Mít hezkou kuchyň je snem každé hospodyňky. Nepatří sem jen kuchyňská linka a další doplňky, ale i vhodný sedací nábytek. Ať už máte kuchyňský stůl, jako součást kuchyně či zvlášť v jídelně. V pěkném prostředí si zaručeně lépe vychutnáte každé jídlo. Kuchyňský sedací nábytek se liší množstvím parametrů, které se nevyplácí podcenit. V dnešním článku se zaměříme právě na tuto část vybavení.

Předně zvážíme, kolik lidí bude nábytek užívat pravidelně, případně jak často míváme hosty. Na jednu stranu je zbytečné mít velký jídelní stůl a mnoho židlí či lavic, pokud byt obývají dva lidé. Na stranu druhou není žádoucí, aby židle chyběli, když na návštěvu přijdou rodiče nebo přátelé. Ujasníme si, zda dáme přednost židlím, pohovce, případně kombinaci obojího. V dnešních moderních domácnostech není výjimkou vidět kuchyň spojenou s obývacím prostorem. To nabízí možnost předělit tyto dva prostory barovým pultem. V případě více lidí můžeme použít i barové židle.

kuchyně

Výběr vhodného stylu

Jakmile máme představu, jak bude kuchyň vypadat, zvolíme správný styl. Zatímco někdo dává přednost modernímu pojetí, barvám, jiný raději netradiční nábytek či nábytek s duší. Vše se odvíjí od věku uživatelů, materiálu převládajícím v interiéru a vkusu každého z nás.

Dřevěný nábytek – Ten může být hladký, vyřezávaný, čalouněný. Dřevo vždy působilo útulným dojmem. K dřevěné kuchyňské lince bude sedět určitě více, než sklo.

Kovový nábytek – V kombinaci se sklem je nadčasový, moderní a nechybí luxusní design. Ne vše, co se třpytí, je zlato! Pamatujeme především na pohodlí, a proto se zaměřujeme nejen na vzhled, ale zda je nábytek i pohodlný. Kovový nábytek může být kombinovaný i se dřevem. V tomto pojetí jej pak můžeme vídat především v interiéru zařízeném ve stylu industrial.

Plast a dřevo – Dřevěný jídelní stůl je většinou opatřen nějakou barvou, židle k němu jsou pak plastové v různobarevném provedení. Hodí se do moderních domácností, ale správně zvolená barva zapadne i do stylu provence. Spojení dvou protichůdných stylů, může být velmi zajímavé. Obecně však platí, že se musí doplňovat a ne přebíjet.

Plast a kov – Další velmi zajímavé spojení, které rozhodně nemusí být studené a nudné. Stejně jako spojení dřevo a plast se tento nábytek hodí podle designu do moderní domácnosti, ale i retro a dalších.

Fotografie publikována se svolením Rosen Georgiev, WorldWideStock Photography/FreeDigitalPhotos.net