rekonstrukci jídelny, nebo pracovny, zkuste si trochu pohrát se židlemi. Proč by měly mít všechny stejnou barvu, když může mít každý z nich jinou? (Před malováním nábytku se ujistěte, že máte správný druh barvy a že je povrch židlí obroušený a čistý.)
V případě, že vás na podobné věci příliš neužije a preferujete neutrální design, obstarejte si vázy v pastelových barvách, obrazy a plakáty, nebo alespoň několik umělých květin. V úvahu pro vás mohou přicházet i přehozy na gauč, texturované pastelové deky nebo dekorační polštáře.
Máte doma něco, co má pastelovou barvu?
Zdroje informací
https://en.wikipedia.org/wiki/Pastel_(color) – Pastelové barvy (anglicky)
https://www.architectureartdesigns.com/16-beautiful-pastel-interior-design-ideas/ – 16 nápadů, jak použít pastelové barvy v interiéru (anglicky)
Napsat komentář