Plánujete renovaci kuchyně a její součástí by měla být i výměna sporáku? I když je spousta lidí zvyklá vařit na plynových, nebo alespoň na elektrických plotýnkách, v posledních několika letech se do našich kuchyní stěhují i moderní indukční desky. Dnes se zaměříme na to, zda se investice do nich opravdu vyplatí. 

Nebudeme si nic nalhávat. Pořádný sporák si člověk kupuje jednou, maximálně dvakrát za život. Nejen proto, že se jedná o spotřebič s dlouhou životností, ale také i z důvodu toho, že spousta nemovitostí už nějaký vlastní sporák má.

 

Proto když už začnete uvažovat o jeho výměně, nemusíte mít dostatečné množství informací, jaký sporák je pro vás a vaše potřeby ten nejlepší. Bohužel, není to jen o napájení a designu. Špatně zvolená varná deska může znamenat nutnost kompletně obměnit vaše kuchyňské náčiní. 

Co byste tedy měli vědět ještě předtím, než si domů přinesete indukční desku? 

Co je to indukční deska? 

Indukční varná deska je moderní zařízení, které pro své fungování používá měděnou cívku, která je umístěná pod sklem každé jednotlivé plotýnky. Na tuto cívku působí magnetické pole, které cívku nabíjí elektrickým proudem. Tím dojde k rychlému zahřátí cívky, která předává maximální možné množství tepla pánvi, nebo hrnci.  

Zajímavostí je, že se pokrm ohřeje tím, že se ohřeje celá nádoba. Nikoliv tím, že na něj (jako u plynového sporáku) působí plamen, který zahřívá vše nad ním. To ale skoro nepoznáte, protože měděná cívka ve sporáku předává předmětu na desce teplo rychlým a efektivním způsobem.  

Výhody nákupu indukční desky 

Než se dostaneme v hodnocení někam dál, podíváme se na výhody, které vám indukční deska nabízí. 

Mezi nejdůležitější faktory, které rozhodují o její koupi patří: 

 • Rychlost ohřevu 
 • Snadné ovládání 
 • Bezpečnost  
 • Efektivnost využití energie 
 • Snadnost údržby 
 • Její design 
 • Malé uvolňování tepla z vaření do okolního prostředí 
 • Displej 
 • Jde o relativně ekologický způsob vaření 

Asi nejdůležitějším bodem, kvůli kterému se hodí o koupi indukční desky přemýšlet je to, že velmi rychle ohřeje to, co na ni dáte. Mnoho indukčních desek má navíc dotykový displej, na kterém můžete volit teplotu ohřevu podle potřeby. Nejvyšší teploty dokáží ohřát, nebo uvařit jídlo během několika málo minut. Ušetříte tedy nejen čas, ale i spoustu energie.  

Velmi důležitá je i jejich bezpečnost. Indukční deska má panel ovládání obvykle na vrchní části desky. To je mnohem výš, než kam ze země dosáhnou malé děti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že si nemohou hrát s knoflíky a kolečky a při tom zkoušet, co zajímavého se se sporákem stane. Některé indukční desky také ukazují, kdy je plotýnka ještě horká a nemělo by se na ni sahat. Také se vám nestane, že vám bude nedůsledně vypnutá indukční deska vypouštět do domácnosti nebezpečný plyn. 

Nevýhody indukční desky 

Bohužel, vaření na indukční desce nemá pouze výhody. Proto se ujistěte, že se s jejími zápory seznámíte dostatečně dopředu. 

Nevýhody indukční desky jsou: 

 • Nehodí se na ni všechny druhy hrnců a pánviček (většinou se u nádobí tato informace uvádí) 
 • Hlučnost 
 • Pokud vaříte maso, budete muset jeho teplotu kontrolovat buď prstem, nebo teploměrem, který nebude ovlivněn činností magnetů ve varné desce 
 • Větší finanční náklady na pořízení 
 • Při výpadku elektrické sítě nic neohřejete, ani neuvaříte 
 • Všechno jídlo budete muset bedlivě hlídat a míchat, nebo se vám takřka okamžitě připálí 
 • Nemohou ji používat lidé s kardiostimulátorem, jelikož ho elektromagnetické pole dost výrazně ruší 
 • Deska se rychleji ošoupe 

Důležitých bodů z tohoto seznamu je hned několik. Tím prvním je cena samotné indukční desky, která se může pohybovat výrazně výš než cena jiných druhů sporáků. Na druhou stranu, tyto náklady se vám vrátí na nákladech za její provoz. 

Dalším mínusem je fakt, že se nehodí do každé domácnosti. Hlavně do té, ve které je někdo po operaci srdce a má tzv. budíka. U něj je velmi důležité, aby fungoval co možná nejdéle a neměl žádné výpadky. Tím, že indukční deska využívá elektromagnetické pole se tak nemocný vystavuje zbytečnému riziku. 

Velkou nevýhodou je i to, že budete muset zkontrolovat veškeré své nádobí, ve kterém pravidelně vaříte. Pokud zjistíte, že žádný z hrnců není kompatibilní s indukční deskou, budete muset investovat další peníze navíc. 

A na úplný konec – když nefunguje proud, nefunguje ani indukční deska 

Vaříte doma na indukční desce?